Esnafta bayram hareketliliği

Ramazan Bayramı öncesi başta gıda, giyim ve turizm olmak üzere birçok sektörde hareketlilik arttı.

11 / 06 / 2018 11:10


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı değerlendirmede, pastacıdan berbere, konfeksiyoncudan terziye 317 farklı esnaf ve sanatkarın bayram için hazırlıklarını tamamlandığını söyledi. Bayram ve özel günlerin esnafın en çok kazanç sağladığı dönemler olduğunu belirten Palandöken, "Yaz sezonunun da başlamasıyla yeni ürünler tezgahlara geldi. Tatlıcısından çikolatacısına, terziden konfeksiyona, berberinden kuaförüne tüm sektörlerde vatandaşlarımız bayram alışverişi yapabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, bayramda şekerleme tatlı sektörünün 1,5 milyar lira, giyim sektörünün ise 7-8 milyar liranın üzerinde ciro beklediğinin altını çizerek, "Bu bayramda 200 bini aşkın vatandaşın memleketlerine tatile gideceğini tahmin ediyoruz. Ramazan Bayramı'nda toplamda 10-11 milyarlık ekonomik hareketlilik oluşmasını bekliyoruz." diye konuştu.

‘SATIŞLAR BAHAR DÖNEMİNE GÖRE İYİ DÜZEYDE’

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş da dini bayramlarda özellikle giyim sektöründe satışların arttığına değinerek, bayramlık alışverişinin özellikle çocuklu ailelerin vazgeçilmezi olduğunu belirtti. Karakuş, Anadolu kentlerinde bayramlık alışverişinin daha fazla olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Bahar döneminde yüksek indirim oranlarına rağmen beklediğimiz hareketlilik yaşanmadı. Ancak hem yaz tatili için alışveriş ihtiyacı hem de bayram için kıyafet ihtiyacı dolayısıyla piyasanın hareketleneceğini umuyoruz. Satışlar şu an bahar dönemine göre iyi düzeyde. Bahar durgunluğunu Ramazan Bayramı arifesine kadar üzerimizden atmak istiyoruz. Anlık iyi gidişata rağmen geçen yılla kıyasladığımızda satışlarda yüzde 50 düşüş gözlüyoruz. İnşallah seçimden sonra hızlı bir şekilde toparlanıp açığımızı kapatacağız.”

‘FISTIĞIN YERİNİ FINDIK ALDI’

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice de Ramazan Bayramı’nın federasyona bağlı tatlı, şeker ve pastacı esnafı için çok önemli olduğunu söyledi. Bilinçli tüketici sayısının artmasıyla geçmiş dönemlere kıyasla daha kaliteli şeker ve çikolata üretimi yapıldığını ifade eden Yenice, esnafın şeker ve çikolata satışlarından memnun olduğunu kaydetti. Yenice, tatlıcı esnafının fıstık fiyatlarındaki anlık yükselişten dolayı sıkıntılı bir süreç geçirdiğini vurgulayarak, “Fıstıklı baklava satışları hala devam ediyor ancak esnafımız bu konuda cevizli ve fındıklı baklava üretimine ağırlık verdi. Bu da bence oldukça sağlıklı adım. Çünkü fıstığın gerçek rakamı bu değil, olmamalı da. Zaten bu konuda yaptığımız pasif direnişle fıstığın fiyatı son zamanlarda yaklaşık 50 liraya kadar düştü. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki günlerde Bakanlığımızın alacağı tedbirler ithalatla birlikte çok daha sağlıklı bir fiyat bandına oturacak bu rakam.” diye konuştu. (AA)