Eğitim Bir Sen'den çağrı

Eğitim Bir Sen hükümete ve ilgili kurumlara çağrıda bulunarak FETÖ soruşturması kapsamında masumiyeti ispat edilen kamu görevlilerinin bir an önce göreve iade edilmesini istedi.

20 / 02 / 2017 16:58

Fetullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında açığa alınan veya görevden uzaklaştırılan kamu görevlilerinin, masumiyetini ispatlamasına rağmen görevlerine iade işlemlerinin yeterince hızlı yapılmasının mağduriyete sebep olduğunu dile getiren Eğitim Bir Sen ilgili kurumlara seslenerek, 'Gerekli adımların atılmasını istedi.

Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun yazılı bir basın açıklaması yaptı. 

FETÖ soruşturması kapsamında idari ve hukuki tedbirlerin kamu görevlilerine yönelik "ölçüsüz yürütüldüğünü" iddia ederek, sürece zarar verdiğini söyledi.

Coşkun; Bylock kullandığı, Bank Asya'da hesabı olduğu gerekçesiyle açığa alınan ve vay görevden uzaklaştırılan görevlilerinin masumiyetini yargı makamları nezdinde ispatlamasına rağmen haklarının ya teslim edilmediğini yada  bu işlem yeterince hızlı yapılmadığını söyledi. 

MASUMLAR GÖREVE İADE EDİLSİN

"Hâlâ mülki idare amirleri tarafından haklarında yapılan soruşturmalar neticelenmiş, herhangi bir suç unsuruna rastlanmamış kişiler haklarında hiçbir işlem yapılmamasına rağmen halen görevine iade edilmemiştir" diyen Coşkun soruşturmaları tamamlanmış, haklarında bir işlem yapılmamış kişilerin derhal görevlerine iade edilmeleri çağrısında bulundu. 

Coşkun, "Masumiyete ispatlanmış eğitim çalışanlarının söz konusu adli evrakları Bakanlığa veya mülki idare amirliklerine sunarak göreve iade talebinde bulunmalarına rağmen hiçbir gerekçe gösterilmeksizin işlem yapılmamaktadır. Bu örnekler istisnai kararlar olmayıp bunlar gibi yüzlercesi bakanlık ve valiliklerde gereğinin yapılmasını beklemektedir.Adli makamlarca masum olduğu gerçeği bir kez daha ortaya konulan kişilerin görevlerine iade edilmemesi, bir yandan idari tedbirlerin, toplum nezdinde yüksek saygınlığı bulunan kamu görevlilerine karşı karakter suikastı için fırsat görülmesine; diğer yandan toplumun adalet duygusunun yara almasına, terörle mücadeleye olan destek ve inancın zayıflamasına, kamu idaresinin itibarının zedelenmesine neden olmaktadır" dedi.

Hükümete, Millî Eğitim Bakanlığı’ndan ve mülki idare amirliklerinden beklentilerini şöyle açıkladı: " Beklentimiz masum olduğu ortaya konulan kişilerin mağduriyetlerine son verilmesi, haklarının iade edilmesi, bürokratik yapının ürettiği sorunlu işleyişi ve iyi niyetli olmayan kişi ve kesimler kaynaklı işlemleri durduracak/sona erdirecek bir kararlılığın gösterilmesi için gerekli adımların ivedilikle atılmasıdır"

HABER MERKEZİ