BAKAN ARTIK İSYAN ETTİ!

Şanlıurfa’nın eğitim sorunu tüm çıplaklığıyla bir kez daha ortaya çıktı. Bakan Fakıbaba’nın sorunları anlatan muhtarları dinlediği esnada bir köye okul talep edildi. Savunma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü köyde okul olduğunu ancak öğrenci olmadığını ileri sürdü. Daha sonra müdürün başka okuldan bahsettiği anlaşıldı. Fakıbaba toplantıda çok öfkelendi. Eğitimle ilgili skandallar dizisi bu kadarla kalmadı.

12 / 03 / 2018 10:43

Mustafa ARISÜT-Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Birecik'teki temasları kapsamında partisindeki toplantının ardından, bürokratlar, muhtarlar ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerini bir araya getirdi. Buradaki toplantıya Bakan Fakıbaba'nın yanı sıra Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar, Birecik Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arif Kırıkçı da katılırken, zaman zaman ilginç ve sert diyaloglar yaşandı. Toplantıda sorunlarını anlatan muhtarlardan biri olan Aşağı Almaşar Köyü Muhtarı köylerinde okul olmadığını anlattı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Tavacı, okulu olan Aşağı Karkutlu Köyü’nden bahsetti. Bakan Fakıbaba, öfkelenerek açık açık iki taraftan birinin yalan söylediğini belirtti. Aşağı Almaşar Köyü Muhtarı haklı olarak köylerinde okul olmadığında ısrar etti. Toplantıda iyice gerilen Bakan Fakıbaba, Milli Eğitim yetkililerine çıkıp köyleri dolaşmalarını ve okulların durumlarını tespit etmelerini istedi.

Aşağı Karkutlu Köyü’nde okul olmadığını anlayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Tavacı, söz alarak "Sayın Bakanım bu eğitim öğretim yılına kadar okulumuz devam ediyordu. Şu anda öğrenci mevcudumuz 7. Sene başında kapatıldı, hatta öğretmeni de askerde ne yapıp yapıp önümüzdeki yıl orayı tekrar eğitim öğretime açarız diye, biz olayın farkındayız yani. Sadece şu anda bu yıl için, 4 tane okulda öğrenci olmadığı için kapandı" dedi.

Bakan Fakıbaba da, muhtara dönerek “O zaman muhtarım kusura bakma, ya muhtar doğru söylemiyor ya sen doğru söylemiyorsun” şeklinde tepki gösterdi.

Aşağı Almaşar Köyü Muhtarı ise, “Bizim köyde yapılmamış, ne yapılması? Okul yok bizim köyde.” diyerek ısrar ederken İlçe Milli Eğitim Müdürü Tavacı da, “Biz Aşağı Karkutlu'dan bahsediyoruz" diyerek kendisini savundu.

Gazete İpekyol’a konuşan Aşağı Karkutlu Köyü Muhtarı Ethem Polat da, toplantıda yanlış anlaşılma olduğunu kaydederek, kendi köylerinde okul olduğunu, kastedilenin ise Aşağı Almaşar Köyü olduğunu belirtti.

GERÇEK BAŞKA GÖRÜNEN BAŞKA

Bu arada Aşağı Almaşar Köyü’nün okulsuz oluşunun yanı sıra Aşağı Karkutlu Köyü’ndeki ilkokulla ilgili de bir gerçek ortaya çıkmış oldu. Nüfusu 600’ü aşan Aşağı Karkutlu Köyü’ndeki ilkokulla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sayfasında 1 öğretmen ve 17 öğrenci olduğu bilgisi yer alıyor. Oysa İlçe Milli Eğitim Müdürü Tavacı, okulda şuan öğretmen bulunmadığını ve öğrenci sayısının da geriye 7 kaldığını toplantıda itiraf etti.

ÖĞRETMENSİZ OKUL YERİNE TAŞIMALI TERCİH EDİLİYOR

Bakan Fakıbaba’nın sorunları dinlediği toplantıda eğitim sorunu iki temelde ortaya çıktı. Biri okul olmayan köyler diğeri öğretmen olmayan köylerdeki okullar. Şanlıurfa’da son aylarda eğitim sorunun ortadan kalkması için köylerde okul yapılmasına ağırlık verildi. Böylelikle hem yerinde eğitim sağlanmaya hem de taşımalı masrafının ortadan kalkması hedeflendi. Ancak yapılan son toplantıyla acı gerçek bir kez daha anlaşıldı. Mevcut köylerdeki okulların büyük bir kısmında öğretmen yetersizliği yaşanıyor. Bu nedenle veliler, çocuklarını öğretmensiz okula yollamaktansa uzak da olsa taşımayla başka okullara yollamayı tercih ediyor.