ASM'lerle ilgili iddialar: Diploma kiralıyorlar

Şanlıurfa'da ASM'lerde çalışan tıbbi sekreterler eksik ve yetersiz deneyimler nedeniyle doktorların diploma kiralama karşılığı personel aldığını ve mevcut haklarının kendilerine verilmediğini iddia etti. Tıbbi sekreteler İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığını göreve çağırdı.

06 / 07 / 2018 11:38

Aile Sağlığı Merkezinde (ASM) tıbbi sekreterler haksızlığa uğradıkları gerekçesiyle çalışma koşullarından şikayetçi.

Şanlıurfa'da ASM'de çalışan tıbbi sekreterler maaştan, izin haklarına kadar pek konuda mağduriyetlerini dile getirdi. İlk olarak doktorların masraflar ve personel giderleri için kendilerine verilen cari giderleri personel dışı harcamalarda kullanıldığı belirtip, klimasız ortamda 40 derece altında çalıştıklarını belirten tıbbi sekreterler sorunlarının bununla sınırlı olmadığını söyledi. 

İddiaya göre doktorlar personel çalıştırmak yerine "Sigortanı yatıralım" diyerek diploma kiralıyor. Denetim günü ise diploması kiralanan kişiyi çağırıp ASM personeli gibi gösteriliyor. Denetim yetersizliğinden şikayet eden tıbbi sekreterler diploma kiralama yöntemi ile kendilerinin açıkta kaldığını belirterek yetkililere "Bu yönteme son verilsin" diyerek seslendi. 

İsmini açıklamak istemeyen tıbbi sekreterlerin ifadelerine göre sorunlar bununla da sınırlı değil. ASM'de personelin sigorta pirim ödemeleri asgari ücret üzerinden yatırılıyor. Personele göreve dışında işler veriliyor ve yine cari giderlerden karşılanması gerekn yemek- yol parası verilmiyor.  Her işçinin hakkı olan kıdem tazminatından mahrum bırakılıyor.

Bu uygulamaların mağduriyete neden olduğunu belirten tıbbi sekreteler İl Sağlık Müdürü'ne "Bunun önüne geçilmesi lazım. İl Sağlık Müdürlüğü bir an önce bir şeyler yapmalı, Sağlık Bakanlığı harekete geçmeli, çok büyük haksızlık var" dedi. 

Kaynak: AJANS URFA