Kampüsün sadece bir kısmı TOKİ’ye verilmiş!

Harran Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ramazan Taşaltın yaptığı yazılı açıklamada, tarım arazilerinin TOKİ’ye devrileceği gibi yanlış bir algı olduğunu belirterek “TOKİ’ye verilmesi planlanan arsa, Harran Üniversitesinin Eyyübiye Kampüsü arazisinin sadece bir kısmıdır" dedi.

12 / 08 / 2017 15:43

Son günlerde Harran Üniversitesi Eyyübiye Kampüsü Şanlıurfa gündemine oturdu. Konu ile ilgili Harran Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ramazan Taşaltın bir açıklama yaptı. Tarım arazilerinin TOKİ’ye devrileceği iddialarının gerçeği yansıtılmadığını belirten Taşaltın, konuyu yakın zamanda Bakan Fakıbaba ile görüşeceğini duyurdu. Harran Ovası’ndaki Eyyübiye Kampüsü’nün imara açılması konusunda Toplu Konut idaresi’ne (TOKİ) yetki verilmesine tepkiler hala sürerken konuya dair Harran Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ramazan Taşaltın yaptığı yazılı açıklamada, tarım arazilerinin TOKİ’ye devrileceği gibi yanlış bir algı olduğunu belirterek “TOKİ’ye verilmesi planlanan arsa, Harran Üniversitesinin Eyyübiye Kampüsü arazisinin sadece bir kısmıdır" dedi.

Göreve geldiği Nisan 2015’den bu yana birçok kurumun sözlü veya yazılı olarak Eyyübiye Kampüsü arazisinden arsa talebinde bulunduklarını söyleyen Rektör Taşaltın, bu kurumları şu şekilde sıraladı:

1)Eyyübiye Kaymakamlığı

2)Eyyübiye Milli Eğitim Müdürlüğü

3)Eyyübiye Emniyet Müdürlüğü

4)Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü

5)Eyyübiye Belediye Başkanlığı

6)Şanlıurfa Valiliği

Rektör Prof. Dr. Taşaltın açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yeni açılan Eyyübiye hastanesine cami ve hasta yakınlarına kalacak yer yapılması için Eyyübiye Kampüsü arazisinden 5 dönümlük alanı Eyyubiye Belediyesine devrettik. Bu alanda cami ve hasta yakınlarının kalacağı bina çalışmaları başlatıldı. Üniversitemizin danışma kurullarında Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesinin Eyyübiye Kampüsünde kalması konusunda uzun uzun görüştük. Hocalarımızın tamamına yakın kısmı tüm fakültelerin Osmanbey’de olması gerektiği yönünde görüş beyan ettiler.

‘DANIŞMA KURULUMUZDA KARAR ALINDI’

Bu görüşmelerden sonra danışma kurulumuzun verdiği karar şu minvalde oldu. Madem ilimizde resmi kurumların bu kadar ihtiyacı var. O halde bir merkezi planlama ile bu resmi kurumların ihtiyacı giderilsin. Aksi halde parça parça bu kurumlara verilecek arazi kötü bir planlama olur ve arsa kötü bir şekilde değerlendirilmiş olur.  TOKİ planlı bir şekilde kurumların isteklerini yerine getirsin. TOKİ ayrıca bu alanı değerlendirsin. Bu arsa karşılığında TOKİ, Harran Üniversitesinin acil ihtiyacı olan fakülte binalarını,  yurt ve lojman ihtiyacını belirli ölçüde karşılasın. Bu kararlarımızı, dönemin Valisi Sayın Güngör Azim Tuna ile görüştük. O da onay verdi ve TOKİ ile görüşmeleri başlattık. TOKİ bu arsa ile ilgili inceleme çalışmasına devam ediyor” dedi.

‘BİNALARIN ÇOĞU 50 YILLIK VE TEKNİK ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞTUR’

Rektör açıklamasının sonuna şunları da ekledi: “TOKİ’ye verilmesi planlanan arsanın üzerinde halen Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Veteriner Fakültesi, Laboratuvar ve Hayvan Hastanesi, Veteriner Fakültesi deneme hayvan çiftlikleri ve üniversite lojman binaları mevcut. Bu binaların çoğu 50 yıllık binalardır ve teknik ömrünü doldurmuştur. Meslek yüksekokulu binaları da baraka şeklindeki binalardır.

Eski binaların acilen yıkılıp yenisi yapılmalı, baraka binalar da acilen sağlam binalara dönüştürülmelidir”

‘TARIM ARAZİLERİ TOKİ’YE VERİLMİYOR’

Tarım arazilerinin TOKİ’ye devrileceği gibi yanlış bir algı oluştuğuna dikkat çeken Harran Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ramazan Taşaltın; “TOKİ’ye verilmesi planlanan arsa, Harran Üniversitesinin Eyyübiye Kampüsü arazisinin sadece bir kısmıdır. Harran Üniversitesinin arazisinin büyük kısmı tarım arazisi statüsündedir ve bu alana bina yapmak yasal olarak zaten mümkün değildir.

‘BAKAN FAKIBABA İLE GÖRÜŞÜLECEK’

Kamuoyuna yanlış yansıtıldığı için yanlış yorumlar yapılmaktadır. Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba bu konunun ayrıntısından haberdar edilmediği için yeşil alan imara açılıyor şeklinde bir durum var diye düşünmüştür. Sayın bakanımızdan randevu talep edip doğru bilgileri kendilerine en kısa zamanda ileteceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)