Hastane haciz şokunu yaşadı

Şanlıurfa’da temizlik ihalesini alan iki firmanın kendi arasındaki alacak-verecek meselesi yüzünden Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki cihazlar haczedildi. İcra memurunun geldiği hastanede alacaklı firma cihazları götürmek üzere sayım yaptı. Hastane yetkilileri ise hukuki sürecin tamamen beklenmesini ve temizlik işlerinin aksatılmamasını istedi.

16 / 02 / 2017 11:45

Mustafa ARISÜT-Bilal KAPLAN/İPEKYOL

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde temizlik işleri geçtiğimiz ocak ayında henüz adları açıklanmayan iki firmaya ihale ile verildi. İddiaya göre, iki firma kendi arasında yaşadığı anlaşmazlık sonucu alacak-verecek meselesi yüzünden icralık oldu.

Alacağını alamayan firma yetkilileri, dün öğle saatlerinde diğer firmanın Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki temizlik cihazlarını haczetmek üzere icra memurları ile hastaneye geldi. Tüm temizlik araçları ve cihazları hastane koridorlarında toplanarak sayımı yapıldı. Firmanın sayımı yapılan araç ve cihazları yediemine teslim etmek üzere hastaneden götürmek istedi.

TARTIŞMA SESLERİ YÜKSELDİ

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Faruk Günak ise, hastane temizliğinin aksatılmaması gerekçesini belirterek, hukuki sürecin tamamlanması ve bu süre zarfında cihazların götürülmemesi gerektiğini iletti. Firma yetkilisi ve haciz memurları hasta ve hasta yakınlarının şaşkın bakışları arasında toplanan araç ve cihazları götürmekte ısrar etti. Zaman zaman tartışma seslerinin de yükseldiği hastanede belirsizlik devam ediyor.

GÜNAK: HASTANEMİZLE ALAKALI BİR DURUM DEĞİL

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Faruk Günak, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan anlaşmazlığın ne Kamu Hastaneler Birliği ne de hastaneleri ile alakalı bir durum olduğunu belirtti.

Günak, “01.01.2017 Tarihinde Genel Sekreterlik tarafından yaptığımız temizlik ihalemiz var.  Bu ihale ortak girişim olarak alınmış. Ortaklar arasında olan hukuki anlaşmazlık neticesinde üçüncü firmalarla ilgili alacak-verecek meselesinde haciz işlemleri başlatılmış ama muhatabı genel sekreterliğimiz ve hastanemiz değildir. Üçüncü şahıslar arasındaki hukuki süreci biz de bekleyeceğiz. Şu anda tutanak altına alıyorlar. Biz de hukuki sürecin sonucunu bekleyeceğiz. Hukuk nasıl bir karar verirse biz de ona göre işlem başlatacağız. Şu anda cihazlar bizdedir. Bunun belli hukuki bir süresi var. Biz hastanemizdeki hizmeti devam ettiriyoruz. Ne zaman mahkeme süreci sonuçlanırsa o zaman hukukun verdiği karar ne ise biz de ona uyarak işlem tesis edeceğiz. Cihazların aşağıya indirilmesinin sebebi de sadece tespit açısındandı. ‘Evet bu cihazlar hastanemizdedir’ şeklinde tespit açısından icradan gelen memur arkadaşın talebi doğrultusunda yapılan bir uygulama sadece. Bütün katları tek tek dolaşmaktansa cihazları bir araya toplayıp tutanak tuttular sadece.”diye konuştu.