'Can yakma' sezonu açıldı

Şanlıurfa'da yaz aylarının gelmesiyle beraber tüm uyarılara rağmen anız yakılmaya başlandı. İçindeki binlerce canlının telef olmasına neden olan kent merkezindeki yangını sürücülere de zor anlar yaşattı.

11 / 06 / 2018 11:37


Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi yakınlarında anız yakılması tepkiye neden oldu.  Çiftçiler ikinci ürünü ekebilmek ve tarla sürme işleminde mazottan tasarruf sağlamak amacıyla anız yakmaya başladı. Yakılan anızların hem çevreye hem toprağa zarar vermesinin yanısıra en büyük zararı da tarla içinde bulunan hayvanlar gördü. Binlerce hayvan yine anız yangının da telef oldu.

Duruma tepki gösteren ve yangını görüntüleyen Mahmut Tolukan "Gece vakti yakılan anız için itfaiyeyi çağırdım muhtemelen tamamen yandıktan sonra gelmişlerdir. 'Can yakanlar canlarının yanacağı günü beklesinler' " dedi. Anız yangınının aynı zamanda trafikte sürücülere de zor anlar yaşattığı görüldü.

‘ANIZ YAKMAYIN SÜRÜM YAPIN’

Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, daha önce yaptığı açıklamada anız yakmak yerine tarlaya ikinci bir ürünün ekilebileceğini söyleyerek şu tavsiyelerde bulunmuştu: “Biz çiftçimizin hızlı bir şekilde mısır ekmesini öneriyoruz. Ya toprağını iyi işlesinler ya da anıza ekim yaparak toprağa ikinci ürün yapabilirler. Hem anız yakarak topraktaki milyarlarca bakteri, canlı, hayvanlar yani topraktaki bu materyaller hepsi yanıyor. Aslında toprağın yapısı bozuluyor. Bu da hem ekonomik zarardır hem de bizim topraklarımızın yapısının kötüleşmesidir. Anızlarla beraber topraktaki makrobiyel faaliyetler hepsi bitiyor ve yanıyor. Yani, toprağımızın biz yapısını bozmuş oluyoruz. Toprak canlı yapısından çıkıyor. Anız yakmak yerine tarlada bitki kökleri varken onlara ekim yapabilen makineler var. Şu anda birçok çiftçi o makineleri kullanıyor. TİGEM’de bu yöntem yapılıyor. Anıza ekim yapıyorlar, toprak nemi korunmuş oluyor hem de onlar tarlaya mineral oluyor. Anız yakmadan da hızlı bir şekilde sürüm yapılarak toprak çok fazla parçalanmadan ekim yapılabiliyor. Bu da gittikçe yaygınlaştı. Hem böylece az mazot kullanıyorsunuz hem de topraktaki besin elementleri artmış oluyor. Bence çiftçilerimiz direkt olarak hızlı bir şekilde topraklarını sürsünler. Daha sonra bugünlerde kurak geçiyor, toprak nemini çok kaybetmemeleri gerekiyor. Daha erken mısır ekimi yapabilirler. Böylece o farkı kapatmış olurlar, toprak yapısı da bozulmamış olur.” (HABER MERKEZİ)