Urfa Fıstığının ‘Masalı’ anlatıldı

Birecik Belediyesi, Şanlıurfa fıstığının markalaşması ve destekleme kapsamına alınması gibi çeşitli beklentilere ses vermek amacıyla sponsorların da desteği ile kaynak kitap niteliğinde katalog yayınladı.

05 / 04 / 2018 12:12

“Urfa Fıstığı Masalı” adlı katalogda; Şanlıurfa fıstığı fidelerinin toprakla buluşmasından, yemeklere ve tatlılara malzeme oluncaya kadar geçirdiği tüm aşamalar sanatsal fotoğraflarla anlatılıyor. Birecik Belediye Başkanı Av. M. Faruk Pınarbaşı, kaynak kitap niteliğinde, 100 sayfa, renkli, Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan katalogun önsözünde; bu eseri yayınlamaya neden ihtiyaç duyduklarını anlattı.  Başkan Pınarbaşı, “Bu masalı herkese anlatalım” vurgusunun yer aldığı önsözde, Türkiye’nin toplam fıstık üretiminin yüzde 57’sinin Şanlıurfa’da yetiştiğini, Şanlıurfa’da yetişen fıstığın yüzde 46’sının da Birecik’e ait olduğunu bildirdi. Pınarbaşı, Şanlıurfa il genelindeki 18 milyon fıstık ağacının 8 milyon 300 bin adedi Birecik sınırlarında bulunduğu vurgusunu yaptı.

BAHÇELERDEN SOFRALARA

“Bahçelerden Sofralara Urfa Fıstığının Yolculuğu”nun sanatsal fotoğraflarla anlatıldığı katalogda,  fıstık fidelerinin toprakla buluşmasından, tatlılara ana malzeme, yemeklere tat ve çerezlik olarak tüketimine kadar geçirdiği aşamalar görsel şölen sunan fotoğraflarla anlatılıyor.

FISTIK NEDEN DESTEKLENMELİ?

Fıstık işleme tesislerindeki sürecin ardından, fıstığa dair tüm bilgilerin istatistik verilerle yer aldığı katalogda, üretimden ihracata, üretici ve ihracatçı sorunlarına kadar her detaya yer verilerek, Şanlıurfa fıstığının devlet tarafından neden desteklenme kapsamına alınması gerektiği gerekçeleriyle açıklanıyor. (HABER MERKEZİ)