Küçük bedenlere ağır yük: URFA’DA 19 ÇOCUK CAN VERDİ!

Minik elleri ve küçük bedenleriyle para kazanmak için gece gündüz ter döken, yasak işlerde çalışan, omuzlarına kilolarından ağır yük bindirilen 319 çocuk 5 yılda iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. En çok iş cinayetlerinin yaşandığı illerin başında ise her yıl binlerce çocuğun ekmek parası için yollara düştüğü Şanlıurfa var.

13 / 06 / 2018 11:06


İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü olan 12 Haziran’da Türkiye’de çocuk işçiliğin geldiği durumu, hükümet politikalarını ve çocuk iş cinayetlerine ilişkin raporu açıkladı. 

EN ÇOK AĞUSTOS AYINDA
Buna göre 2013 yılının başından 2018 yılının ilk 5 ayına kadar toplam 319 çocuk işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Çocuk iş cinayetlerinin her yıl Mayıs ayından itibaren yükselişe geçtiği ve Ağustos ayında en çok çocuk iş cinayetinin yaşandığı görüldü. 

MÜLTECİ NÜFUSU DA ETKİLEDİ
Çocuk iş cinayetlerinin en fazla yaşandığı üç il sırasıyla Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep oldu. En fazla çocuk iş cinayeti yaşanan illerin mülteci nüfusunun da yoğun olduğu iller olması dikkat çekti. En fazla çocuk iş cinayeti yaşanan Adana’da 5,5 yılda 24 çocuk çalışmak zorunda olduğu için hayatını kaybetti, onu 19 ölümle Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip kenti Şanlıurfa, 18 ölümle Gaziantep 15 ölümle İstanbul, 14 ölümle Konya izledi. Yaşamını yitiren 319 çocuk işçinin 29’u mülteci/göçmen çocukları olduğu tespit edildi.

EN FAZLA TARIM SEKTÖRÜNDE VAR
Raporda çocuk işçilerin en çok, çocukların işçilerin yarıya yakının çalıştığı tarım sektöründe hayatını kaybettiği belirtildi. Şanlıurfa'da da her yıl binlerce çocuk mevsimlik işçi olarak aileleriyle farklı illere göç ediyor. Uzun süre evlerinden ve okullarından uzak kalan minik bedenler, küçük yaşta sırtlarına binen büyük yükü taşımaya çalışırken, iş cinayetlerine kurban gidiyor.

İKİNCİ SIRADA İNŞAAT VAR
Tarımdaki çocuk iş cinayetlerini yüzde 12 ile inşaat sektöründeki çocuk işçi ölümleri izledi. Sanayide, madenlerde, taş ocaklarında, küçük atölye ve işletmelerde, tamirhanelerde ve sokaklarda çalışan çocuk işçiler trafik kazalarında, boğularak, yüksekten düşerek ya da ezilerek hayatlarını kaybetti. 

MECLİS'İN TALEPLERİ
Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclis çocuk işçiliğin getirildiği durumu ve çocuk iş cinayetlerinin bir “Çocuk emek sömürüsü” politikası olduğunu vurgulayarak Çocuk İşçilikle Mücadele Günü olan 12 Haziran’da çocuk işçiliğe ilişkin taleplerini şöyle sıraladı: 

***Ucuz çocuk işgücünü teşvik eden ve bunun altyapısını oluşturan eğitim sistemi ve eğitim politikalarına sona verilmelidir.
***Çocuk emeğiyle ilgili veriler bilimsel, güvenilir ve düzenli bir şekilde yayınlanmalıdır.
***Kayıt dışı çocuk işçi çalıştırılan kişi ve kurumlara göz yumulmamalı, caydırıcı cezalar verilmelidir.
***Yasa dışı çocuk işçi çalıştırmayı önlemeye yönelik tedbirler alınmalı, denetimler etkin ve sıkı bir şekilde yapılmalı, ilgili mevzuatlar yürürlüğe koyulmalıdır.
***Çocuk işçilik yasaklanmalıdır.