Belediye bazı haber sitelerini yalanladı

Bazı haber sitelerinin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin taraftarlara dağıttığı polarların piyasa değerinin üzerinde olduğu iddiası üzerine yalanlama açıklaması geldi. Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada, polarların Şanlıufaspor kulübünün anlaşmalı olduğu firmadan ihale kanununa uygun alım yapıldığını belirtti.

04 / 03 / 2017 11:45

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nden Şanlıurfaspor taraftarlarına dağıtılan polarların pahalı alındığı yönünde yapılan haberlere yalanlama geldi. Büyükşehir Belediyesi Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığından yapılan açıklamada, “Bugün bazı internet haber sitelerinde, ‘Şanlıurfa Büyükşehir’e Polar Kazığı’ başlığı ile gerçeklerden uzak, kamuoyunu yanıltmaya yönelik haberler yer almıştır. Yapılan maksatlı haberin içeriğinde Şanlıurfaspor taraftarlarına polarların değerinden fazla bir maliyete alındığı şeklinde mesnetsiz değerlendirmelere yer verilmiştir. Futbol branşında şehrimizin tek profesyonel kulübü olan ve Şanlıurfaspor’umuzun taraftarlarının gerek dış saha ve gerekse iç saha maçlarında takımını desteklerken, olumsuz hava koşullarından etkilenmemeleri için Büyükşehir Belediyemizce 2 bin adet polar alınmıştır. Taraftar gruplarının talebi üzerine Şanlıurfaspor’un rengini yansıtan sarı yeşil renkli polarlar, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun 22/b maddesi ve 5216 Sayılı Büyükşehir Kanununun 84/f maddelerine göre, kulübün lisans hakları elinde bulunan firma üzerinden alınmıştır. Şanlıurfaspor ile söz konusu firmanın yaptıkları protokol gereği lisanslı ürünlerin tek bir firma üzerinden yaptırılması ve satılması imza altına alınmış; bu lisanslı ürünlerin alınması ile birlikte Şanlıurfasporumuza da destek sağlanmıştır.” denildi. 

‘USULE AYKIRI İŞLEM YOK’

Polar haberinin gerçeği yansıtmadığını kaydeden belediye, yalanlamanın devamında şunları kaydetti: “Gerek Şanlıurfaspor’un, lisanslı ürünlerini satmak üzere firma ile yaptığı protokol ve gerekse ihale kanunlarının maddeleri gereğince söz konusu firmadan teklif alan kurumumuz, herhangi bir şekilde usule aykırı işlem gerçekleştirmemiştir. Şanlıurfaspor ile vefakar taraftarlarının desteklenmesini amaçlayan ve tamamen kanuni müeyyidelere göre gerçekleştirilen, Polar yardımının manipule edilerek haber yapılmasını hukuki haklarımız saklı kalmak üzere, değerlendirmeyi kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz. Kamuoyunun bilgilerine sunulur.” (HABER MERKEZİ)