"Küfür edip tehdit etti" iddialarına yanıt geldi

Bir gazeteciye küfür ettiği ve tehdit ettiği iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtilen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç, konuyu sosyal medya hesabından gündeme getiren Şanlıurfalı CHP milletvekili Mahmut Tanal'a yanıt verdi. Tanal'ın soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiğini vurgulayan Kılıç, hakkında söylenenlerin iftira olduğunu belirtti.

22 / 03 / 2017 17:31

Hakkında “AKP’li Başkan Yardımcısı Böyle Tehdit Etti” başlığıyla haberler yayınlanan ve bir gazeteciye küfür ederek tehdit ettiği iddia edilerek için suç duyurusunda bulunulan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç'tan iddialara sert yanıt geldi. 

Yazılı açıklama yapan Kılıç, konuyu sosyal medya hesabından suç duyurusunun fotoğrafını çekip gündeme getiren CHP İstanbul Milletvekili Tanal için "Hukukçu olan Mahmut Tanal gibi birinin soruşturmanın gizliliği ilkesinin ihlal edilmesinin suç olduğunu bile bile algı oluşturması ve bunu kamuoyuna yansıtması da düşündürücüdür" ifadelerini kullandı.

Hakkında söylenenlerin iftira olduğunu belirten Kılıç açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“21.03.2017 tarihinde CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile şahsımı hedef göstererek, ulusal basına haber yapılması yönünde çağrılarda bulunmuş, akabinde aynı zihniyetteki internet sitelerinde “AKP’li Başkan Yardımcısı Böyle Tehdit Etti” başlığıyla haberler yayınlanmıştır.

Yine Mahmut Tanal’ın paylaşımdan yola çıkılan ve aynı kalemle şahsımı hedef alır şekilde yazılan haber Aydınlık Gazetesi’nin bugünkü nüshasında da yayınlanmıştır.

Eski bir CHP milletvekilinin danışmanlığını yapmış bir gazeteci, Cumhuriyet Savcılığına delilsiz, tanıksız ve mesnetsiz bir iddia ile suç duyurusunda bulunmuş ve bu suç duyurusu kamuoyunda çarpıtılarak sanki hakkımızda verilmiş bir mahkeme ilamıymış gibi yansıtılmış ve şahsım hedef gösterilmiştir.

Basın yoluyla soruşturmanın gizliliği ilkesini ihlal eden bu asılsız haber, her ne hikmetse FETÖ’cü Emre Uslu gibi bir vatan haininin de sosyal medya hesabında paylaşıma konu olmuştur.

Kamuoyunu çarpıtmaya yönelik haberlerin yayınlandığı ve yayıldığı mecralar, yapılan sosyal medya paylaşımları ve mesnetsiz iddiaların hangi kesimin ilgisine mazhar olduğu ayan beyan ortadadır. Aynı zamanda hukukçu olan Mahmut Tanal gibi birinin soruşturmanın gizliliği ilkesinin ihlal edilmesinin suç olduğunu bile bile algı oluşturması ve bunu kamuoyuna yansıtması da düşündürücüdür.

Haberlere konu olan söz konusu şikayet dilekçesindeki iftira içeren iddiaya gelecek olursak; bizim inancımız, edebimiz değil bir topluluğu, bir şahsa bile ahlak dışı ithamlarda bulunmamayı öğretmiştir.

Tüm hukuki haklarım saklı kalmak üzere, atılan iftira ve bu iftiranın üzerine balıklama atlayıp, kamuoyunu şahsımla ilgili yanlış yönlendirmeye çalışan ve bunu yayanlarla ilgili takdiri halkımıza bırakıyorum.

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarım.”

HABER MERKEZİ