Coşkun: 14 Ağustos'ta hükümetin 'evet’ demesini bekliyoruz

Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, “4. Dönem Toplu Görüşme sürecine ilişkin beklentimiz Genel Merkezimizin teklifine karşılık bir teklif sunulması yerine 'Evet sizin teklifinizi kabul ediyoruz' demelerini bekliyoruz” dedi.

12 / 08 / 2017 15:48

Yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisinin maaşına 2018 ve 2019 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 4. Dönem Toplu Sözleşme Süreci 1 Ağustos'ta başladı. Görüşmelerin 7 Ağustos'a kadar hizmet kollarına ait teklifler komisyonlarda ele alındı. 11 hizmet kolundaki toplam 658 maddelik tekliflerinin komisyonlardaki değerlendirmelerin ardından 338'e indirildi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, “Hükümetin kamu görevlileri ve memur emeklileri için belirlediği zam teklifini 14 Ağustos'ta Genel Merkezimize sunacaklardır. Biz, 14 Ağustos'ta hükümetin 'evet' demesini bekliyoruz” dedi.

‘TOPLUMUN TAMAMINI İLGİLENDİREN BİR SÜREÇ’

Kamu çalışanlarının ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak artışların ekonomiye olumlu etki getireceğini belirten Coşkun, “Toplu sözleşme süreci sadece memurları ilgilendiren bir süreç değil. Başta esnafımız olmak üzere dolaylı olarak toplumun tamamını ilgilendiren bir süreç. Tekliflerimizi kamu maliyesini, küresel hareketleri dikkate alarak hazırlanmıştır. Bundan dolayı da sunduğumuz teklifler verilmeyecek ya da verilemeyecek teklifler değil. Verilebilecek teklifler ürettik. Yoksulluk ile açlık sınırı arasında memuru çıkartıp, refah sınırında maaş alan bir konuma taşımak istiyoruz. Kamu çalışanlarının yüzde 70'i bu iki sınırın arasında. Dolayısıyla yoksulluk sınırının üzerine çıkmış bir kamu görevlisi hayalimiz var. Verdiğimiz teklifler bir, iki toplu sözleşme sonrasında kamu görevlilerini yoksulluk sınırından çıkartıp, refah seviyesinde maaş aldığı bir zemine taşıyacak. Bu yüzden sunduğumuz teklifler gerçekçi tekliflerdir” diye konuştu.

‘HÜKÜMETİN 1 OCAK 2018'E KADAR KARARINI İFADE ETMESİ GEREK’

Teklifler arasında 4/C'liler, 4/B'lilerin kadroya alınması ile kamuda memur işi yapan işçi statüsündekilerin durumunun ele alınmasının da bulunduğunu belirten Coşkun, bu teklifleri önceki toplu sözleşme masasına da taşıdıklarını kaydetti. Verdikleri tekliflerin hükme bağlandığını dile getiren Coşkun, “Bu teklif yıl içerisinde çalışıldı. Bütün taraflarla Devlet Personel Başkanlığında kurulan komisyonlarda görüşüldü. Kamu Personeli Danışma Kurulunda yeteri kadar gündeme geldi. Onun için bu teklifleri tekrar çalışmaya gerek yok. 4/C ve 4/B'liler ile kamuda memur işi yapan işçi statüsündekilerle ilgili teklifimizin kapsamını ve maliyetini kamu biliyor. Bu konuda daha fazla çalışma yapmaya gerek yok. Artık kararın verilmesi gerekiyor. Toplu sözleşme masasında hükümet ile mutabakata varılan bir konunun hayata geçirilmemesinin hem Kamu İşveren Heyetini hem de kamu görevlileri sendikaları tarafını itibarsızlaştırır.1 Ocak 2018'e kadar hükümetin kararını net olarak ifade etmesi gerekir” diye konuştu.

MEMUR-SEN'DEN ÜÇ ALTERNATİFLİ TEKLİF

Yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisinin 2018 ve 2019 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 4. dönem Toplu Sözleşme için Memur-Sen, üç alternatifli teklif sunmuştu. Buna göre, ilk teklifte, 2018'in ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019'un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 zam öngörülüyor. İkinci teklifte, 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam talep ediliyor. 1 Ocak 2019'dan geçerli olmak üzere de taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam isteniyor. Coşkun, “Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilciliği olarak sürecin memurlar lehinde işlemesini ve tekliflerimize evet denmesini bekliyoruz” sözlerini ekledi. (HABER MERKEZİ)