Büyük deprem! Urfa gidip geldi

Şanlıurfa'da peş peşe 4 deprem meydana geldi. Depreme alışkın olmayan Şanlıurfalı’lar büyük panik yaşadı. Deprem korkusu yaşayan birçok vatandaş evlerini terk edip sokaklara attı kendini. Yaşanan depremlerde can kaybı yaşanmazken maddi anlamda hasarlar meydana geldi.

03 / 03 / 2017 11:53

Özlem KOÇHAN/İPEKYOL

Şanlıurfa'da dün saat 14.07'de son yılların en şiddetli depremi meydana geldi. Merkez üssü Adıyaman Samsat olan depremin büyüklüğü 5.8 olarak kaydedildi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremin yerin 17.6 km. altında meydana geldiğini belirtti.

Deprem Şanlıurfa ve çevre illerde de hissedildi. Şanlıurfa kent merkezi ve ilçelerinde hissedilen deprem paniğe neden oldu. "Beşik gibi sallandık" diyen Şanlıurfalılar endişeyle kendilerini dışarı attı. Bazı evlerde maddi hasar meydana gelirken, Mehmet Akif İnan Nikah ve Konferans Salonu ile Kapaklı Pasajı'nın duvarında çatlak oluştu.


PEŞ PEŞE DEPREMLER

İlk sarsıntının ardından Adıyaman Samsat'ta peş peşe yaşanan depremler kentte de etkili oldu. Şanlıurfa'da son olarak saat 14.18'de Kasımkuyu merkez üssü olan 4.2 büyüklüğünde deprem yaşandı. Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgiye göre 2. deprem Hilvan'da saat 14.30'da 2.4 büyüklüğünde gerçekleşti. Saat 14.18 de merkez üssü Şanlıurfa' nın Kasımkuyu olan 4.6 büyüklüğünde bir deprem kaydedildiğini bildirdi. Saatler 14.39'u gösterdiğinde ise merkez üssü Kızlar'da 2.4 büyüklüğünde deprem yaşandı. Son depremin merkez üssü ise Hilvan'ın Angaç mahallesi oldu. Saat 15:25'te meydana gelen son depremin büyüklüğü ise 1.9 olarak kayıtlara geçti.


EV VE CAMİ MİNARESİ YIKILDI

Peş peşe yaşanan depremlerde maddi hasar meydana geldi. Karaköprü'ye bağlı Esemkulu köyünde bir evin yıkıldığı, yine ilçe merkezinde salı pazarı yanında bulunan boş bir inşaatın çöktüğü iddia edildi.  Kırsal mahalledeki evin yıkılması sonucu yaralı olup olmadığı bilgisi aktarılmadı. Akziyaret mahallesinde bulunan bir caminin de minaresi yıkıldı.


KANTİN DUVARI YIKILDI İDDİASI

Kent merkezinde bulunan Emine Göncü Lisesi kantin duvarının da yıkıldığı gelen iddialar arasında.


HALİLİYE'DE "ÖĞRENCİLERİ SINIFLARA ALMAYIN" KARARI

Kimi okullarda da tedbir amaçlı öğrenciler okuldan tahliye edildi. Endişeli veliler ise okula gidip okul idaresinin inisiyatifi ile öğrencileri alıp eve götürdü. Haliliye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde ilçe genelindeki okullarda öğrencilerin sınıflara alınmaması, bahçede bekletilmesi yönünde karar alındı.


KEMAN ÇALARAK SAKİNLEŞTİRDİ

GAP Anadolu Lisesi'nde bir kız öğrenci ise deprem paniğe farklı bir yaklaşım sergiledi ve panik olan arkadaşlarını sakinleştirmek için eline kemanını aldı. Okul bahçesinde keman çalarak arkadaşlarını sakinleştirmeye çalışan öğrencinin o anları sosyal medyada paylaşıldı.


"GEÇMİŞ OLSUN" DİLEĞİ

Yaşanan deprem sonrası bölge halkının sosyal medyada tek gündem konusu deprem olurken, depremin en yoğun hissedildiği ilçelerden biri olan Haliliye'nin İlçe Belediye Başkanı Fevzi Demirkol sosyal medya üzerinden 'Geçmiş olsun' dileğinde bulundu. Demirkol, "Merkez üstü Adıyaman olan ve kentimizde de hissedilen deprem dolayısıyla tüm halkımıza geçmiş olsun dileriz" dedi. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan da sosyal medya üzerinden "Adıyaman Samsat İlçemizde ve İlimizde gerçekleşmiş olan Depremlerden dolayı bütün hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi sunarım" açıklamasında bulundu.


YA MERKEZ ÜSSÜ URFA OLSAYDI?

Deprem sonrası en çok merak edilen ve endişeleri arttıran ise oturulan binaların sağlam olup olmadığı. Kentte en ufak bir sarsıntıda yıkılacakmış gibi sallanan evlerin bulunduğu bilinen bir gerçek.  "Merkez üssü Şanlıurfa olsaydı felaket olurdu" söylemi bu depremle en çok konuşulan konulardan biri oldu.


VATANDAŞLAR ENDİŞELİ

Kentte artçı depremlerin yaşanması üzerine vatandaşın dışarıdaki endişeli bekleyişi uzun sürdü. Deprem anında can havliyle kendini sokağa atan, çocuğu için okula koşan velilerin yaşadığı panik havası yerini biraz olsun sakinliğe bıraksa da korkudan ağlayanların olduğu görüldü. Özellikle şehir dışında olup yakınlarına ulaşmak isteyenler şebeke probleminden dert yandı. Şanlıurfa'da son yılların en şiddetli depremi psikolojik olarak da etkisini gösterdi. 


SİVEREK’TE OKULLAR TATİL EDİLDİ

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde meydana gelen depremin ardından artçı sarsıntıların hissedildiği Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde eğitime kadar ara verildiği bildirildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kapanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Samsat'ta meydana gelen depremin Siverek'te de hissedildiğini söyledi. Yaşanan depremde can kaybı olmaması için dua ettiklerini belirten Kapanoğlu, "Siverek, Adıyaman'a çok yakın. O nedenle sarsıntıyı iyi hissettik. Öğrencilerimizin psikolojik olarak etkilenmemesi için ilçede eğitime yarına kadar ara verdik." dedi.