Hayır'a destek veren Barolar Birliği Başkanı'na Şanlıurfa'dan sert tepki

Hayır kampanyasına destek veren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu’na Şanlıurfalı avukatlardan sert tepki geldi. Hukukçular Derneği Şanlıurfa İl Temsilcisi Avukat Ömer Avcı yaptığı açıklamada , "Barolar Birliği bir siyasi örgütlenme değildir. Birlik başkanı, istifa edip, hayır oyu kullanacak bir partiye katılmalıdır" dedi.

21 / 03 / 2017 17:44

Hayır kampanyasına destek vermek amacıyla yürütülen kampanyalarda hayır propagandası yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu’na tepkiler sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanısıra Feyzioğlu'na bir tepki de Hukukçular Derneği Şanlıurfa İl Temsilcisi Avukat Ömer Avcı'dan geldi. Avukat Avcı, konuya dair yazılı açıklama yaparak Barolar Birliği Başkanı'nın halka referandum ne oyu kullanacağı yönünde telkinde bulunmasının doğru olmadığını belirtip Feyzioğlu'nu istifaya çağırdı.

"Barolar Birliği bir siyasi örgütlenme değildir" diyen Avukat Avcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"BAŞKANLIKTAN AYRILARAK..."

"Birlik başkanı, istifa edip, hayır oyu kullanacak bir partiye katılmalıdır. bu çabasının avukatlık mesleği ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Görüleceği gibi, Barolar Birliğinin seçimlerde taraf olma hele mensubu olan avukatları temsil sıfatı haiz iken, açıkça bir seçim kampanyası yürütmesi hatalıdır. Barolar Birliği bu konularda agresif tavır sergileyerek meşruiyetini tartışmaya açmıştır. Esasen bu işin başındaki Feyzioğlu’nun yaklaşımı ve kişisel “popülizm” merakının bir getirisi olarak ortaya çıkmaktadır. Siyasete verdiği mesajları anlamak için çok da büyük bir güce sahip olmak gerekmemektedir.

Bu haliyle, Barolar Birliği meşruiyetini yitirme yolunda ilerlemektedir. Barolar Birliği Başkanın şahsi görüşlerini bu şekilde belirtmesi tasvip edilemez, etik dışı ve avukatların tamamını temsil etmeyen bir yaklaşım olup, Birliğin görev alanı dışında olduğu için de, mevzuata aykırı bir davranıştır. Birliğin derhal kendi yetki ve sorumluluk alanına çekilmesi, Başkanın da miting yapma gayretini, başkanlıktan ayrılarak savunduğu oy türüne uygun bir siyasi partide yürütmesinin daha mantıklı ve mesleğe zarar vermeyecek bir yol olduğunu düşünmekteyiz, ilgili zata meslek kuruluşumuz için bunu önermekteyiz."