İŞKUR’dan eleman alana prim ve vergi devletten

Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürü Sait Ardan, işverenlerin mevcut çalışanlarına ilave olarak İŞKUR üzerinden işe alacakları her 1 sigortalı için sadece bin 404 TL ödeyecek olup, geriye kalan 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülüklerin devlet tarafından karşılanacağını kaydetti.

22 / 02 / 2017 12:24

(Adil HİLAL/İPEKYOL)

Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürü Sait Ardan işverenlere sağlanan teşvikleri anlattı. İşverenlerin mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alacakları her 1 sigortalı için sadece bin 404 TL ödeyecek olup, geriye kalan 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacak. Açıklamayı yapan Ardan, “24, 36 ve 48 aya kadar İŞKUR’dan kayıtlı olan işsizlerden işverenlerimiz işçiyi aldığında SGK işveren priminden muaf olacaktır. Bununla beraber ‘girişimcilik belgesi’ olan arkadaşlarımız 36 aya kadar muaf sayılacaktır. ‘Mesleki yeterlilik’ bilgisi olan arkadaşlarımızın da 48 ay SGK işveren primlerden muaf olacaktır. Bu konuda kurumumuzun işverenlerimize desteği var. Bununla beraber yeni uygulamalarda artık iş başında, iş başı eğitiminde başvuran işverenlerimize 3 aya kadar iş başvuru eğitimi vermekteyiz” dedi.

ÇALIŞMA HAYATINDA MİLLİ SEFERBERLİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı sonrasında işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılmasına yönelik olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 6 Ocak 2017 Cuma Günü Konya'da "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" programını başlatmıştı. Söz konusu seferberlikte istihdamı arttırmaya yönelik işverenlere sağlanan teşvikleri dile getiren Şanlıurfa İŞKUR Müdürü Sait Ardan, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 7 Şubat 2017 salı günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB) Türkiye Ekonomi Şurası’nda özel sektörde faaliyet gösteren işverenlerimizin oluşturacakları ilave istihdam için destekleneceklerini açıklamıştı. 09/02/2017 tarih ve 687 Sayılı Resmi Gazete'de söz konusu istihdam teşviki yayımlanmıştır. Yeni teşvik kapsamında uygulamaya ilişkin temel noktalar teşvik uygulamasından özel sektör İşverenleri yararlanacaklardır” dedi.

BÜTÜN SOSYAL TARAFLARA ANLATILACAK

Söz konusu teşvikten faydalanmak için izlenmesi gereken yolu anlatan İŞKUR İl Müdürü Ardan, 81 ilde bütün sosyal tarafların bilgilendirilmesi için çalışmalar yapıldığını kaydetti. Ardan yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “İşverenler, 31.12.2017 tarihine kadar 2016/Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave aldıkları her bir sigortalı için dolayı bu teşvikten yararlanacaklardır. İşverenlerin 01.02.2017 tarihinden itibaren mevcut çalışanlarına ilave alacakları sigortalıların; İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmaları ve işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları gerekmektedir.

Bugün için bir çalışanın işverene maliyeti 2 bin 177 TL'dir (SGK tarafından uygulanan 5 puanlık prim indirimi sonrasında işveren maliyeti 2 bin 088 lira 56 kuruş olmaktadır).

Uygulanacak teşvikle işverenler, mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alacakları her 1 sigortalı için sadece bin 404 TL ödeyecek olup, geriye kalan 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacaktır. Başka bir deyişle, ilave istihdam edilen her 1 kişi için işverenlerin maliyeti 773 TL azalacaktır. Teşvik uygulaması 31.12.2017 tarihine kadar geçerli olacaktır. Bu teşvikten yararlanacak işverenler; aynı sigortalı için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacaklardır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ekonomi Şurası’nda yeni istihdam teşvikine yönelik olarak açıklamalarında; teşvik kapsamındaki çalışmalara vakit kaybetmeden başlanması, Mart ayına gelindiğinde işsizlik oranında düşüşün sağlanması ve yapılacak çalışmalar neticesinde işsizlik konusunda Türkiye'nin ciddi bir dönüşümü yakalaması gerektiğini ve bu kapsamda yürütülecek çalışmalara tüm illerin katkı vermesi gerektiğini belirtmişlerdir.”