Harran taşınacak mı? İlçe için önemli proje

Eski İl Genel Meclis Başkanı Uğur Beyazgül, 'Harran'ın Gelecek Vizyonu' sunumunda "Bereketli Ova beton bir kente dönüşmesin" diyerek ilçenin tarım alanlarının dışına taşınması gerektiği belirtti ve alternatif alanlar sundu. Bu konudaki çalışmalarını projeye dönüştüren Beyazgül, yakında çalışmaya başlayacaklarını belirtti.

01 / 02 / 2018 16:41

Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı, yüksek mimar eski il genel meclis başkanı Uğur Beyazgül Harran'ın beton kente dönüşmemesi için girişimlerini sürdürüyor.

Geçtiğimiz yıl I. Uluslararası İslâm Tarihi ve Medeniyetinde Harran Sempozyumu'nda 'Harran'ın Gelecek Vizyonu' başlıklı bir sunum gerçekleştiren Beyazgül, sunumda Harran’ın tarımsal ve kültürel yapısının korunması için ilçenin tarım dışı alanlara taşınması gerektiğini belirtti.

BİLİMSEL TARTIŞMAYA AÇILDI

Beyazgül, bölge planı yapılmadan çevre düzeninin ihale edilmesini eleştirerek, "Çevre düzeni planı 2014-2023 bölge planı vizyonundan uzak olarak hazırlanmıştır. Harran için tarih ve tarımı ön plana alırken, bunları yönlendiren bilimsel bir yaklaşım sunmamıştır. Ayrıca 2040 yılı için 20 bin nüfus öngörülürken 2040 sonrası için nasıl bir gelecek öngörüldüğü açıklanmamıştır. Biz de bu tıkanıklıktan yola çıkarak Harran'a, gerek tarihini ve gerekse tarımsal alanını nüfus baskısından kurtarabilmek maksadıyla, Şanlıurfa Şehir Plancıları Odasıyla birlikte muhtemel uydu-kent alanları alternatifleri arayışına girdik" diyerek Şehir Plancıları Odasının da katkılarıyla hazırlamış olduğu alternatif uydu yerleşim alanlarını bilimsel tartışmaya açtı. 

SUNUMLA YETİNMEDİ, PROJE SUNDU

Harran'ın beton yığınına dönüşmemesi için girişimlerini sadece sunumla sınırlamayan Beyazgül, bu konudaki çalışmalarını Harran Üniversitesi ile birlikte Karacadağ Kalkınma Ajansı'na uygulanabilir bir veri haline getirmek için proje olarak sundu. Beyazgül "İnşallah yakında çalışmaya başlıyoruz" dedi. 

İşte Beyazgül'ün sunduğu ve projeye döktüğü alternatif uydu yerleşim alanlarını

Harran'a kuş uçuşu uzaklığı 14-15 km olan Bellitaş, Büyüktürbe, Akmağara, Göktaş, Küçükekinli, Yenidoğan, Karataş, Soylu, Gögeç, Çaltılı, Aslanlı, Emekli, Özlüce, Gökçe, Konakçık, Gözcü, Saide, Koyunluca mahalle sınırlarına tekabül etmekte olan yaklaşık 36 bin hektarlık alan.

(HABER MERKEZİ)