Urfalı hayvancılardan Fakıbaba’ya öneri

Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, Şanlıurfa’ya et kombinası kurulması durumunda hem çiftçinin hem de vatandaşların bundan faydalanacağını ve Şanlıurfa ekonomisinin da büyük bir katkı alacağını dile getirdi.

08 / 02 / 2018 10:03

Şanlıurfa’da faaliyetlerini sürdüren Canlı Hayvan Pazarı Derneği’nin Başkanı İzzet Çiftçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın ciğer konusundaki sözlerinin ardından bir açıklama yaptı. Şanlıurfa’ya et kombinası kurulmasının gerektiğini ifade eden İzzet Çiftçi, bu sayede hem et sorununun hem de ciğer sorunun çözüleceğini belirtti. Çiftçi, binlerce vatandaşın da kurulan et kombinası ve yanı sıra kurulacak olan deri fabrikası gibi firmalarla geçimini sağlayabileceğini dile getirdi.

‘BİN 200 KİŞİ GEÇİMİNİ SAĞLAR’

Son 2 tarım bakanının Urfa’dan çıktığını dile getiren Çiftçi, Şanlıurfa’yı Gaziantep ve Bursa ile kıyasladığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sayın Bakan açıklama yaptı, ciğerci de fırsatçılar var diyor. O zaman bizden fikir, alın size çözümü. Besici satıcı tüccarı olarak size yol göstereyim. Urfa'da entegre kurulsun et kombinası yap. Bir büyük firma Urfa'da kesim yapsın, sonuç 1 buçuk milyon kuzu kesilir Urfa'da ve günlük 500 büyük baş, 3 bin küçükbaş kesimi yapılır. Bu eder 3 bin 500 ciğer yani 4 ton. 3 ton da yürek dalak toplam 7 ton ciğer kelle paça günlük 3 bin 500 baş eder. 20 bin porsiyon kelle paça yemek. 300 işçi, bin 200 nüfus aile geçim sağlar. Ek olarak kur bir deri fabrikası, günlük 3 bin 500 deri fabrikanın deri ihtiyacını karşılar ve orada da yüz işçi çalışacak. Urfa yemeği Türkiye'nin en ucuzu olur, bol bol yeriz satarız. Urfa'da deri 5 lira-10 lira, Antep'te 20-30 lira. Antep'te hayvancılık az, 5 entegre kombina var, bizde sıfır. Bursa'da 10 entegre kombina bizde sıfır. Yahu Tarım Bakanı 2 Urfa bakanı değil miydi, ya bu halka ne gözle bakıyorsunuz.” (HABER MERKEZİ)