Çelik: Toprak ölürse insanlık da ölür

Bakan Faruk Çelik Şanlıurfa’nın adeta kanayan yarasına parmak bastı. Tarımdaki betonlaşmaya ve çoraklaşmaya dikkat çeken Çelik, “Toprak ölürse insanlık da ölür. Onun için Bakanlık olarak 300 tarımsal ovayı belirledik ve bu devam edecek. Nerede bir tarım alanı görürsek o alanı tarımsal sit alanı ilan edeceğiz.” dedi.

25 / 03 / 2017 17:52

(Bilal KAPLAN-İPEKYOL)

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, Şanlıurfa’daki referandum çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Tarımsal Eğitim Seferberliği programında konuşan Bakan Çelik, topraktaki betonlaşmaya dikkat çekti ve “Toprak ölürse insanlık da ölür. Onun için Bakanlık olarak 300 tarımsal ovayı belirledik ve bu devam edecek. Nerede bir tarım alanı görürsek o alanı tarımsal sit alanı ilan edeceğiz. Şu anda Bakanlar Kurulu kararıyla yayınladığımız 141 ova var ve bunlar koruma altına alınmış bulunuyor” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in katılımıyla Tarımsal Eğitim Seferberliği programı başladı. Programa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Halil Özcan, Mehmet Ali Cevheri, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kurum amirleri ve çiftçiler katıldı.

Tarım Bakanlığı’nda göreve başlar başlamaz çok yoğun bir şekilde çözülmesi gereken ve ele alınması gereken konuları tüm Türkiye’de toplantılar düzenleyerek bu konuların gündeme gelmesi noktasında çalışmalar yaptıklarını ifade eden Bakan Çelik, “Tüm Türkiye’de yaygın olarak kullanacağımız eğitim seferberliğini Şanlıurfa’da başlatmış bulunuyoruz. Tarım en eski uğraşı alanı ama hiç eskimeyen bir uğraşı alanı. Sanayinin önemi, sanayinin devreye girmesi ve sanayideki atılımlar tarımı geride bırakacak denilirken zaman içerisinde tarımın önemi her geçen gün daha sağlıklı bir şekilde, daha ihtiyaç duyulur şekilde artmaktadır. Her şeyin modası geçer ama tarımın modası geçmez” dedi.

AVRUPA ÜLKELERİNE SESLENDİ

Dünyada açlık ile mücadeleler verildiğine dikkat çeken Bakan Çelik, Avrupa ülkelerine seslenerek, "Bu tarım programı vesilesiyle o ülkelere de seslenmek istiyoruz. Sözüm ona çağdaşlara o teröristlere o darbecilere kucak açacağınıza, her gün aç yatan ekmeğe muhtaç bu insanlara el uzatsanız, onlara sahip çıksanız doğru olmaz mı Allah aşkına. Bir kez olsun insanlığınızı hatırlasanız da bu perişan insanlara sahip çıksanız ve terörist seviciliğinizden darbeci seviciliğinden vazgeçseniz" açıklamalarında bulundu.

Dünya nüfusunun artışı ile üretimin önemine vurgu yapan Bakan Çelik, tarımsal ürünlerin daha da kıymetli hala geleceğini belirterek, "Dünya nüfusu bundan bin yıl önce 500 milyon civarlarındaydı. Şimdilerde ise bu rakam 7 milyar. Tahminlere göre 2050 yılında bu sayı 10 milyarı bulacak. Bu nüfusu doyurabilmek için şu an elimizdeki tarım arazilerinin o zaman geldiğinde yüzde 60 daha fazla üretim yapması gerekiyor. Bunu söylememdeki sebep tarımın gelecekteki önemini şimdilerde görelim diye. Tarım yapanların, çiftçilik yapanların ne kadar doğru bir yolda olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Yani tarım, çiftçi ve tarımsal ürünlerin kıymeti her geçen gün artacaktır" dedi.

‘300 TARIMSAL OVAYI BELİRLEDİK’

Her yıl 120 bin kilometrekare alanın tarımdan çıktığını belirten Bakan Çelik, şunları kaydetti: “Apartmanlaşıyor, betonlaşıyor veya erozyona uğruyor. 120 bin kilometrekare tarım toprağı her yıl yok oluyor. Eğer bu gidişat dünyada devam ederse 116 yıl sonra dünya insanlığının topraksız bir tablo ile karşı karşıya kalacağı durumu ile iç içeyiz” dedi. Betonlaşma sorununa da dikkat çekti. Çelik şunları ifade etti: "Madem tarım arazileri küçülüyor, nüfus artıyor, o halde bu insanları doyurmak için neler yapmamız gerektiği sorusunun cevabını insanlık mutlaka vermek durumundadır. Ne yapmamız gerekiyor? Toprak ölürse insanlık da ölür. Onun için Bakanlık olarak 300 tarımsal ovayı belirledik ve bu devam edecek. Nerede bir tarım alanı görürsek o alanı tarımsal sit alanı ilan edeceğiz. Şu anda Bakanlar Kurulu kararıyla yayınladığımız 141 ova var ve bunlar koruma altına alınmış bulunuyor. İnşallah bu tarım alanlarının millete hizmet etmesi noktasında çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Toprağın betonla değil tohumla buluşmasını sağlayacağız ve sağlıklı kullanacağız. Akılla alın terini mutlaka buluşturmak durumundayız. Her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılıkta da bilgiyi etkin şekilde kullanmamız ve üreticilerimizle buluşturmamız gerekiyor. Üreticiler mutlaka bilimi kullanmalı. Şimdi diyoruz ki yılda 400 bin buzağı ölüyor. İlgisizlikten mi ölüyor? Ben inanmıyorum. Bilgisizlikten ölüyor. 400-500 bin hayvan ithal ediyoruz. Kimin çiftçisine para ödüyoruz? Elâlemin çiftçisine para ödüyoruz. Niye ödeyelim? 400 bin buzağı ölmesin, ithal de etmeyelim. Katrilyonlarca para da gitmesin dışarıya, başka ülkenin çiftçisini zengin etmeyelim. Milli tarım projesi bu işte. Başkasına muhtaç olmama, kendi toprağında, ağılında üretmede ilginin yanında bilgiyi kullanırsak bu buzağı ölümlerini engeller ve Türkiye'nin başka bir önlem almasına gerek yok hayvan ithalatına son verebilir."

EŞ ZAMANLI OLARAK SEFERBERLİK BAŞLATILDI

Bakan Çelik bilinçli ve bilgiye dayalı tarım yapmak için eğitim seferberliği başlattıklarını söyledi. Bu kapsamda merkez 4 ilçesinde tarım yetkilileri ile canlı bağlantılar yapıldı.  Birecik, Haliliye, Siverek ve Akçakale'de yapılan bağlantılarla eş zamanlı olarak tarımsal eğitim seferberliği başlatıldı.

ÜRETİCİYE GÜLDÜREN YANIT: NE BİR GÜNÜ BE!

Programda merkez ve 4 ilçede eş zamanlı olarak Tarımsal Eğitim Seferberliği başlatılırken Bakan Çelik'in esprileri katılımcıları güldürdü. Siverek'te bir hayvan işletmesinde yapılan canlı yayında üreticilerin sorunları olduğunun belirtilmesi üzerine Bakan Çelik üretici ile birebir konuşmak istedi. Bunun üzerine mikrofonu alan üretici Yılmaz Koyunbakan 'Bize bir gününüzü ayırdığınız için teşekkür ederiz' deyince Bakan Çelik , "Ne bir günü ya! Canımız çıkıyor sabah akşam sizinle beraberiz" diye karşılık verdi. Bu güldüren yanıt salonda büyük alkış aldı. Üreticinin sorunlarını ardına ardına sıralaması ve Bakan Çelik'i duymaması üzerine Bakan'dan ikinci espri gecikmedi. Bakan Çelik, üreticinin soyadına gönderme yaparak üretici için “Tam da koyunbakan vallahi” dedi.  Bakan üreticinin sorunlarının çözümü için yetkililere talimat verdi.

'ULAN DEDAŞ NERDESİN?'

Haliliye İlçesine bağlanan Bakan Çelik, canlı yayında süt sağımı yapılırken "Elektrik mi gitti" sorusu üzerine salona dönüp "Urfa'da elektrik gitmez. Ulan DEDAŞ nerdesin?" demesi herkesi güldürdü.