Beyazgül: Urfa’ya kaptan bulalım!

Gaziantep'te bir davete katılan İl Genel Meclisi Eski Başkanı Uğur Beyazgül, Gaziantep'in başarısının ardından takım ruhu olduğuna dikkat çekerek Şanlıurfa'da da bu takıma öncülük edecek bir kaptan bulmak için mücadeleye davet etti. Beyazgül, "Halkın çıkarını kendi çıkarından üstün tutan bir kaptan bulalım ve bu halkın bileklerindeki prangaları açalım yeter" dedi.

27 / 11 / 2017 12:34

Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı, yüksek mimar il genel meclisi eski başkanı Uğur Beyazgül Çarşamba akşamı Gaziantep'te Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in daveti üzerine Mutfak Sanatları Merkezi'ndeki programa katıldı. Buradaki izlenimlerini aktaran Beyazgül, Şanlıurfalılara 'Yeni bir kaptan bulalım' çağrısı yaptı. Beyazgül'ü bu çağrı yaptıran ise Fatma Şahin'in başarısının ardından gördüğü sosyoloji oldu. Beyazgül," Fatma Şahin perdenin önündeki görünen yüz idi, bir başarının kaptanıydı… Başarının sırrını çözmek istiyorsak Gaziantep’in sosyolojisine mutlaka inmemiz gerekir. Fatma Şahin önemli bir unsurdur… Fakat asıl önemli olan Fatma Şahinleri yetiştiren, onları görevlendiren, gerektiğinde yön veren Gaziantep halkı ve onun sosyolojisidir" diyerek Antep'in en belirgin ve şehri başarıya götüren sosyolojik özelliklerini yazdı. Beyazgül'e göre bu özelliklerden biri şehre gelip güzelleştirenler. Beyazgül'ün izlenimlerine göre "Gaziantep şehrinden yakınanların, onu yerenlerin parayı bulunca nasıl kaçarım diyenlerin değil, daha mutlu yaşamak için bu şehri daha güzel,daha yaşanılır nasıl imar ederiz diyenlerin şehri." Diğer özelliklerini ise Beyazgül şöyle açıklıyor:

‘ANTEP ALINTERİ İLE ZENGİN OLANLARIN ŞEHRİ’

"Nüfus ticaretinden, politik konumundan, arsa spekülasyonundan değil üretimden nasıl para kazanırız diyenlerin şehri. En önemlisi bir zenginlik şehri…Hazine arazisini talan ederek,karşılıksız hibeler alarak değil, alın teri ile zengin olanların şehri…Kendilerini gizlemeyen bilakis zenginlerin saygın olduğu bir şehir. Gaziantep’in zengini bu tanıma tam da uyuyor; keyfi için İstanbul’a gitmiyor, Antep’i nasıl İstanbul yaparım diye uğraşıyor… Antep bürokrasisi de zengine hasetle bakmıyor, onun önünü nasıl açarım, onun daha fazla istihdam yapmasını nasıl sağlarım diye koşturuyor…Zira karşısında yoksulu kollayan, yoksula iş ve aş veren bir varlıklı kesim var… Yoksula kendisini gizlemeyen bilakis yaptığı hayırlarla ona kendisini sevdiren bir kesim."

ANTEP'TE TAKIM RUHU

Gazianteplileri içi en büyük makamın üretim olduğunu söyleyen Beyazgül açıklamasında "Yüzlerce kişi milletvekili ve belediye başkanı olmak için müracaat etmiyor.Çünkü onlar için gelir kapısı da,en büyük makam da üretim..Gece toplantılarında falanca meclis üyesi şunu yapmış,bir vekil yakını şunu yapmış konusu da yok… Çünkü devlet malından çıkar sağlayanların toplumda itibar bulamadığı bir şehir… Hatırlarsanız tarihi evlerin restorasyonu bölgede ilk Urfa’da başladı… Antepliler Urfa’ya gelince hayran kaldılar… Urfa’dan taş ve taşçı ustaları götürdüler ve belediye başkanın bir işaretiyle Antep’in zenginleri onlarca tarihi evi satın alarak turizme kazandırdı. Zira Antep bir takım olmuştu ve takım olarak hareket ediyordu" ifadelerine yer vererek takım ruhuna dikkat çekti.

ŞANLIURFA'YA KAPTAN BULALIM ÇAĞRISI

Bu çözümlemeler üzerinde Şanlıurfalılara seslenen Beyazgül 'Yeni bir kaptan bulalım diyerek "Urfa, dünya çapında marka değerleri olan , dünyanın en eski il olma apoletini takmış, peygamberler şehri unvanına sahip bir şehir ve de çok samimi, misafirperver bir halkın yaşadığı yer…Fakat gücü elde bulunduranların dinlemediği,yaşamak için hep kendisine muhtaç ettiği adeta kendisine köle ettiği bir halk.. Bizim takım olmak için ölümüne sevdalı ve tutkulu bu halkı harekete geçirmemiz gerekir… Öyle ise bu halkın çıkarını kendi çıkarından üstün tutan bir kaptan bulalım ve bu halkın bileklerinde ki prangaları açalım yeter.. Bu mücadeleye var mısınız?" diye sordu. (HABER MERKEZİ)