Üreticiden proje parası alınmayacak!

IPARD kırsal kalkınma projelerinin ücretsiz hazırlanması için üretici örgütleriyle işbirliği protokolü imzalandı. Tarım Bakanı Fakıbaba küçük üreticiden proje parasının alınmayacağını söylemişti.

16 / 02 / 2018 10:30

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın kırsal kalkınmaya verdiği önem ve küçük ölçekli işletmelerin desteklerden etkin faydalanmasına yönelik başlattığı yeni projeler çerçevesinde, küçük yatırımcılara IPARD kırsal kalkınma projelerini ücretsiz hazırlayabilme imkanı getirildi.  Üretici örgütleri tarafından ücretsiz olarak hazırlanacak projeler için; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı IPARD Yönetim Otoritesi olan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile Üretici Örgütleri arasında İşbirliği protokollerinin imzalanma süreci başladı.  İmzalanan “İşbirliği Protokolleri” kapsamında; küçük yatırımcıların proje hazırlama aşamasında yaptıkları harcamaların azaltılması, sektörün ihtiyaçlarına uygun proje sayısının artırılması ve bu hibelerden daha fazla işletmenin faydalanması amaçlanıyor.

İşbirliği Yapılacak Üretici Örgütleri:

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği

Ayrıca, kısa süre içerisinde Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile imzalanacak Protokol ile IPARD kapsamındaki işbirliğinin kapsamı daha da genişleyecek. 

İşbirliği Protokolleri kapsamında: üretici örgütleri ve Ziraat Odalarında görev yapan personele; Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı koordinesinde TKDK ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından IPARD başvuru dosyası ve İş Planı hazırlama eğitimi verilecek.  Başlangıçta, küçük çiftçilerin hazırlayacakları ve yatırım tutarı düşük olan başvuru dosyaları ve iş planları bu personel tarafından hazırlanacak. Yatırımcılar ile üretici örgütleri ve ziraat odaları arasında danışmanlık sözleşmesi imzalanacak ve bu çerçevede danışmanlık hizmeti sunulacak. Hazırlanan başvuru dosyaları ve iş planları için ilk aşamada hiçbir ücret talep edilmeyecek. Projeleri kabul edildiğinde, çiftçilerimiz IPARD kapsamında TKDK’dan alacakları danışmanlık desteği ile üretici örgütlerine ve ziraat odalarına ücretlerini ödeyecekler.  Böylece, proje hazırlama aşamasında yatırımcıya alternatif sunularak önemli bir kolaylık sağlanmış ve sektördeki paydaşlarla kırsal kalkınma anlamında güçlü bir işbirliği oluşturulmuş oldu. (HABER MERKEZİ)