TÜMSİAD konut sektörüyle bir araya geldi

İnşaat sektörü TÜMSİAD organizasyonuyla bir araya geldi. 200 müteahhit ve sektör temsilcisinin bir araya geldiği toplantıya Haliliye Belediyesi dışında üst düzey katılım olmadı.

07 / 04 / 2017 10:42

Sektörde yaşanan sıkıntıların tartışıldığı program sonunda elde edilen çıktılar, oluşturulan takip komisyonu tarafından ilgili kurumlar nezdinde takip edilecek. Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Şanlıurfa Şubesinin önemli bir sektörel toplantı daha düzenledi. Hilton Otel’de düzenlenen toplantıda yapı ve inşaat sektörünün sorunları masaya yatırıldı. Moderatörlüğünü TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı M.Sadık Sade’nin yaptığı toplantıya; Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Tapu Kadastro Bölge Müdürü Halil Karacadağ, SGK İl Müdürü İsmail Ünlü, İŞKUR İl Müdürü M. Sait Ardan, Haliliye Belediye Başkan Yardımcısı Osman Uludağ,  Karaköprü Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kudat, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Yusuf Aktaşoğlu, Çevre ve Şehircilik Müdürü İsmail Işıkdağ, Çevre ve Şehircilik Müdür Yardımcısı Azmi Asoğlu ve 200 müteahhit ve iş adamı katıldı. Belediyelerin imar birimleri ile başkan yardımcısı ve başkanlarının davet edildiği toplantıya bürokratlar yeterli ilgiyi göstermedi. Karşılıklı soru cevap şeklinde gerçekleşen sektör toplantısında her soru veya öneri sonrası ilgili bürokrat tarafından izahatlarda bulunuldu.


UZSOY: EL ALDIĞIMIZ KONULARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Başkan Yardımcısı ve Sektör Kurulları Başkanı İnşaat Mühendisi Volkan Uzsoy, ilk defa bir sivil toplum kuruluşu tarafından sektörün taraflarının bir araya getirilmesinin önemine dikkat çekti. Uzsoy, “TÜMSİAD olarak ilk defa bu sektörün sorunlarıyla ilgili kurumsal muhataplarını buluşturmaya çalıştık. Yapı ve inşaat sektöründeki iş adamlarının kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilgili sorunlarını aracısız olarak bir araya getirdik. Kurum ve sektör temsilcilerini bir araya getirerek somut neticeler elde etmeye çalıştık. İş adamları sorunlarla boğuşmaktan asıl işlerini düzgün yapamıyorlar. Verimli çalışamayıp, fuzuli meşgul ediliyorlar. Sektörün kendi içinde işbirliğine girmesi ve iletişimi çok önemli. Bu toplantı bu amaca da hizmet ediyor. Araştırmalarımız gösterdi ki; sektörümüzün tek sorunu bir araya gelememek ve dolayısıyla çözüm odaklı düşünememek. Bir sonraki toplantımızda; bu toplantıda gündeme gelen ancak çözülemeyen sorunlarımızın çözümüyle ilgili neler yapabileceğimizi tartışacağız. Bundan sonraki toplantılarımızın daha da ses getireceğine inanıyoruz. Sonuç alıncaya kadar ele aldığımız konuların takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.


SADE: DAVET ETMEMİZE RAĞMEN KATILIM OLMADI

Toplantıyı yöneten TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı M. Sadık Sade, dernek olarak Şanlıurfa’da sorun olan ve çözüm bekleyen her konuya temas etmeye çalıştıklarını söyledi. Şanlıurfa’da inşaat sektörünün tarımdan sonra en önemli istihdam ortamı olduğuna dikkat çeken Sade, “Uzun zamandır bu toplantıya arkadaşlarımızla beraber hazırlanıyoruz. Salonda 200 müteahhit ve işadamı var. Ancak asıl muhataplar olan belediye başkanlarımız ve ilgili müdürlerimiz yok. Davet etmemize rağmen, kendilerini tek tek telefonla aramama rağmen Haliliye Belediye Başkanımız dışında katılım olmadı. Burada konuşulanlar ilgililerine mutlaka iletilecektir. Bir sonraki toplantımızda bugün burada ele aldığımız ve takibine karar verdiğimiz hususları tekrar görüşeceğiz” dedi.

Toplantıda söz alan iş adamları ve sektör temsilcileri yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Dile getirilen hususlar muhatabı varsa cevaplandı. Yoksa takip edilmek üzere not alındı.


SEKTÖR TEMSİLCİLERİ SIKINTILARI DİLE GETİRDİ

Müteahhit M. Emin Güvenç, Karaköprü’de elektrik voltajı konusunda sıkıntıları dile getirdi. Güvenç, trafo mevcudunun mevcut yapılaşmaya cevap veremediğini söyledi. Moderatör bu sıkıntının takip komisyonu tarafından ilgilisine iletileceğini söyledi. Müteahhit Ömer Bayram, başka illerde kat irtifakı kurulurken tapuların arsa sahibi ve müteahhit adına çıktığını, Şanlıurfa’da da bu uygulamanın yapılması gerektiğini söyledi. Tapu Kadastro Bölge Müdürü konuyla ilgileneceğini ve bununla ilgili bir toplantıda değerlendirme yapacaklarını söyledi.


BÜROKRATİK ENGELLER

Yapı Denetim Firması Sahibi Hamza Toraman, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediyeler arasında kaldıklarını söyledi. Toraman, kurumlar arasındaki teberru karşılığı balkon katmalarıyla ilgili sıkıntılar yüzünden müteahhitlerin arada kaldıklarını söyledi.

Mimar İbrahim Gürcü Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü denetim ekiplerinin yapı denetim firmalarına ve müteahhitlere denetim esnasında gösterdikleri katı tutum ve davranışlardan rahatsızlık duyduklarını söyledi. Eyyübiye Bölgesindeki ruhsatsız yapılaşma sorununa dikkat çekmek için defalarca talep ettikleri halde belediye yetkililerinden randevu alamadıklarını söyledi. Emlakçılar Dernek Başkanı Fatih Topal Devteşti ve Eyyübiye’deki imar planlarının revizyona ihtiyacı olduğunu söyledi. Az katlı ve bitişik nizam uygulamasının sıkıntılarından bahsetti. Belediyelerin emlakçıları kayıt altına alması gerektiğini söyledi.