Kuraklık alarm vermeye başladı

Şanlıurfa tarımının önemli yapı taşları olan tarım arazileri kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya. Çiftçilerin tarlaya ektikleri tohumlar kuraklık yüzünden çimlenmeyip toprak altında çürümeyle başladı. Kuraklık tehlikesine karşı merkeze bağlı tarım arazileri ile Suruç Ovasına su verilecek.

28 / 02 / 2017 11:13

(Bilal KAPLAN-İPEKYOL)

Türkiye’nin tarım ambarı olan Şanlıurfa’da son yılların en kurak mevsimi yaşanıyor. Çiftçilerin tarlaya ektikleri tohumlar kuraklık yüzünden çimlenmeyip toprak altında çürümeyle karşı karşıya kaldı. Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu bugün sabah saatlerinden itibaren Şanlıurfa merkeze bağlı tarım alanlarına sulama kanallarından su verileceğini açıkladı. Suruç Ovası için ise çarşamba sabahı sulama kanallarına su bırakılacak. Son günlerde baş gösteren kuraklık nedeniyle DSİ 15. Bölge Sulama Şube Müdürlüğü ile görüşen Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu salı günü sabah saatlerinden itibaren Şanlıurfa merkeze bağlı tarım alanlarına sulama kanallarından su verileceğini açıkladı. Bölge çiftçisinin kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirten Eyyüpoğlu, “Suruç Ovası için ise çarşamba sabahı sulama kanallarına su bırakılacak” dedi. Bu yıl Şanlıurfa’da yağış oranın mevsim normallerinin altında seyrettiği şu günlerde kuraklığa karşı DSİ 15. Bölge Sulama Şube Müdürlüğü ile görüşen Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, salı sabahı itibariyle önce merkeze bağlı mahallere, çarşamba sabahı ise Suruç Ovası’na su verileceğini açıkladı. Sıcaklığın artması ve yağışların azalması nedeniyle tarımda kuraklığın baş gösterdiği son günlerde sulama kanallarından su verilmesi yoluyla sulama yapılabilmesi bir nebze olsun çiftçiyi rahatlatacak. Özellikle alçak bölgelerde gerek kar gerekse yağmurun yeterince yağmaması son günlerde çiftçiyi de düşündürüyordu.

‘ALLAH’TAN ÜMİT KESİLMEZ’

Kuraklık baş göstermesi üzerine sulama kanallarına su bırakılarak sulamanın yapılabilmesi için tüm imkanların seferber edileceği açıklandı. Bu kapsamda kuraklığa karşı DSİ 15. Bölge Sulama Şube Müdürlüğü ile görüşen Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, salı sabahı itibariyle önce merkeze bağlı mahallere, çarşamba sabahı ise Suruç Ovası’na su verileceğini açıkladı. Eyyüpoğlu, “Çiftçimiz zor bir yıl geçiyor. Yağışların mevsim normallerinin altında olması nedeniyle son günlerde baş gösteren kuraklık çiftçimizi zor durumda bıraktı. Kuraklık durumuna karşı bugün DSİ 15. Bölge Sulama Şube Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yarın sabah merkez ilçelere bağlı mahallelere Çarşamba sabahı itibariyle de Suruç Ovası’na sulama kanalları yolu ile su verileceği sözü aldık. Yapılacak sulama ile çiftçimiz bir nebze olsun rahat bir nefes alabilecek.  Elbette öncelikle Allah’tan ümit kesilmez ve Allahın bizleri bereketini bahşetmesini diliyor bunun için de durmadan dua ediyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)