‘Millet etkin adalet istiyor

Türkiye Adalet Akademisi Başkan Yardımcısı Rıfat İnanç, “15 Temmuz’dan sonra FETÖ’yü temizledik. Yargıya 5 bin tane yeni kan kazandırdık. Artık millet bizden etkili, hızlı bir adalet beklemektedir. Türkiye Adalet Akademisi olarak hızlı ve etkili bir adaletin tesisi için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

01 / 04 / 2017 11:03

(Hüseyin ÖZKAN-İPEKYOL)

Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı tarafından 31 Mart – 02 Nisan 2017 tarihleri arasında Şanlıurfa’da düzenlenecek olan Maddi – Manevi Tazminat (Haksız Fiil, Trafik Kazaları) konulu Meslek İçi Eğitim Programına katılan Türkiye Adalet Akademisi Başkan Yardımcısı Rıfat İnanç, yargının FETÖ’den temizlendiğini ve milletin hızlı, etkin bir adalet istediğini kaydetti. Dedeman Otel’de düzenlenen eğitime Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Türkiye Adalet Akademisi Başkan Yardımcısı Rıfat İnanç, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, Yargıtay Üyeleri, hakim, savcılar ile hakim ve savcı adayları katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve sinevizyon gösterisinden sonra başlayan programın açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, Şanlıurfa’nın böyle bir programa ev sahipliği yapmasından dolayı mutlu olduklarını belirtti. Semire katılanlara Şanlıurfa’yı gezip görmelerini tavsiye eden Kuş, “Bundan tam iki yıl önce 31 Mart 2015 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesinde şehit edilen Mehmet Selim Kiraz savcımızı bir kez daha rahmetle, minnetle anıyoruz. Yine yakın bir tarihte 12 Şubat 2017 tarihinde ilimiz Viranşehir ilçesinde adliye lojmanlarına yönelik bombalı terör saldırısı sonucu iki kardeşimizi de şehit verdik. Birisi personelimizin evladıydı, diğer kardeşimiz de orada görev yapan bir emniyet görevlisiydi. Bir kez daha burada terörün gerçek yüzünü gördük. Onları da rahmetle ve minnetle anıyoruz” dedi.

KUŞ: TERÖRÜN KÖKÜ KAZINACAKTIR

“Bu ülkede herkes bilsin ki, terör örgütleri ve teröristler sonu gelinceye kadar, kökleri kazınıncaya kadar mücadeleye devam edilecektir” diyen Kuş, “Biz de yargı olarak bu mücadelede elimizden gelenin fazlasını yapmaya gerek güvenlik görevlilerimize, gerek emniyet ve jandarmamıza her türlü konuda destek olacağımıza herkesin bilmesi lazım. Doğu ve Güneydoğu’da çalışan meslektaşlarımız olarak emniyet ve jandarma birimlerimizle son derece koordineli bir şekilde desteklerimiz sürmektedir. İnşallah bu terörün kökü de en kısa sürede kazınacaktır” diye konuştu.

‘2016 YILI SIKINTILI BİR YIL OLDU’

2016 yılının gerek ülke açısından özelde de hukuk teşkilatı açısından sıkıntıların yaşandığı bir yıl olduğunu vurgulan Kuş, 15 Temmuz darbe girişim ile hain Terör Örgütü FETÖ/PDY’nin kirli emellerini bir kez daha ortaya koyduğunu, ülkeyi yaşanmaz bir hale getirmek ve parçalamak için harekete geçtiğini ifade etti. Darbe girişiminin gerek hukuk teşkilatı, gerek emniyet gerekse de vatanını, milletini sevenlerin büyük girişimiyle bertaraf edildiğini belirten Kuş, “Diğer terör örgütleri de sözleşmişçesine ülkemize her konuda saldırmaya başlamışlardır. İşte tam da bu dönemde yargı teşkilatı hem kendi içindeki hainleri temizlemiş hem de tüm terör örgütlerine karşı mücadelesini en üst mertebede sürdürmeye devam etmiştir aynı zamanda devam da ettirmektedir. İçindeki hainleri temizleyen yargı teşkilatının 2017 yılına her zamankinden daha güçlü ve daha özgüvenli ve güven tazelemiş bir şekilde girdiğine inancım tamdır. Bizler birer hukukçuyuz, toplumda adalet sağlayıcıyız. Aslında yeri geldiğinde birer uzlaştırıcı, birer arabulucu, birer adalet sağlayıcıyız. Bana göre öyle ya da böyle adaletin sağlanmış olması değil, adaletin etkin, verimli, hızlı ve isabetli sağlanmış olmasıdır. Bu yüzden bu seminerlerin faydalı olduğuna olan inancım tamdır” ifadelerini kullandı.

İNANÇ: TÜRK YARGISI OLAĞANÜSTÜ DÖNEMLER YAŞADI

Adalet Akademisi Başkan Yardımcısı Rıfat İnanç da Çağlayan Adliyesinde katledilen Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı, rahmetle anarak konuşmasına başladı. Son 2 yılda Şanlıurfa’da yaptıkları ikinci eğitim seminerini gerçekleştirdiklerini kaydeden İnanç, Şanlıurfalıların ev sahipliğinden memnun kaldıkları için yeniden semineri Şanlıurfa’da yapmaya karar verdiklerini ifade etti. İnanç, “Bildiğiniz gibi Türk Yargısı hiçbir zaman olağanüstü dönemlerden kurtulamadı. Ne zaman oturup kendi meselelerimizi konuşalım dediysek mutlaka olağanüstü dönemler oldu. Özellikle 2012’den sonra bir türlü olağanüstülükten kurtulamadık. 17-25 Aralık’ta bir olağanüstü dönem yaşadık. Bu dönemden sonra hukuk çerçevesinde Türk Yargısı kendi içindeki ifrazatı, tabiri caizse içindeki irini temizlemeye çalışırken 15 Temmuz karşımıza çıktı. 15 Temmuz’da millet bir destan yazdı ama aynı zamanda Türk Yargısı da bir destan yazdı. Şu ana kadar darbelere meşru zemin hazırlayan Türk Yargısı ilk defa devletine ve milletine yaraşır bir şekilde direnişe geçmiş, Ankara semalarında, İstanbul semalarında uçaklar bomba yağdırırken, diğer bütün vilayetlerde garnizonlarda hareketlilik yaşanırken başta Ankara’daki başsavcılığımız olmak üzere bütün savcılıklarımız gözaltı kararları vermiş ve bunu basına açıklamış, henüz Cumhurbaşkanımız açıklama yapmadan önce yargımız karar vermiş, milletimiz de bundan destek alarak sokaklara dökülmüştü. Aradan 24 saat geçmeden Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2 bin 800 civarında hakim ve savcıyı açığa almış, Anayasa Mahkemesi 2 tane üyesinin üyeliğini sonlandırmış. Yine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 5 tane üyesinin üyeliğini sonlandırmış, yüksek yargı açıklamalarıyla darbeye karşı olduğunu belirlemiş ve bu güne kadar da 4 bine yakın hakim ve savcı ihraç edilmiş veya açığa alınmış” dedi.

‘ŞU ANDA ALNIMIZ AK, BAŞIMIZ DİK’

Daha önceleri yargının imajının kötü olduğunu belirten İnanç, “15 Temmuz’dan sonra alnımız ak, başımız dik bir vaziyette milletin huzuruna gönül rahatlığıyla çıkıyoruz. Bu da tabi bizim yükümüzü arttırdı. Çünkü milletin beklentisi arttı. Önceden yargıda sorunlar önümüz konulduğu zaman FETÖ diyorduk, paralel yapı diyorduk. 15 Temmuz’dan sonra FETÖ’yü temizledik. Yargıya 5 bin tane yeni kan kazandırdık. Artık millet bizden etkili, hızlı bir adalet beklemektedir. Türkiye Adalet Akademisi olarak hızlı ve etkili bir adaletin tesisi için elimizden geleni yapıyoruz. Son 3 yıl içerisinde Adalet Akademisinde 7 binden fazla adayımız eğitim gördü. Yine 7 binden fazla meslektaşımız meslek içi eğitim aldılar. Türk Yargısında herkes son 3 yıl içinde Adalet Akademisinde en az bir kere eğitim aldı. Şu anda Türk Yargısı 3 yıldan ve daha aşağısında kıdemli. Yani yaş ortalamamız ve kıdem ortalamamız çok düştü” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından program grup çalışmasıyla ve basına kapalı olarak devam etti.