KARAKÖPRÜ’DEKİ SOSYAL DONATILAR KONUT ALANINA ÇEVRİLİYOR Özelleştirme İdaresi de Urfa’yı ‘sahipsiz’ buldu!

Karaköprü’de hastane, cami, pazaryeri ve sosyo kültürel alan gibi sosyal donatı alanları konut alanına çevrilmek isteniyor. Vatandaşın ortak kullanım alanı ihtiyacını görmezlikten gelen ise Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı…

25 / 07 / 2017 10:59

Şanlıurfa’da içinde hastane, dini tesis, pazar alanı, sosyo kültürel alanı bulunan sosyal donatı alanlarının Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından konut alanına dönüştürmek istendiği ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıllarda Şanlıurfa’nın 1/5000 ile 1/1000 ölçekli imar planlarında Karaköprü ilçesindeki Mehmetçik, Batıkent ve Doğukent mahallerinde Hazineye ait olan arsalar imara açıldı. Bu arsalar imara açılırken, vatandaşların nefes alabileceği parklar, cami, hastane, pazaryeri, sağlık tesisi ve kültürel amaçlı olarak kullanılabilecek sosyal donatılar da bu doğrultuda ayrıldı. Ancak Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Hazineye ait olan bu sosyal donatı alanlarını konuta çevirip satmaya karar verdi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı değişiklikle ilgili yazısını geçtiğimiz ay Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine gönderdi. Yaklaşık 10 gün önce askı süreci biten değişiklik yazısına Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi itiraz etti.

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın sosyal donatıları konut alanına çevirme isteğini, hem Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Selim Açar, hem de Şanlıurfa Belediyesi Saadet Partisi Eski Meclis Üyesi Mehmet Cafer, mahkemeye taşıyacaklarını ifade etti.


AÇAR: MAHKEME SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ

Alınan kararın tutarsızlıklarla dolu olduğunu vurgulayan Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Selim Açar, “Siz gidip buradan arsa alıyorsunuz. Evim parka bakıyor diye alıyorsunuz. Bu kalkıp konuta çevirmeye hakkınız var mı? Büyükşehir itiraz etmiş. Büyükşehir askıya çıkmakla mükellef. Bunu yapmak zorunda. Ankara’dan plan çıkıyor. Geliyor burada resen çıkıyor. Kurum kendisi de itiraz edebiliyor. Şahıslar da itiraz edebiliyor. Zaten 3 tane itiraz var. Biz itiraz etmedik. Bizim haberimiz yoktu. Ama şöyle bir durum var imar planları sürecinde. Siz itiraz etmezseniz askı bittikten sonraki 60 gün içerisinde zımni olarak siz dava açabiliyorsunuz. 90 gün içerisinde kendilerine dönüş yapılmasını bekliyorlar. Genel merkezimizle konuştuk. Dava gerekçelerinin raporunu hazırlayacağız. Mahkemeye gideceğiz. Burada resen bir plan yapmak belediyenin yetkisindedir. Bunu yapabilir. Bu olsaydı Hazineyle, belediye arasında hukuku bir süreç başlardı. Biz askı sürecinden sonraki 60 günlük sürede zımni olarak mahkemeye taşıyacağız. Odamızın genel merkeziyle görüştük. Bunu bu hafta içerisinde raporlaştırmasını yapıp direk mahkeme sürecini başlatacağız. Yaklaşık olarak konuta çevrilen alan 140 dönüme yakın. Bunlar direk sosyal donatı alanları olarak belirlenen. Peki bu yeni gelen binaların donatıları var mı? Nerden baksanız tutarsızlık” dedi.


HASTANE YERİNE KONUT YAPILACAK

Konunun takipçisi olacaklarını belirten Açar, sosyal donatı alanlarının konut alanına çevirmenin kimsenin lüksü olmadığını ifade etti. Açar, “Doğukent Mahallesinde 101 dönüm alanda Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, bu alanın 62 dönümü konut alanı, geri kalanı ise yol ve park olmak üzere bırakılmış. Bu yeni bir alan değil imara açılan. Bu daha önce imara açılmış bir alanın orada yaşayan nüfusun donatısı. Donatıyı kaldırıp yeniden imara açıyormuş gibi yüzde 40’ını terk edip yüzde 60’ını konuta çevirme gibi bir lüksümüz yok. Yine Batıkent Mahallesi 761 nolu parsel, 52 dönüm hastane alanı. Hastane alanının komplesi, bunda hiç terk yapılmadan direk konut alanına çevrilmiş. Mehmetçik Mahallesi 811 nolu parsel eğitim tesisi alanı, uydu görüntülerinde de görebiliyoruz. Eğitim alanına karışılmamış dini tesis, sağlık tesisi, ticaret alanı ve pazar alanı ve sosyal kültürel alanlar konuta çevrilip gasp edilmiş” diye konuştu.


CAFER: BAŞKA ŞEHİRDE BUNU YAPAMAZLAR

Hazine arazisinin milletin hizmeti için kullanılmasını gerektiğini dile getiren Mehmet Cafer ise, “Hazine kimin, bu devletin. Devlet kim? Bu milletin. Orayı illa ranta çevirmenin gereği var mı? Şimdi o bölgeye cami ayrılmış. Camiyi de kaldırmışlar. Park yeri bırakılmış. Olması gereken bu. TOKİ’ye hazine arazisi verilmiyor mu? Mermerciler sitesi, kamyoncular sitesine hazine arazisi verilmiyor mu? Hazine arazisinde belediye kendisine almamış ama halka hizmet olarak vermiş. O günkü planı öyle uygulamış. Şimdi diyorlar ki, biz onları satıyoruz. Arsa yapıp onları satacağım. Bu devletin malı, milletin malı. Milletin malı da millete hizmet olarak verilmiş imarda. Bir başka şehirde bunu yapamaz. Bu CHP’li, MHP’li bir belediye olsaydı o yazı kendisine geldiği gün halka, basına duyururdu, milletvekillerini ayağa kaldırırdı, Başbakanlığa gönderirdi. Buna itiraz ederdi. Bunlar seslerini çıkarmadı. Büyükşehir itiraz yapmış da usulen. Belediye çıkıp ben kondum, ben aldım diyebilirdi” ifadelerini kullandı.


KARAKÖPRÜ İLÇESİ, MEHMETÇİK MAHALLESİ, 811 NOLU PARSEL

Karaköprü İlçesi, Mehmetçik Mahallesi, 811 nolu parselde kayıtlı 39.614 metrekare büyüklüğe sahip parselde, Nazım ve Uygulama İmar Planı değişikliği teklifi hazırlanarak, yürürlükteki imar planında bulunan eğitim alam korunmuş ancak sağlık tesisi, sosyal kültürel tesis, pazar alanı, dini tesisi alam park ve ticaret alanları kaldırılarak yerine 18.439 metrekarelik konut alanı olarak 06.06.2017 tarih ve 3871 sayılı Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yazısı ile Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 24.05.2017 tarih ve 2017/33 sayılı kararıyla onaylanmış olduğu ve Büyükşehir Belediyesince ilana çıkarılmıştır 12/06/2017 tarihinde ilana çıkarılmıştır. 12.06.2017-13.07.2017 tarihleri arasında 1 aylık ilan askı işlemi yapılmış olup, askı ürecinde Büyükşehir belediyesi tarafından itiraz yapılmıştır.


İLİMİZ KARAKÖPRÜ İLÇESİ KARAKÖPRÜ MAHALLESİ 761 PARSEL

06.06.2017 tarih ve 3870 sayılı Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yazısı ile Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) 24.05.2017 tarih ve 2017/36 sayılı kararıyla onaylanmış olduğu ve Büyükşehir Belediyemizce ilana çıkarılması tarafımıza bildirilmiş olup 12/06/2017 tarihinde ilana çıkarılmıştır. 12.06.2017-13.07'.2017 tarihleri arasında 1 aylık ilan askı işlemi yapılmış olup, askı sürecinde kurumumuz tarafından itiraz yapılmıştır.

Mevcut imar planından sağlık tesisi ve park alanı olan alanda park alanı korunmuş ancak sağlık alanı konut alanına dönüştürülmüştür.


KARAKÖPRÜ İLÇESİ KARAKÖPRÜ MAHALLESİ 3309 ADA 1 NOLU PARSEL

İlimiz Karaköprü İlçesi Karaköprü Mahallesi 3309 ada 1 nolu 101.428 m2 büyüklükteki yürürlülükte ki imar planında sağlık alanı olarak planlı parselde, Nazım ve Uygulama İmar Planı değişikliği teklifi yapılarak, gelişme konut alanı (62.767 m2), park alanı (32.289 m2) ve yol (6.371 m2) alanı olarak yeniden düzenleme yapılmış konu 06.06.2017 tarih ve 3869 sayılı Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yazısı ile Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) 24.05.2017 tarih ve 2017/35 sayılı kararıyla onaylanmış olduğu ve Büyükşehir Belediyesince 12/06/2017 tarihinde ilana çıkarılmıştır. 12.06.2017-13.07.2017 tarihleri arasında 1 aylık ilan askı işlemi yapılmış olup, askı surecinde Büyükşehir belediyesi ve vatandaşlar tarafından 3 adet itiraz yapılmıştır.