Büyükelçiler Şanlıurfa'ya hayran kaldı

Bir dizi gezi ve temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa'ya gelen Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger başkanlığındaki AB’nin 24 ülke büyükelçisi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştay'ını gezerek organizasyona hayran kaldıklarını dile getirdi.

22 / 11 / 2017 10:08

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger başkanlığında, AB’nin 24 ülke büyükelçisi bir dizi gezi ve temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa'ya geldi.

BÜYÜKELÇİLERDEN MOZAİK ÇALIŞTAYINA TAM NOT

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ve büyükelçiler Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı M. Emin Özçınar ve Mahmut Kırıkçı'nın eşliğinde Şanlıurfa Müzesi ve Türkiye'nin en büyük arkeoloji müzesi olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'ni gezdi. Tarihi eserleri yerinde görerek hayranlıklarını gizlemeyen heyet, Şanlıurfa'nın tarihte çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdiler. Gezi temasları çerçevesinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilki düzenlenen 'Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması' buluşmasının saha çalışmasını gezen AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ve büyükelçiler, programa katılım sağlayan mozaik sanatçıları ile birlikte bol bol fotoğraf çektirdiler.

BERGER: ŞANLIURFA, UNESCO DÜNYA MİRASI ADAYLIĞINI GERÇEKTEN HAK EDİYOR

Temaslarının ardından bir değerlendirme yaparak Şanlıurfa'da olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger, "Harika ve heyecan verici bir akşam geçirdik. Muhteşem yemekler yedik. Ama daha etkileyici olan bilmediğimiz müzikti. Şanlıurfa, UNESCO dünya mirası adaylığı gerçekten hak ediyor. Öte yandan çok uzun zamandır gördüğüm en etkileyici ve en çekici müzelerden biri. Burası, sadece 12 bin yıl öncesindeki sanatı ve sanatın ifadesini göstermekle kalmıyor aynı zamanda da tam anlamıyla canlı bir müze. Çünkü insanların buraya gelip mozaik yaparak sanat üretmesine vesile oluyor. Hem sanatı hem sanat eserini gösterebildiğiniz ama aynı zamanda da sanat oluşturabildiğiniz bir müze var Şanlıurfa'da.  Bence bu iki unsuru bir araya getirmek mükemmel bir fikir" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)