Cevheri Meclis’ten Urfa tarımı adına taleplerde bulundu: CANLI HAYVAN BORSASI KURULSUN

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Plan ve Bütçe Komisyonunda Şanlıurfa tarımı adına taleplerde bulundu. Cevheri, sulama projelerinin hayata geçmesi, canlı hayvan borsasının kurulması, isot yağı ve Urfa fıstığının patentinin alınması gibi başlıca 6 talep dile getirdi.

03 / 11 / 2017 14:42

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmasında Şanlıurfa tarımına değinerek 6 maddenin ön plana çıktığı talepleri dile getirdi.Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2018 Merkezi Yönetim bütçesi görüşmeleri devam ediyor. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri de, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 yılı bütçesi görüşmelerinde söz aldı. Burada yaptığı konuşmasında Şanlıurfa'nın toprak zenginliği ve tarımdaki yerine değinen Cevheri, "Şanlıurfa İli arazi büyüklüğü bakımından Türkiye'deki toplam tarım alanının yüzde 4.9’una sahip olup 12 milyon 20 bin dekarlık tarım alanı ile Konya ve Ankara'dan sonra 3. Sıradadır. İlimizde sisteme kayıtlı çiftçi sayısı 58.842 olup, Türkiye çiftçi sayısının yaklaşık yüzde 3'ü Şanlıurfa'dadır" dedi.

‘SULAMA PROJELERİ HAYAT GEÇİRİLMELİ’

Kentte hala sulama sorunun yaşandığına işaret eden Cevheri, kuruyan fıstık ağaçlarını gündeme taşıyarak, "Şanlıurfa'da sulamaya açılması gereken daha yaklaşık 450 bin hektar arazi bulunmaktadır. Şanlıurfa'nın kıraç arazilerinin yeşile döndüren Bozova ve Karaköprü’deki fıstık bahçeleri kurumaya başlamışlardır. Çünkü ilimiz Türkiye'nin en sıcak ili olup, son yıllarda kurak geçen mevsimlerden dolayı çok az yağış alınmaktadır. Yine Hilvan-Siverek ve Viranşehir üçgeninde kalan bölgede yaklaşık 1.540 bin dekar arazi sulamayı beklemektedir. Hilvan-Siverek pompaj sulaması ana iletim kanalı ve şebeke inşaatı: proje çalışmaları tamamlanmış olup, ihale aşamasına gelmiştir. Bu ihalenin bir an önce yapılması gerekmektedir, çünkü onun geciktirilmesi bir milli servet kaybına yol açmaktadır" diye konuştu.

Sulama projelerinin hayata geçirilmesiyle yaşanan elektrik kesintilerinin de son bulacağını belirten Cevheri, ayrıca işsizlik ve mevsimlik işçi sorunun da çözüme kavuşturulacağını belirtti.

CANLI HAYVAN BORSASI TALEBİ

Şanlıurfa'da hayvancılığın da önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Cevheri, Şanlıurfa'nın hayvancılıkta bölgede lider konuma gelebilmesi için muhakkak Canlı Hayvan Borsası'nın kurulması gerektiğini söyledi.

İSOT YAĞI VE URFA FISTIĞI İÇİN PATENT TALEBİ

Şanlıurfa ile özdeşleşmiş bazı ürünlerin katma değerinin artırılması için muhakkak markalaşma yönünde çalışmaların yapılması gerektiğini dile getiren Cevheri, bir talebini daha ifade ederek, "Şanlıurfa ilimize ait İsot-Urfa yağı, Urfa Fıstığı gibi yöresel ürünlerin marka ve patentleri alınmalı" dedi.

‘ARPA VE BUĞDAY DESTEĞİ ARTIRILSIN’

Arpa ve buğday üreticilerinin sorunlarını da gündeme taşıyan Cevheri, desteklemelerin artırılmasını istedi. Buğday ve arpaya verilen 5 kuruşluk desteğin sabit kaldığını dikkat çeken Cevheri, "Bu durumda kurak şartlarda yetişen ve dekar başına verimi düşük olan Buğday ve Arpa’nın desteklenmesinin artırılmaması, bu ürünleri yetiştiren üreticiler açısından ciddi bir gelir kaybı meydana getirmektedir.  Sizden aynı zamanda bir üretici olarak da talebimiz Buğday ve Arpa’ya verilen kilogram başına 5 kuruşluk desteğin, hiç olmazsa 10 kuruşa çıkartılması gerekmektedir" şeklinde talepte bulundu.

‘BAHÇECİLİK DESTEKLENMELİ’

“Bölgede fıstık ve badem alanları gittikçe artıyor” diyen Cevheri, tarlasını bahçeye dönüştüren çiftçinin de desteklenmesi gerektiğini savundu. Cevheri, şunları kaydetti: "Üretici tarlasının tahıl ekiminden çıkarıp, bahçeye dönüştürüldüğünde, üretim başına desteklemeleri alamamakta, sadece mazot ve gübre desteği ne alabilmektedir. Bu da üretici açısından acil olmayan destekleme dağılımını doğurmaktadır. Bunun önüne geçmek için badem ve fıstığın üretimine değil, sadece bahçenin yetiştirilmesine desteğin verilmesi, hem bahçe üretimi yapan çiftçiyi mağduriyetten kurtaracak, hem de bahçeciliği artmasına ve gelişmesine, üreticinin bahçesine daha iyi bakmasına yol açacaktır. Eğer bir araziyi sulamaya açma imkanımız oluşmuyorsa, muhakkak bu arazide badem veya fıstık üretimini teşvik edip desteklemeliyiz. Yaptığımız araştırmalarda mevsimi ne kadar kurak geçerse geçsin, 1 dekar tarlada ekilen arpa ile 1 dekar badem bahçesinde gelir olarak, en az 10 kat fark vardır."

‘SERA ORGANİZE BÖLGESİ KURULABİLİR’

Cevheri, jeotermal kaynaklar açısından önemli bir yere sahip olan Şanlıurfa'da seracılığın artırılması gerektiğini vurgulayarak, "Bölgede çok az bir kaynakla yatırım yapılması halinde, bölgede bir ‘Sera Organize Bölgesi’ kurulabilmesi şansı doğacaktır" diye kaydetti. (HABER MERKEZİ)