Mehdi Eker Şanlıurfa'da konuştu: Savaş ve kaos düğmesine basıldı

Türk Dünyası Vakfı öncülüğünde Şanlıurfa'da düzenlenen Medeniyetler Beşiği Mezopotamya Sempozyum Programından konuşan eski Bakan Dr. Mehdi Eker ABD'nin Kudüs'ü Üsrail'in başkenti olarak tanıma kararını eleştirerek "Gökte yapılıp yere indirilen şehir Kudüs üzerinden yeri bir savaş ve kaos planının düğmesine basıldığı günün ertesinde Peygamberler Şehir Şanlıurfa'da böyle bir sempozyum düzenlenmesi çok anlamlı" dedi.

08 / 12 / 2017 17:55

Türk Dünyası Vakfı ve GAP Bölge Kalkınma Başkanlığı işbirliğinde 07-08 Aralık 2017 tarihlerinde Şanlıurfa'da "Medeniyetler Beşiği Mezopotamya Sempozyumu" düzenlenecek. Eskişehir Milletvekili ve Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı ve İstanbul Milletvekili Dr. Mehdi Eker'in de katıldığı sempozyum bugün El Ruha Otel'de düzenlenen açılışla başladı. Sempozyum açılış programına Milletvekilleri Prof. Dr. Avcı ve Dr. Eker'in yanısıra Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, İl Müftüsü İhsan Açık ile arkeoloji, felsefe, ilahiyat, sosyoloji ve tarih alanında çalışmalar yürütmüş uzmanlar katıldı.

Türk-İslam medeniyetinin merkezi Mezopotamya'nın tarihimiz ve kültürümüzdeki yerinin ele alınacağı sempozyumun açılış konuşmasını Prof. Dr. Avcı yaptı. Prof. Dr. Avcı sempozyumu düzenleyenlere teşekkür ederek "Hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

SAVAŞ VE KAOS DÜĞMESİNE BASILDI

Dr. Eker "Bu sempozyum, Mezopotamya üzerinde hesapları olanların bütün güçleriyle sahaya indikleri güne denk geliyor. Sezai Karakoç'un tabiriyle 'Gökte yapılıp yere indirilen şehir Kudüs' üzerinden yeri bir savaş ve kaos planının düğmesine basıldığı bir günün hemen ertesinde peygamberler şehrinde insanlığın medeniyet teşkil ettiği ik noktada böyle bir sempozyum çok çok anlamlı. Onun için emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi. Dr. Eker bu açıklamasının ardından sempozyum kapsamında sunum yaptı. Sempozyumda El Ceziri'nin hayatını ve eserlerini konu alan 'Otomatlar Anadolu'da' belgeselinin tanıtım filmi gösterilecek.

BUGÜNKÜ PROGRAM

09.30 3.Oturum Oturum Başkanı: Prof. Dr. Cengiz ANIK Dinler Beşiği Mezopotamya

09.30-10.00 Prof. Dr. Ömer Faruk Harman Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi "Tufandan Hz İbrahim'e Mezopotamya"

10.00-10.30 Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi “Sümer Dinlerinde Adem ve İdris”

10.30-11.00 Prof. Dr. Adnan Demircan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi "Medeniyetleri Buluşturan İlk Fetihler"

11.00-11.30 Doç. Dr. Vehbi Başer Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi "Lanetleme ve Yüceltme Paradoksunu Aşmak: Geçmişin Analizi ve Eleştirisi"

11.30-12.00 Prof. Dr. M.Sami Baybal Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi “İslam Döneminde Harraniler”

12.00-12.30 Genel Değerlendirme

12.30-14.00 Öğle Yemeği (Hotel El Ruha)

14.00 4. Oturum Oturum Başkanı: Nezih BAŞGELEN Göbeklitepe Üzerinden Din ve Toplum İlişkilerinin Tarihi Seyri

14.00-14.30 Nezih Başgelen Arkeoloji ve Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni “Dicle- Fırat Havzasında Tarihi Değiştiren Kazı ve Araştırmalara Genel Bakış, Uygarlığın Doğuşu ve Göbeklitepe”

14.30-15.00 Doç.Dr. Ali Umut Türkcan Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü “Organize Toplumlar ve İlk Tapınakların Doğuşu”

15.30-16.00 Doç. Dr. Bahattin Çelik Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü “Şanlıurfa ve Çevresinde Yeni Bulgular Işığında Neolotik Dönemde Dini Yapıların Gelişimi”

16.00-16.30 Göktuğ Halis Araştırmacı-Yazar “Simgebilim Perspektifinden Göbeklitepe Tapınakları”

16.30-17.00 Genel Değerlendirme

17.00-17.30 Otomatlar Anadolu’da Belgeselinin Gösterimi

17.30-18.15 Türkiye’nin Tanıtımı Çerçevesinde Bölgenin Değerlendirilmesi

Mustafa PAYIK-Özlem KOÇHAN/İPEKYOL