Erken seçime STK’lardan destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘24 Haziran 2018’de seçim olacak’ açıklamasının ardından olumlu-olumsuz tepkiler sürerken, Şanlıurfa’daki STK’lardan erken seçime destek geldi. Bazı kesimlerin ‘baskın seçim’ olarak nitelediği erken seçim ile ilgili açıklama yapan MÜSİAD, TÜMSİAD şube başkanları ile ŞUTSO başkanı, kararı olumlu bulduklarını ve ekonomiye katkısının olacağını düşündüklerini ifade etti.

20 / 04 / 2018 11:46

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘26 Ağustosta seçim yapılsın’ teklifi sonrasında, yapılan görüşmelerde erken seçim kararı çıktı. Kararı, “Ülkemizin geleceğine yönelik kararların daha güçlü şekilde alınabilmesi ve uygulanabilmesi için yeni yönetim sistemine geçiş giderek aciliyet kesbetmeye başlamıştır” diyerek kamuoyuna duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacağını kaydetti.

Bu kararın ardından hükümet ve muhalefet kanadı ile diğer partilerden çok sayıda açıklama gelirken, kimi erken seçim kararını destekledi, kimi ise ‘baskın seçim’ olarak niteledi. Bu yaşananlar arasında Türkiye’ye erken seçime giderken, Şanlıurfa’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından da (STK) erken seçime yönelik açıklamalar geldi.

BARUT: OLUMLU KARŞILIYORUZ
Erken seçim kararının ardından ilk açıklama Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Barut’tan geldi. Barut yaptığı açıklamada “24 Haziran 2018 tarihinde ‘seçim yapılması kararını’, iş dünyası ve ülkemizin geleceği adına son derece olumlu karşılıyoruz” dedi.

‘DÖNÜM NOKTASI OLACAKTIR’
Kararı olumlu bulduklarını ifade eden Barut, açıklamasında şunları kaydetti: “15 Temmuz hain darbe girişiminin önlenmesinin ardından, 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen referandum sonucunda, milletimizin kararıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş onaylanmış ve istikrar ortamı sürdürülmüştür. İş dünyasının ihtiyacı olan istikrar ortamını sürdürülebilmek ve yakın coğrafyamızda cereyan eden siyasi ve fiziki hareketlilik karşısında doğru pozisyon alabilmek adına, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne bir an önce geçmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu, 24 Haziran 2018 tarihinde ‘seçim yapılması kararını’ iş dünyası ve ülkemizin geleceği adına son derece olumlu karşılıyoruz. İnanıyoruz ki bu seçim sonuçları, 2023 hedeflerimizin gerçekleştirilmesi ve güçlü Türkiye’ye giden yolda bütün engellerin bertaraf edilebilmesi adına büyük bir dönüm noktası olacaktır. Seçim kararının şimdiden tüm ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.”

SADE: SEÇİM, KAOS PLANLARINI BOZACAKTIR
MÜSİAD’ın bu açıklamasının ardından ikinci açıklama ise Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nden (TÜMSİAD) geldi. TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı M.Sadık Sade, Cumhurbaşkanını açıkladığı erken seçim kararının aslında bir birlik çağrısı olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

‘HESAPLARI BOŞA ÇIKARMIŞTIR’
Ülkenin refahı ve ferahı için böyle bir kararın yararlı olacağına inandığını söyleyen Başkan Sade, “MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi sonrası açıklanan seçim kararı, ülkemizin önünü tıkamak için yapılan tüm kaos hesaplarını boşa çıkarmıştır. Genel seçimlerin 24 Haziran tarihine alınarak erken seçim olarak değerlendirilmesi Türkiye’yi kaosa sürüklemeye çalışanların planlarını bozacaktır. Ülkemiz büyük risklerle karşı karşıya bırakılmak istenirken milletimizin hem ekonomik hem de sosyal anlamda emin adımlarla yürüyüşünün önü kesilmek istenmektedir. Kaos planlarının bertaraf edilmesi için yeni sistemin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 24 Haziran 2018 erken seçim tarihinin devletimiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz" şeklinde konuştu.

ERKEN SEÇİME BİR DESTEK DE YENİ BAŞKANDAN
TÜMSİAD’ın ardından bir açıklama da görevi dün devralan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’ten geldi.  Peltek, enflasyonla mücadele ve stratejik yatırım projeleri için erken seçimin doğru bir karar olduğunu söyledi.

‘YATIRIM VE ENFLASYONLA MÜCADELEYE OLUMLU YANSIR’
Peltek, tüm yatırımcıların beklentisi olan güven ve istikrar ortamının sağlanması yönüyle ekonomiye olumlu bir yansıma olacağını, enflasyonla mücadele ve stratejik yatırım planlarının hayata geçirilmesi için erken seçimin doğru bir karar olduğunu ifade etti. Peltek şöyle devam etti: “İş dünyası, belirsizlik ortamlarında stratejik yatırım planlarını erteler ve güven ortamının tesisi ile ancak hayata geçirir. Seçimlerin erkene alınmasını; üretim ve istihdamın artması, bölgemizde ve komşularımızda yaşanan siyasi gelişmelere karşı doğru  konum belirlenmesi ve ikili yapıyı da ortadan kaldıracak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişin hızlanması adına, son derece olumlu karşılıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamış  olduğu, 24 Haziran tarihinde erken seçim kararı 2023 hedeflerimizin gerçekleştirilmesi ve güçlü Türkiye’ye giden yolda bütün engellerin bertaraf edilebilmesi adına önemli bir adım olacaktır.”