Yeşildirek için adım atılıyor

2010 yılından bu yana kentsel dönüşümle adı anılan Yeşildirek ile ilgili ilk resmi adım projenin tanıtım toplantısıyla atıldı. Toplantıda TOKİ Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Şanlıurfalıların alışkanlıklarına uygun proje çıkardıklarını belirtip fırın kültürünü işaret etti.

26 / 02 / 2018 12:39

Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Projesi Tanıtım Toplantısı GAP TEM'de yapıldı.

Haliliye'de bulunan ve yıllardır kentsel dönüşüm için evlerinde tadilat bile yapamayan mahalle sakinleri bekledikleri adıma kavuştu. Gıad, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, TOKİ Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve mahalle sakinlerinin katıldığı toplantıyla kentsel dönüşüm projesi resmen start aldı.

"BAKAN FAKIBABA HEP TAKİPÇİSİYDİ"

Toplantıda konuşan TOKİ Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Konyalıoğlu, Bakan Fakıbaba'nın konunun hep takipçisi olduğuna dikkat çekerek "2010 yılından bu yana çalışmalarımız sürüyor. Bakan Fakıbaba da bakanlık dönemi içerisinde bizlerle görüşerek çalışmalar hakkında brifing aldı ve bu sürecin takipçisi konumunda. Bakan'a desteklerinden dolayı teşekkür ederim" dedi.

"2 BİN 700 KONUT YAPILACAK"

TOKİ ve büyükşehirin birlikte yürüttüğü bu projeyle ilgili teknik bilgiler paylaşan Konyalıoğlu, "27.3 hektarlık bir proje alanımız. 874 hak sahibi bulunuyor. Bin 630 bağımsız bölüm var. Yaklaşık 300 civarında iş yerimiz var. 2 bin 700 konut, sosyal donatı,cami, okulla beraber Şanlıurfa'ya yakışır nitelikli güzel bir yapılaşma tasarımı ortaya koymaya çalıştık" açıklamasında bulundu. Ortaya çıkan tasarımda iklimsel koşullarından yerel dinamiklerin hassasiyetleri ve yaşam alışkanlıklarına dikkat edildiğini belirten Konyalıoğlu, dikkat çeken bir ayrıntıyı paylaştı ve "Örneğin Şanlıurfa'da fırın kültürü olmadan bir tasarımı gerçekleştiremezdik. Fırınsız bir tasarım hayata geçmiş olsa ölü doğmuş" diyerek Şanlıurfalıların hassasiyetini gözettiklerine vurgu yaptı. Konuşmaların ardından katılımcılara kentsel tasarım ve animasyon videosu izletildi.

Mustafa PAYIK-Özlem KOÇHAN ÇELİK/İPEKYOL