Hukukçular tavsiye kararlarını açıkladı: AKLANANLAR TOPLUMA KAZANDIRILSIN

Hukukçular Derneği, Şanlıurfa’da ‘Kardeşlik Hukuku’ çalıştayı düzenledi. Sonuç bildirgesinde “Darbe ve Terör” başlığı altında Hükümete şu tavsiyede bulunuldu: “Failler adil ve hızlı bir şekilde yargılanarak suçlular cezalandırılmalı, suç şüphesi ile işlem yapılan ancak aklananlar topluma yeniden kazandırılmalıdır.”

27 / 11 / 2017 13:06

Mustafa PAYIK-Özlem KOÇHAN/İPEKYOL

Şanlıurfa'da 'Hukukçular Buluşması'nda kardeşlik hukuku masaya yatırıldı. Hukukçular, toplumda derin ayrışmalara sebebiyet vermemesi için toplumsal tehdit olarak gördükleri ve 4 başlıkta topladıkları sonuç bildirgesindeki hususlarla ilgili tavsiye kararlarını açıkladı. Hukukçular Derneği tarafından Kadim Kardeşlik Şehri Şanlıurfa ev sahipliğinde 'Kardeşlik Hukuku' konulu toplantı düzenlendi. GAPTEM'de düzenlenen toplantıya Dernek Genel Başkanı Av. Cavit Tatlı, Derneğin Şanlıurfa İl Temsilcisi Av. Ömer Avcı, Baro Başkanı Ahmet Tüysüz, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ve 25 ilden gelen temsilci katıldı. Dernek Genel Başkanı Av. Tatlı, "Bu ülkede kardeşlik hukukunu nasıl tesis ederiz, bize düşen görevler neler?"diyerek sorun ve tavsiyeleri gündemlerine aldıklarını belirtti. Toplantıda,  toplumda derin ayrışmalara sebebiyet vermemesi için toplumsal tehdit olarak gördükleri "Mülteci Meselesi", "Ayrımcılık ve Yaşam Tarzına Müdahale Meselesi", "Darbe ve Terör Suçlarındaki Tanım Sorunu" ile "Kürt ve Mezhep Sorunlarına Dair" hukukçu sıfatıyla tavsiye kararları açıklandı.

‘MÜLTECİLERE KALICI GÖZLE BAKIN’

Buna göre dernek Mülteci Meselesi' için "Burada bulunan insanların kalıcı olacakları düşünülerek geçici değil kesin çözümlerin ortaya konulması artık mecburidir" tavsiyesinde bulundu.

KANUN DÜZENLEMESİ TAVSİYESİ

Bir hakaret veya basit bir olay olarak algılanıp şüphelinin serbest bırakıldığı davalarda halkın gerdiğini düşünen derken, bu gerginliğin kanun düzenlemesine ihtiyaç duyulması gerektiğini belirten dernek, "Ayrımcılık ve Yaşam Tarzına Müdahale Meselesi"ne dair de bir kanun düzenlemesi yapılmasını veya mevcut kanunda bu hususun değerlendirilmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

DARBE VE TERÖR YARGILAMALARINDA İKİ ÖNERİ

“Darbe ve Terör Suçlarındaki Tanım Sorunu” başlığı altında tavsiyesini açıklayan Hukukçular Derneği, “Bu yönde toplumsal bir mutabakat bulunmaktadır. Failler adil ve hızlı bir şekilde yargılanarak suçlular cezalandırılmalı, suç şüphesi ile işlem yapılan ancak aklananlar topluma yeniden kazandırılmalıdır. Bu durumun devlet güvenliğini ilgilendirdiği kadar, milletin bütünlüğü ile de alakalı olduğu unutulmamalıdır. Ancak, terör suçlarındaki kriterlerin net olarak ortaya konulması ve uygulamada yeknesaklığın sağlanması büyük bir gerekliliktir. Bu durumda, meselenin muğlak olduğu dosyalarda, yargılamalar uzatmaktadır. Bu konuda gereken adımlar hızla atılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Darbe ve terör suçlarında yargılamaların illerde farklılık gösterdiğine dikkat çeken dernek, bu farklılığın toplumda 'birileri kayrılıyor' gibi spekülasyonlara neden olduğuna dikkat çekerek iki tavsiye sundu.  Bunlarda biri Olağanüstü Hal (OHAL) Komisyonunun kriterleri açıklaması diğer ise Yargıtay’ın içtihadı birleştirme kararı ile yargılamalarda hem mahkemelerin uygulamalarında yeksanlığı sağlaması hem de karar vericilerin önünü açması olarak dile getirildi.

KARDEŞLİK SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALI

Türkiye'de ırki ve mezhepsel sorunun olmadığını ancak bu iki konunun suni bir şekilde gündeme getirildiği belirtilen toplantıda, bunun siyasi bir çözümle sağlanacağı, çözümün de TBMM'de konuşulmasını beklentisi dile getirildi. Terörle mücadeleden taviz verilmeden yeni bir bilinç inşası için kardeşlik seferberliği başlatılmasının şart olduğu belirtildi.  Toplantı tavsiye kararlarının okunmasının ardından son buldu.