Urfa turizmde krizi fırsata çevirebilir!

Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde başlayan UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm Toplantısı'nda konuşan Belediye Başkanı Mehmet Ekinci Ortadoğu'da yaşananlara dikkat çekerek, "Turizmle ilgili bir kriz ortamı var ama kriz dönemleri fırsata çevrilebilir. Bu toplantılarla yarınlara iyi şekilde hazırlanmamız lazım" dedi.

14 / 03 / 2018 11:07

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu Eyyübiye Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl Eyyübiye Belediyesi UCLG-MEWA’nın turizm komitesi başkanlığını Konya Büyükşehir Belediyesi'nden devraldı.  UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci hiç vakit kaybetmeden bu unvanı bir avantaja çevirdi ve 2 gün sürecek toplantı düzenledi. Dün başlayan toplantıya 12 ülkeden çok sayıda davetli katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Ekinci, Şanlıurfa'nın tarihi ve turizm değerleriyle bir açık hava müzesi olduğuna dikkat çekerek, turizm potansiyelinin Ortadoğu'da yaşananların turizm üzerindeki olumsuz etkisine değindi. Ekinci, "Turizmle ilgili bir kriz ortamı var ama kriz dönemleri fırsata çevrilebilir. Bu toplantılarla yarınlara iyi şekilde hazırlanmamız lazım" dedi.

EKİNCİ: YETERİNCE ZİYARETÇİ ALAMIYORUZ

Şanlıurfa'nın turizm ve kültürel değerlerini anlatan Ekinci "Dünya'nın birçok yerinde önemli ve kadim şehirler vardır. Nasıl batıda Atina ve Roma gibi kentler önemliyse doğuda Şanlıurfa, Kudüs gibi kentlerde önemlidir. Dolayısıyla turizmle ilgili bir toplantının Şanlıurfa'da yapılması bizler için çok önemli bir etkindir" dedi. Ekinci sözlerini şöyle sürdürdü:  "12 bin yıllık tarihe sahip Şanlıurfa. Böyle bir şehirde turizmin konuşuluyor olması çok önemli. Mozaikler şehri, Karacadağ Kayak Merkezi ile kış turizmi, Karacali Kaplıcıları ile termal turizmi, Tek Tek Dağları ve bozkırlarda gezen ceylanları ile doğa ve yayla turizmi, Fırat ve Halfeti ise su sporları turizmi; kültür ve folklor turizmi gibi çeşitli turizm çeşitliliğinde önemli potansiyele sahiptir. Son zamanlarda özellikle Ortadoğu'daki sıkıntılardan dolayı ilimize yeterince ziyaretçi alamıyoruz. Bölgemizdeki sıkıntılar bittikten sonra Şanlıurfa ziyarete güvenli bir şekilde açılacak. Turizmle ilgili bir kriz ortamı var ama kriz dönemleri fırsata çevrilebilir. Bu toplantılarla yarınlara iyi şekilde hazırlanmamız lazım."

ÇİFTÇİ: ŞANLIURFA, İNANÇ TURİZMİ DESTİNASYONU OLMAYI HAK ETMEKTEDİR

Birçok Peygamberin iz bıraktığı Şanlıurfa'nın dünya İslam turizmine yön verdiğini belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ise " Hz. Nuh, Hz. Eyyub, Hz. Elyasa, Hz. Şuayıb Peygamberlerin yanı sıra üç ilahi dinin atası olarak kabul edilen Hz. İbrahim'in doğduğu şehir olan Şanlıurfa'nın inanç turizmi şehri olması için yetiyor" diye ifade etti.

‘1 MİLYON TURİST'İ AĞIRLAMAYI HEDEFLİYORUZ’

İyi bir Turizm sezonu geçirdiklerini belirten Başkan Nihat Çiftçi, "Allah'ın izni ile 2017'de iyi bir turizm sezonu geçirdik. Şehrimize 850 bin turist geldi. Kış aylarında olmamıza rağmen şehrimize turistler gelmeye devam ediyor. Bu yıl Şanlıurfa'mızı 1 milyonu aşkın turistin gelmesini öngörüyoruz. Harran'da kazı çalışmaları yapılıyor. Önemli eserler ortaya çıkıyor ve burası da çok önemli bir destinasyon olma yolunda emin adımlarla gün yüzüne çıkıyor. Aynı şekilde Şuayip Şehri, Soğmatar tarihi yerleri, Halfeti, Viranşehir, Siverek, Birecik

ilçelerimizdeki doğal ve tarihi güzellikler, kentimizin turizmine büyük katkı sunuyor. Bu potansiyelimize baktığımızda, bölgenin en büyük fuar merkezini yapıyoruz.  Buna ek olarak Fuar turizmini de canlandıracağız ve fuarlarımız da Şanlıurfa'yı çekim merkezi haline getirecek. Dolayısıyla bu yıl turizmde bir milyon rakamını devireceğiz" şeklinde konuştu.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ise, "Gerçekleştirilen forumunun bölge turizmine katkıda bulunacak.  Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı olarak bu toplantının gerçekleştirilmesinde emeği geçenleri tebrik ediyoruz" şeklinde konuştu. Toplantıda  inanç turizmi, sürdürülebilir turizm, dirençli ekonomi, gastronomi turizmi,  jeotermal turizmi, kültür turizmi ve doğa turizmi konularında sunumlar yapıldı.

Mustafa PAYIK-Özlem KOÇHAN ÇELİK/İPEKYOL