Urfa yöresel lezzetlerini tescilledi FARUK ÇELİK: GÖZLERİM YAŞARIYOR

ŞUTSO ev sahipliğinde düzenlenen "Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Takdim Töreni"nde konuşan AK Partili vekil Faruk Çelik, Gıda OSB'nin yöresel ürünlerin markalaşması için önemine değinerek, sanayileşmedeki gelişmelerin kendisini duygulandırdığını söyledi. Vekil Çelik'in gündeminde terörle mücadele de vardı.

26 / 03 / 2018 10:48

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) tarafından coğrafi işaret başvuruları yapılan Ciğer Kebabı, Tırnaklı Ekmek, Haşhaş Kebabı, Açık Ekmek, Pencer (Pazı) Boranısı, Yumurtalı Köfte, İsot Çömleği, Frenk Çömleği, Üzlemeli Pilav, Lebeni, Su Kabağı Yemeği, Zerde ve Külünçe'nin tescil belgeleri düzenlenen törenle verildi.

Tescil Takdim Töreni; AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Faruk Çelik, Mahmut Kaçar, M.Ali Cevheri,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habib Asan, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ve davetlilerin katılımıyla Cevahir Han Restoran’da başladı.

‘ÜRÜNLER ULUSLARARASI PAZARDA YER BULMALI’

Konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, tescillenen ürünlerin zenginlik olduğunu belirtti ancak sadece belge almakla kalmamak gerektiğini vurgulayarak "Bu ürünleri Türkiye ve dünya pazarında satmak gerekir. Dünyada bizim olan yoğurt bile yunan yoğurdu olarak satılıyor. Patenttin Avrupa'da da yapılarak pazarda yer bulması gerekir" dedi.

ÇELİK: OSB'Yİ GÖRÜNCE GÖZLERİM YAŞARIYOR

Vekil Faruk Çelik ise yöresel lezzetlerin tamamlanmak üzere olan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile markalaşacağına dikkat çekerek "6 yıl önce Şanlıurfa'ya geldiğim zaman sanayi şehrinden gelen bir kardeşiniz olarak Şanlıurfa'ya sanayiyi nasıl yerleştiririz diye derin derin düşünürken hep yanımızda olan TOBB başkanımız oldu. Şimdi Organize Sanayi Bölgesine gidin görün. İnanın benim gözlerim yaşarıyor. Gıda OSB'nin kurulması olmazsa olmaz bir şeydi. Gıda OSB'nin Şanlıurfa'daki ürünlerin markaya dönüşmesi açısından ne kadar önemli olduğunu hep beraber kavramamız gerekiyor. 100'ün üzerinde firmanın Gıda OSB'de yatırım yapacak olması sevindirici bir haber. Artık ürünler, Şanlıurfa markasıyla tüm dünyaya açılması çok anlamlı. Bu birlik ve dayanışmanın sürdürülmesi gerekiyor. Birlik beraberlik yoksa bunların hiçbirinin kıymeti yok. Bu şehirde yaşadığınız için çok şanslısınız" dedi.

ÇELİK: BU ŞEHRE HİZMET ETMEK İBADETTİR

Terörle mücadele konusuna da değinen vekil Çelik "Böl yönet anlayışından çıkıldı, böl yok et anlayışına doğru hızlı adım var" diyerek Türkiye'nin dış politikadaki tavrına değindi. Vekil Çelik, birlik ve beraberlik vurgusu yaparak  "Türkiye bu noktada yerinde sayan bir ülke olmadı. Afrin'deki mağdur ve mazlum halkın kurtuluşuna vesile olmak için yerinde sayan bir devlet değil, oradaki problemleri kurutmak için gittik. Şanlıurfa lezzetleri Kürt'ü Türk'ü Arap'ı tüm ırklar bu lezzetlerden tadıyor ve birlikte yaşıyor. Bu kadar potansiyeli büyük bir şehirde hizmet etmek ibadettir. Bundan önce olduğu gibi yine Şanlıurfa'nın hizmetinde olacağız" açıklamasında bulundu. Konuşmaların ardından ŞUTSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol'a verildi. ŞUTSO girişimleri ile tescil edilen Çiğköfte, Urfa Biyambalı, Urfa Eşkilisi ve Urfa Şıllık Tatlısı’nın Coğrafi İşaret ve Tescil Belgesi daha önce alınmıştı. Yine, ŞUTSO tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescili için başvurulan ve tescili süresi biten 2 ürün var, 7 ürün ise inceleme aşamasında bulunuyor.

Özlem KOÇHAN ÇELİK/İPEKYOL