Zam demek doğru değilmiş!

Şanlıurfa’nın mutfak kültüründe önemli yer tutan tırnaklı ekmeğe zam geldi. Zam sonrasında tırnaklı ve açık ekmeğin fiyatı 90 kuruşa yükselirken, somun ekmeğin fiyatı ise 1 lira olarak belirlendi. Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı ise zam konusunda, “Zam demek doğru değildir, biz fiyat ve gramaj ayarlaması yaptık. Yapılan zam çok cüzi bir zamdır, yüzde 5-6’lık bir zamdır” dedi.

13 / 04 / 2018 10:44

Şanlıurfa’da sofraların vazgeçilmesi olan ve hemen her öğün tüketilen tırnaklı ekmeğin fiyatı dünden itibaren 90 kuruşa yükseldi. Tırnaklı ekmeğin yanı sıra açık ekmek ve somun ekmeğe de zam gelirken, ekmeklerin gramajlarının da artırıldığı öğrenildi. Açık ve tırnaklı ekmeğe 20’şer, somun ekmeğe ise 50’şer gram artırıldığını aktaran Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı, zam yapmadıklarını, gramaj ayarlaması yaptıklarını dile getirdi. Karaatlı açıklamasında, “Zam demek doğru değildir, biz fiyat ve gramaj ayarlaması yaptık. Yapılan zam çok cüzi bir zamdır, yüzde 5-6’lık bir zamdır. Fiyat olarak gözle görülür bir artış olsa da biz ekmeğin kalitesi için gramajını da yükseltmiş oluyoruz. Burada tırnaklı ve açık ekmeklerimiz 20’şer gram, somun ekmeklerimizi de 50’şer gram artırdık. Yönetim kurulu olarak 180 gram tırnaklı ekmeğin 90 kuruştan, 170 gram açık ekmeğin 90 kuruştan, 250 gram somun ekmeklerimizin ise 1 liradan satılmak üzere arz etmiş bulunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

FIRINCILARA UYARI: DENETÇİLERE GEREK KALMASIN!

Fırıncılara da uyarılarda bulunan Karaatlı, “Burada denetçilere görev düşmesine gerek bırakmadan esnafımızın sanatına önem verip, kalite konusunda biraz daha özen göstermesi gerekiyor. Ben fırıncı esnafıma da teşekkür ediyorum, Şanlıurfalıya en iyi hizmeti veren benim fırıncı esnafımdır. Bizim mutfak kültürümüzde de fırıncılar etkin rol oynamakta. Ucuza önem verilmemeli, kalite arıyorsak uygun fiyatlı ekmeğe yönelmeliyiz” sözlerini kullandı.

FIRINLAR TADİLATTAN GEÇECEK

Öte yandan Ramazan Ayı’ndan önce ekmeğe başka bir zam yapılmayacağını da açıklayan Karaatlı, fırınlarda tadilatların da olacağını kaydetti. Karaatlı, “Ekmeklerimizin daha kaliteli olması için, hijyen ve sağlık açısından daha iyi olması için fırınlarımızda tadilat söz konusu. Büyükşehir Belediyesi ve GAP İdaresi ile birlikte ortak bir sözleşme imzalayarak fırınlarda tadilatımız gündemde. Ramazan ayı içerisinde inşallah bunlara da başlayacağız. Çalışmalarımız başlamıştır. Ramazandan önce de kesinlikle bir zam söz konusu değildir” diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK/İPEKYOL