Akçakale’deki taciz iddialarının perde arkası!

Akçakale’de bir okulda müdürün kızları taciz ettiği yönündeki iddianın arkasından bambaşka bir sorun çıktı. İdarecilik deneyimi olmayan müdürün şaibeye sebep olacak bazı uygulamaları olağanüstü büyütülerek az daha kızların hayatını yakacak boyuta getirildi.

10 / 11 / 2017 10:57

Eğitim sitemindeki sıkıntılara her gün bir yenisi ekleniyor. Özellikle idareci ve öğretmen sıkıntısı neredeyse Şanlıurfa’nın en büyük problemi haline geldi. Akçakale’de yaşanan bir skandal, bu problemin ne kadar önemli boyutta olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bir okula idareci olarak yolladığı öğretmenin tecrübesi olmayınca, iyi niyetli de olsa şaibeye ve yanlış anlaşılmalara müsait uygulamaları oldu. Okulda müdürle arası iyi olmayan 2 öğretmenin de bu uygulamaları abartarak kullanması ilçeyi adeta birbirine kattı. Hem ilçe hem de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde soruşturma başlatıldı.

İKİ TARAF BİRBİRİNİN ZIDDI ŞEYLERİ ANLATIYOR

Gazete İpekyol haber merkezine ulaşan bir kaynak, ilçedeki bir okulda kız öğrencilerin müdür tarafından taciz edildiğini, kızların intihara varan teşebbüslerinin ve bunalımlarının olduğunu, ancak öldürülebilirler diye ailelerinden bu durumu gizlediklerini iletti. Hiçbir haber merkezinin böyle bir duruma kayıtsız kalamayacağı gibi Gazete İpekyol da kalmadı ve ilçede hemen hemen tüm taraflarla görüştü. İddiada bulunan taraf, kız öğrencilerin olağanüstü bir uygulamaya maruz tutulduğunu ve müdürün kızları taciz ettiği ve şikayet etmesinler diye tehdit ettiğini anlatırken, ilçedeki milli eğitim yetkilileri ve müdür ise kendilerine emanet eden öğrencilerle ilgili aldıkları önlemleri anlatarak, bunların çarpıtıldığını savundu.

ASIL SORUN MÜDÜR İLE ÖĞRETMENLERİN ANLAŞAMAMASI

Okul isminin dahi yayınlanmasının sakıncalı olduğu, çünkü ailelerin kız çocuklarını okutmamak için adeta bahane aradığı Akçakale’de; bu iddialar uluorta dolaşıyor. Asıl sorun ise 2 kadın öğretmenin hiçbir idarecilik tecrübesi olmadığı halde ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından 3 ay önce okulda görevlendirilen müdürle anlaşamaması. İddiaya göre müdür, kız öğrencileri yemekhaneye kapatıyor ve odalarında arama yapıyor. Çamaşırlarından cep telefonlarına varıncaya kadar özel eşyalarını kurcalıyor. Okulda müdürle bir türlü anlaşamayan 2 öğretmen de bu uygulamaları abartarak anlatınca olanlar oldu. Müdür ve ilçedeki diğer yetkililere göre, kendilerine emanet edilen ve en küçük bir problemde aileleri tarafından okuldan alınacak olan kız öğrenciler, sürekli disiplinli bir gözetim altında tutulmalı. Bu nedenle bazen müdür koordinesinde ancak kadın öğretmen ve müdür yardımcıları tarafından odalarında arama yapılmak zorunda. İşte tüm söylentilere ve iddiaların ortaya çıkmasına sebep olan bu uygulama. 

SORUŞTURMANIN SONUNDA NE ÇIKACAK

İlçe Milli eğitim Müdürlüğü’nün ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü de konuyla ilgili müfettiş görevlendirildiğini bildirdi. Soruşturmanın sonucunda ne çıkar henüz bilinmez ama kusurun hiçbir idarecilik deneyimi olmayan müdürü görevlendirme ile okula yollayan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde olduğu ileri sürülüyor. İsminin yayınlanmasını istemeyen bir yetkili, Şanlıurfa’da yaşanan idareci sıkıntısının Akçakale’de daha fazla olduğunu kaydederek, tüm meselenin ilçeye gelen memurların ilk andan itibaren buradan kaçmak istemesinden kaynaklandığını belirtti.