Hac için kayıt yenilemeyi unutmayın!

İl Müftüsü İhsan Açık, ilk defa hacca gitmek isteyenlerin mutlaka kayıt yaptırması gerektiğini vurguladı. Kura sistemine de değinen Müftü Açık, “Yeni kayıt yaptıranla eski kayıt yaptıran bir tutulmuyor. Diyelim ki siz 10 yıl önce yazılmışsınız, bu sene kuraya girerken sizin isminiz 10x10, yani 100 isim olarak giriyor. Bu da daha önce giren arkadaşımızın şansı artsın diye yapılıyor” dedi.

21 / 12 / 2017 17:09

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

2018 yılı için hac kayıtları bugün başlayacak. Türkiye genelinde milyonlarca kişinin heyecanla beklediği kayıtlar konusunda Şanlıurfalılara önemli bilgiler veren İl Müftüsü İhsan Açık, ilk kez kayıt yapacaklara uyarılarda bulundu. Müftü Açık kayıtların 21-29 Aralık tarihlerinde yapılacağını hatırlatarak, “Hac ile ilgili ilk defa bu sene hacca gitmek istiyorum diyen kardeşlerimiz, 21-29 tarihleri arasında müftülüklerimize gelerek kayıt yapacaklar. Kayıt yaptırmazlarsa ocak ayında yapılacak olan kuraya katılamayacaklar. Türkiye çapında 2 milyonu aşkın kayıt bekliyoruz. Geçen yıl Urfa’da 40 bin kardeşimiz, kuraya girdi. Bu yıl artı olarak 8-10 bin kayıt bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

URFA’DAN HACCA GİDEN KİŞİ SAYILARI

2015’te bin 33, 2016’da 1259 ve 2017’de ise bin 706 kişinin Şanlıurfa’dan hacca gittiğini kaydeden Müftü Açık, “Kuraya giren kişilerin 20’de biri hacca gidiyor. 19 kişi gidemiyor, 1 kişi gidiyor. Bazı kardeşlerimiz, bazı illerden az kişinin yazıldığını düşünerek oradan isim yazdıralım diyor. Hayır, oranlara göre kişiler belirleniyor. Oraya yirmi kişi kayıt yapmışsa 1 kişi gidiyor, burada 200 kişi kayıt yapmışsa 20 kişi gidiyor. Oranlamalar her yerde aynıdır” sözlerine yer verdi.

 

KURA SİSTEMİ HAKKINDA

Kura için yeni yazılan kişilerle daha önceden kayıt olan kişilerin kuraya alınma şekilleri konusunda da bilgiler veren Müftü Açık, “Yeni kayıt yaptıranla eski kayıt yaptıran bir tutulmuyor. Kura sisteminde şöyle bir işlem vardır; diyelim ki siz 10 yıl önce yazılmışsınız, bu sene kuraya girerken sizin isminiz 10x10, yani 100 isim olarak giriyor. 9 kez girmişseniz 9x9 kez, yani 81 kez isminiz oraya giriyor. Yani bu sene yazılan kişinin ismi 1 kere oraya yazılıyor ama yıllara göre fazla olan kardeşlerimiz kuraya daha fazla girmiş oluyor. Bu da daha önce giren arkadaşımızın şansı artsın diye yapılıyor. Başka da bir alternatifimiz yok. Kuradan başka bir çözümümüz yok” diyerek sözlerine son verdi.