‘Cennet vatan cinnet vatanına dönüşecek!’

Eğitim-Bir-Sen üyesi bir grup, son zamanlarda öğretmenlere karşı artan şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla Atatürk Bulvarında bir açıklama yaptı. Emniyet ekiplerinin Valilik tarafından konulan yasak nedeniyle açıklama yapmaması için uyardığı grup adına konuşan Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, “Şiddet olaylarının önü alınmazsa şiddet hastalığı tüm toplumu saracak, bu cennet vatan cinnet vatanına dönüşecektir” dedi.

19 / 12 / 2017 14:54

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Şanlıurfa’da dün sabahın erken saatlerinde Eğitim-Bir-Sen üyesi yaklaşık 30 kişi, son zamanlarda ülke genelinde artan öğretmenlere karşı şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla Atatürk Bulvarı üzerindeki Endüstri Meslek Lisesi önünde toplantı. Emniyet ekipleri Şanlıurfa Valiliği tarafından konulan sokakta eylem, protesto, açıklama yapma yasağını hatırlatarak, sendika üyelerinin açıklama yapmamasını, aksi halde gerekli yasal işlemlerin yapılacağını sendika yetkililerine iletti. Yapılan görüşmelerin ardından sendika üyeleri, ellerindeki dövizlerle şiddet olaylarını sloganlarla protesto etti.

Grup adına konuşan Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, yıllardır Türkiye’de öğretmenlerin şiddete maruz kaldığını belirterek, “Son olarak İzmir’in Ödemiş İlçesi Kaymakçı Çok Programlı Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, öğrencisi tarafından tüfekle vurularak hayatını kaybetmiştir. Sebebi ne olursa iki lise öğrencisinin okul yöneticisine karşı öldürme kastıyla hareket etmesi şiddetin vardığı noktanı en açık göstergesidir. Bu saldırılar geleceğimizi karartmakta, eğitim camiasını tedirgin etmekte birçok mağduriyete neden olmaktadır. Eğitimcilere yönelik her saldırı aklımız körleştirmekte, ruhumuzu karartmakta, benliğimizi esir almakta, irfanımızı yok etmektedir. Bu sebeple cehalete dayanan şiddeti veya şiddete dayanan cehaleti bir an evvel ortadan kaldırmalıyız” ifadelerini kullandı.

‘ŞİDDET OLAYLARININ ÖNÜ ALINMALI’

Öğretmenlerin hayatlarını öğrencilere adadığını hatırlatan Coşkun, “Eğitimcilere yönelik şiddet olaylarının önü alınmazsa, gerekli yasal düzenlemeler ivedilikle hayata geçirilmezse, öğretmene iade-i itibarda bulunulmazsa, şiddet hastalığı bütün toplumu saracak, bu cennet vatan cinnet vatanına dönüşecek, dolayısıyla yarınlarımız karanlık olacaktır” sözlerini kullandı. Yetkililerin elini taşın altına koymasını belirten Coşkun, eğitimcileri şiddetin hedefinde olan bir toplumun geleceğinin karanlık olacağını söyleyerek sözlerine son verdi. Yapılan açıklamanın ardından sendika üyeleri sessiz bir şekilde dağıldı.