Kendini siper etmese tablo çok ağır olacaktı

Viranşehir ilçesinde hakim ve savcıların kaldığı lojmanlara yönelik terör saldırısında 11 yaşındaki Ahmet Oktay Günak’la lojmanda bekçi olan İbrahim Kete hayatını kaybederken, 40 kişi de yaralandı. Ancak tablo çok daha ağır olacaktı Olayda Bekçi Kete’nin fark etmesi sonucu saldırganların 1 ton patlayıcı yüklü aracı aceleyle uzaktan kumandayla infilak ettirdiği anlaşıldı. Kete de, polis memuru Fethi Sekin gibi birçok yargı mensubunu ve ailesini kurtarmış oldu

20 / 02 / 2017 11:28

Huzur şehri Şanlıurfa Cuma akşamı yeni bir terör saldırısıyla sarsıldı. Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde hakim ve savcıların kaldığı lojmanlara yönelik gerçekleştirilen terör saldırısında 11 yaşındaki Ahmet Oktay Günak’la lojmanda bekçi olan İbrahim Kete hayatını kaybederken, 40 kişi de yaralandı. Olayın hemen ardından olay yerine çok sayıda sağlık ekibi ve güvenlik güçleri sevk edildi. Lojman bekçisi İbrahim Kete’nin 1 ton patlayıcı yüklü aracı fark ettiği ve bu yüzden de saldırganların bombayı uzaktan kumandayla hemen patlattıkları ortaya çıktı. Lojman bekçisi Kete’nin aracı fark etmesi ve saldırganların aceleyle aracı infilak ettirmesinin daha çok can kaybının önüne geçildiği ifade ediliyor. Patlamadan sonra herkes Bekçi Kete’nin ortadan kaybolduğunu düşünürken, daha sonra Kete’nin cansız bedeni enkaz yığınlarının arasında çıktı. Olayla ilgili 26 kişi gözaltına alınırken toplumun her kesiminden saldırıya lanet yağdı.


1 TON BOMBA KULLANILDI

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Viranşehir'in Yenişehir Mahallesi'nde önceki akşam gerçekleştirilen patlamanın ardından soruşturma başlatıldığını belirtti. Vali Tuna, yaptığı açıklamada patlamaya ilişkin soruşturma başlatıldığını duyurdu. Olayda kullanılan bomba yüklü aracın Mardin'in Derik ilçesinden getirildiğinin tespit edildiğini ifade eden Tuna, "Terör saldırısını, PKK terör örgütünün gerçekleştirdiğini değerlendiriyoruz, soruşturma kapsamında 26 şüpheli gözaltına alındı" dedi. 

Tuna, terör saldırısı nedeniyle ev ve iş yerleri hasar gören vatandaşların Viranşehir Kaymakamlığı bünyesinde oluşturulan Hasar Tespit Komisyonu'na müracaat edebileceğini kaydetti. Öte yandan patlama sonrası güvenlik güçlerinin saldırıyı gerçekleştiren terörist ve irtibatlı olduğu kişilerin yakalanması için başlattığı geniş çaplı operasyon devam ediyor. Yapılan ilk araştırmada plakası açıklanmayan ve saldırıda kullanılan aracın çalıntı olduğu belirlendi. Bomba imha uzmanlarının incelemesinde araçta 1 ton gübre, gliserin ve metal parçalar ile güçlendirilmiş TNT patlayıcı kullanıldığı saptandı. Polisin bazı bulgu ve isimleri ulaştığı saldırıya karışan kişilerin yakalanmasına yönelik operasyonu devam ediyor.


YARALILARIN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Viranşehir ilçesinde hakim, savcı, adliye personeli ile emniyet mensuplarının oturdukları Adliye Lojmanlarına yönelik düzenlenen terör saldırısında yaralananların isimleri belli oldu.

Henüz 1 yaşını dahi doldurmamış bebeklerin de aralarında bulunduğu 34 yaralının isimleri şöyle:

Ahmet Orhan (36)

Ali Ölçmek (57)

Beyza Aydıner Yalçın (27)

Cansu Öztaş (24)

Dilan Yakıcı (27)

Eda Saçıkırmızı (31)

Mehmet Saçıkırmızı (57)

Emine Altındağ (49)

Emre Altındaş (24)

Esra Sancak (11)

Fatoş Yıldırım (50)

Filiz Yakıcı (31)

Galip Yıldırım (30)

Hamza Sancak (46)

Hatice İnanç (33)

Hüseyin Sümer (53)

İbrahim Aydoğdu (23)

Leyla Konak (9)

Seydi Konak (32)

Şükran Konak (27)

Mahir Taşçı (29)

Mehmet Emin Kanar (bebek)

Mehmet Sıddık Adanır (27)

Mesut Ulumaskan (21)

Serdar Ulumaskan (21)

Metin Akaslan (24)

Muhammet Selman Eliş (bebek)

Musa Anter Yakıcı (24)

Nezayat Yakıcı (43)

Mustafa Günak (35)

Sefa Başaran (23)

Semra Konak (7)

Zehra Ölçer (44)

Zeynep Oyur (51).


SALDIRIYI TWİTTER’DAN KINADI; ANCAK…

Viranşehir'de adliye lojmanlarına yönelik terör saldırısında kedi yavrusunu beslemek için koridora çıkan 11 yaşındaki Ahmet Oktay Günak, tüm ülkeyi yasa boğdu. Amcası Mehmet Günak'ın sosyal medya ortamında paylaştığı bir tweet ise adeta yürekleri dağladı.

Yeğeninin şehit olduğundan haberi olmayan Günak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Viranşehirimizde meydana gelen patlamada can kaybı olmamasını ümit ediyor, terörü lanetliyorum. Allah yapanların belasını versin inşallah" ifadelerine yer verdi.


'MAZLUMLARIN KANINDA BOĞULACAKSINIZ'

Bu paylaşımının ardından acı haberi alan amca Günak, yeğenini kaybetmesinin acısını "Döktüğünüz mazlumların kanında boğulacaksınız lanet olsun bir Ahmet Oktay şehit olur bin Ahmet Oktaylar doğacak" sözleriyle tepki gösterdi.


KETE’NİN BEDENİ ENKAZIN ALTINDAN ÇIKTI

Viranşehir’deki olası büyük bir facianın önüne geçen ölümüyle İzmir’deki polis memuru Fethi Sekin’i hatırlatan Mahalle Bekçisi İbrahim Kete oldu. Olaydan sonra ortadan kaybolduğu yönünde alınan bilgiler üzerine Bekçi Kete için çalışma başlatıldı. Daha sonra  patlamanın yol açtığı enkazda Kete’nin cansız bedenine ulaşıldı. Bekçi Kete’nin Viranşehir Emniyet Müdürlüğü kadrosunda çalıştığı ve kendisini siper ederek daha büyük can kayıplarının önüne geçtiği düşünülüyor.


YARALILAR ZİYARET EDİLDİ

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Viranşehir Kaymakamı Ömer Çimşit, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Kemal Timuroğlu, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol’un da içinde yer aldığı heyet Viranşehir Devlet Hastanesi’nde tedavi gören vatandaşları ziyaret ederek, geçmiş olsun temennisinde bulundu. Öte yandan olay üzerine Şanlıurfa’ya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de Harran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan yaralıları ziyaret etti.


OLAY YERİ İNCELEMESİ TAMAMLANDI

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesindeki terör saldırısının ardından polis ekiplerinin olay yeri inceleme çalışmaları tamamlandı. Yenişehir Mahallesi Savcılar Sitesi'ne bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının ardından trafiğe kapatılan bölgede, polis ekiplerince inceleme çalışmaları yapıldı. Ekiplerin çalışmaları tamamlamasının ardından hasar gören araçlar çekicilerle bölgeden alındı. Şanlıurfa Büyükşehir ve Viranşehir Belediyeleri ekipleri de bölgedeki enkaz temizleme çalışmalarını tamamladı. Patlama nedeniyle hasar gören enerji nakil hatları da onarılmaya başlandı.


KAHRAMAN BEKÇİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Viranşehir’de bomba yüklü aracı fark ettiği için teröristlerce aceleyle uzaktan kumandayla 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 11 yaşındaki Ahmet Oktay Günak’ın yanı sıra Adliye Sitesinin bekçisi İbrahim Kete de hayatını kaybetmişti.

Viranşehir’de meydana gelen patlamada hayatını kaybeden bekçi İbrahim Kete son yolculuğuna uğurlandı. Viranşehir Kaymakamlığı önünde düzenlenen cenaze törenine; Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Tugay Komutanı İsmail Hakkı Köseali, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Açar, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, İl Jandarma Komutanı Mustafa Kemal Timuroğlu, İl Müftüsü İhsan Açık, Viranşehir Kaymakamı Ömer Çimşit, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti Viranşehir İlçe Başkanı Mehmet Yıldırım, Aile ve Sosyal il Müdürü Hasan Bilici ile çok sayıda vatandaş ve yakınları katıldı. İl Müftüsü Açık tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından Kete, Karatepe Köyü’ne götürülerek burada defnedildi.