‘Yerel gazeteler reklama yönelsin’

BİK Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Canbey, yerel gazetelerin resmi ilanlarla ayakta durabildiğini ve özel reklamlara yönelmesi gerektiğini belirterek, “Gazetelerin hepsi bir ticari işletmedir ve bu mantığı hepsinin oturtması lazım. Tamam, kabul kamu hizmeti görüyor gazeteler ama yaşayabilmesi için, kendi personelinin maaşını ödeyebilmesi için, kirasını ödeyebilmesi için ve ekonomik imkânları daha iyi kullanabilmesi için mutlaka ve mutlaka gazetelerin ticari olarak da sürdürülebilir ve yönetilebilir olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

11 / 03 / 2018 16:17

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından Şanlıurfa’da, Yerel Basılı Yayıncılıkta Korsanla Mücadele ve Telif Hakları başlığı altında korsan yayınla mücadelenin konuşulduğu bir çalıştay düzenlendi. Sabah saatlerinde bir otelde düzenlenen çalıştayda “Yerel Gazetelerin Geleceği/Yeni Yönelimler/Fırsatlar/Tehditler” başlığı ile bir sunum yapan Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Canbey, önemli açıklamalarda bulundu.


CANBEY: İÇERİK, İÇERİK, İÇERİK
Gazetecilik anlamında bazı eksikliklerin olduğuna dikkat çeken Canbey, içerik noktasına odaklanılması gerektiğini belirterek, “Kendi içimizde bazı sorunlar var, bunları bilmek lazım. Gazetecilik anlamında bazı eksiklerimiz var, onları iyi anlamak lazım. Ben önümüzdeki dönemde özellikle gazetecilik anlamında özgün içerik üreten, kendi okuyucusunu tutabilen, kendi okuyucusuyla ilgili özellikleri bilen gazetelerin öne çıkacağını ve okuyucu kazanacağını, kendi okuyucusunu oluşturabileceğini ve yeni okuyucu kazanacağını umuyorum. O yüzden bu yeni dönemde içerik, içerik, içerik diyorum. Siz ne kadar güzel içerik oluşturursanız ve bunu ne kadar iyi sunarsanız, önümüzdeki dönemde daha başarılı olacaksınız, bundan hiç şüphe yok. O yüzden gazetecilik yapan arkadaşlarımızın, bu alanla uğraşan arkadaşlarımızın kesinlikle içerik konusuna odaklanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.


‘DİJİTAL SADECE TEHDİT DEĞİL, AYNI ZAMANDA YENİ FIRSAT SUNUYOR’
Dijital baskıların sadece tehdit olarak algılanmaması noktasına temas eden Canbey, yeni gelişmelerin görmezden gelinmemesi gerektiğini ifade etti. Dijitalin çok sayıda fırsatlar sunduğunu aktaran Canbey, “Dijital tabi şu anda yeni bir durum, sadece gazetecilik sektörünü değil bütün sektörü ve bütün hayatı etkiliyor. Yeni boyutlar getiriyor. Bazı değişimleri beraberinde getiriyor ama dijitali sadece tehdit olarak görmemek lazım, dijital aynı zamanda çok sayıda fırsat sunuyor. Onu mutlaka gazetecilikle birlikte iyi bir şekilde anlayıp ve gerekli değişimleri yapıp, zamanın ruhuna uygun hareket edip gazeteleri güçlendirmek gerekiyor, gazetelerin dijital altyapısını mutlaka güçlendirmek gerekiyor. Eğer bunu yapabilirsek gazetelerin çok daha başarılı sonuçla elde edebileceğini düşünüyorum. Gazetelerin önemli olduğunu düşünüyoruz, yaşaması gerektiğini düşünüyoruz ve güçlü olması gerektiğini düşünüyoruz ama var olan yeni gelişmeleri de görmezden gelerek bunun olmayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.


‘KAMU HİZMETİ GÖRÜYOR GAZETELER AMA...’
Son olarak gazetelerin ticari kimliklerini unutmaması gerektiğini dile getiren Canbey, özel reklam konusunun da ekonomik açıdan önemli olduğunu vurguladı. Gazetelerin ticari olarak iyi yönetilmesinin gerektiğini söyleyen Canbey, “Gazetelerin özellikle de yerel gazetelerin büyük çoğunluğunun resmi ilanlarla ayakta durduğunu görüyoruz. Burada önemli olan konulardan bir tanesi mutlaka özel reklamlara odaklanılması gerekiyor. Özel reklama gazeteler biraz daha odaklanır, resmi ilanların dışına çıkabilir ve okuyucu sayısını artırabilirse ekonomisini çok daha rahatlatacaktır. Şunu söylemek lazım, gazetelerin hepsi bir ticari işletmedir ve bu mantığı hepsinin kendisinin oturtması lazım, tamam kabul kamu hizmeti görüyor gazeteler, doğru ama yaşayabilmesi için, kendi personelinin maaşını ödeyebilmesi için, kirasını ödeyebilmesi için ve ekonomik imkânları daha iyi kullanabilmesi için mutlaka ve mutlaka gazetelerin ticari olarak da sürdürülebilir ve yönetilebilir olması gerektiğini düşünüyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK/İPEKYOL