Büyükşehir Belediyesi 2017’de ne yaptı?

Büyükşehir Belediyesi, yıl içerisinde ilçelere 13 spor kompleksi, 15 semt pazarı ve yine tüm ilçelere prestij caddesi kazandırırken, il merkezinde ise Fuar Merkezi, Tenis Dünyası, Açık ve Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu, Narlıdere Viyadüğü-Köprülü Kavşağı, Balık ve Manav Hali ile 11 Nisan Külliyesi başta olmak üzere birçok projenin temelini attı.

28 / 12 / 2017 16:01

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılında farklı alanlarda çeşitli hizmetlerde bulunurken, birçok projenin de temelini attı. İşte Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 2017’de yapılanlar:

FEN İŞLERİ DAİRESİ

2017 yılı içersinde inşaatına başlanılan Fuar Merkezi, Tenis Dünyası, Açık ve Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu, Narlıdere Viyadüğü-Köprülü Kavşağı, Balık ve Manav Hali ve 11 Nisan Külliyesi başta olmak üzere birçok devasa projenin temelini atan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Ekipleri, bu inşaatları hızla sürdürdü. Her ilçeye semt pazarı, semt sahası, idare binası, kültür merkezi gibi projeleri de hayata geçiren Daire Başkanlığı, AYKOME koordinasyonunda kentin alt ve üstyapısını inşa ederken diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla uyum içersinde bir çalışma örneği sergiledi.

YENİ YOLLAR ŞANLIURFA TRAFİĞİNİ RAHATLATTI

Şehir merkezinde ve ilçelerinde önemli yolların açılmasını sağlayan Fen İşleri Dairesi Yol Asfalt Şubesi ekipleri, özellikle merkez ilçeler olan Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye’ye kazandırdığı bulvarlar ve caddeler sayesinde kentin en önemli sorunu olan trafiği rahatlattı. Karaköprü’de ikinci 35 metrelik yolu tamamlayarak trafiğe açan Büyükşehir Belediyesi Fatih Sultan Mehmet, Fevzi Çakmak ve Abdülkadir Badıllı Bulvarlarını asfaltladı. Turgut Özal bulvarını açan ekipler Haliliye ve Karaköprü’nün trafiğine bir nebze olsun çözüm üretti. Öte yandan Karaköprü Maşuk Bölgesi’nde Beyazıt, Şair Nabi, Balıkayağı, Eyyüp Cenap Gülpınar Bulvarı ve irili ufaklı birçok sokağı terasman kot seviyesine getiren ekipler, birçok yolu da hem genişletti hem de asfaltlayarak yayalara ve araç sürücülerine rahat bir nefes aldırdı.

1 MİLYON 757 BİN METREKARE SICAK ASFALT SERİMİ YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Fen İşleri Dairesi Yol Asfalt Şubesi ekipleri, 13 ayrı ilçede yürüttüğü çalışmalar kapsamında 1 milyon 757 bin metrekarelik asfalt serimi gerçekleştirdi. Şanlıurfa kent merkezi başta olmak üzere 13 ilçenin tümünde yeni açtığı yollardaki asfaltlama çalışmasının yanı sıra Karaköprü, Eyyübiye ve Haliliye'de deforme olduğu için asfaltı revize edilen cadde ve bulvarlarda ulaşım ve yol kalitesi Büyükşehir ile yükseldi.

TÜM İLÇELERDE 260 BİN METREKAREYİ AŞKIN KİLİTLİPARKE DÖŞENDİ

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Şubesi ve Yapı Kontrol Şubesine bağlı ekipler ve yüklenici firma ekipleriyle birlikte kentin tüm ilçelerine beton parke hizmetini ulaştıran Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2017 yılı içersinde toplam 260 bin metrekareyi aşkın bir alanda kilitli parke döşemesi yaptı. 

HER İLÇEDE PRESTİJ CADDE UYGULAMASI

Prestij Cadde Uygulaması 13 ayrı ilçede hayata geçirildi. Kentin en işlek cadde ve bulvarları proje kapsamında sil baştan yenilendi. 13 ayrı ilçede çalışmaların sona erdiği proje kapsamında caddelerin alt yapısı da yenilendi. ŞUSKİ caddelerin altyapısını güçlendirirken yağmursuyu, içme suyu şebekelerini gözden geçirdi. DEDAŞ ekipleriyle koordineli çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi enerji hatlarını da yer altına aldırdı.

HER İLÇEYE MODERN SEMT PAZARI YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi, her ilçeye semt pazarı yaptı. Fen İşleri Daire Başkanlığı Etüt Proje Şubesinin projelendirdiği Yapı-Kontrol Şubesinin hayata geçirdiği projede ilçelerin modern bir kimliğe bürünmesi sağlandı ve bu kapsamda 13 ayrı ilçeye 15 adet semt pazarı inşa edildi.

HER İLÇEYE SPOR KOMPLEKSİ YAPILDI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, her ilçeye bir veya iki adet olmak üzere 13 adet spor kompleksi kazandırdı. Etüt Proje Şubesinin projelendirdiği Yapı-Kontrol Şubesinin hayata geçirdiği proje kapsamında 2 bin 100 metrekarelik bir alan üzerinde bin 500 metrekaresi futbol, 510 metrekaresi ise basketbol sahası olacak şekilde yapılan spor kompleksleri sayesinde tüm ilçelerde her kesimden vatandaş sporla buluşturuldu.

CADDE VE BULVARLARDA ESTETİK ÇALIŞMA

Şanlıurfa kent merkezinde ve ilçelerde daha yaşanabilir alanlar oluşturmayı hedefleyen Fen İşleri Dairesi Kent Estetiği Şube Müdürlüğü ekipleri, kentin estetiğini olumsuz yansıtan cadde ve bulvarlarda bakım ve onarım çalışmalarını sürdürdü. Ana arterler, orta refüjler, kaldırımlar, park ve bahçelerde kent estetiğine aykırı unsurların iyileştirilmesine yönelik uygulamalar yapan Büyükşehir Belediyesi, diğer kuruluşlarla ortak bir şekilde çalışarak kent estetiğini revize etti.

AYKOME’DEN İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAK

Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde altyapı çalışmalarında koordinasyonu sağlamak amacıyla kurulan Altyapı Kuruluşları Koordinasyon Merkezi’nin (AYKOME), çalışmaları dikkat çekti. 4 bin 253 adet altyapı tesisi açma ruhsatı veren birim, 677 bin 284 metrekarede yapılan çeşitli kazılarda kente alt yapı tesisi kazandırdı. (HABER MERKEZİ)