Nihayet İngilizler de Suriyelilerle ilgilenmeye başladı!

İngiltere Ankara Büyükelçileri Şanlıurfa'daki sivil toplum kuruluşlarına ziyaret gerçekleştirerek Suriyeliler ile ilgili bilgi aldı.

17 / 02 / 2017 11:10

(Hüseyin ÖZKAN-İPEKYOL)

İngiltere Ankara Büyükelçiliği yetkilileri Suriyeliler için Şanlıurfa'ya geldi. Büyükelçilikten James Ford ve Alfred Le Prevost Şanlıurfa'daki sivil toplum kuruluşlarına (STK) ile Suriyeliler ile ilgili bilgi almak ve yardım çalışmaları için ön araştırma yapmak için ziyaretler gerçekleştirdi. Ziyaretleri kapsamında MÜSİAD'ın yanı sıra İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem'i de ziyaret eden büyükelçi yetkilileri Şanlıurfa'ya geliş amaçlarının Suriyeliler için neler yapılabilir sorusuna yanıt aramak olduğunu ifade etti.


‘NİHAYET GELEBİLDİLER’

Ziyarete dair Gazete İpekyol’a açıklamalarda bulunan Gerem, "6 yıl aradan sonra nihayet gelebildiler" diyerek sitemde bulundu. Büyükelçi yetkililerine de "Batı neden çifte standart uyguluyor?" eleştirisinde bulunan Gerem, " İnsan hakları dediğimiz zaman sadece bazı kesimler için mi? Suriyeliler için neden insan hakları devreye girmiyor? Bugün AB’nin uyguladığı bir uygulama var; Macaristan ve Filistin arasında jiletli tel çekmek insanlığın neresinde? Bu insanların sadece Türkiye’ye mi gelmesi gerekiyor? Dünya neden bu yükü paylaşmıyor? Özellikle Avrupa neden bu konuya duyarsız? Bizim söylediklerimiz onların şahıslarına değil de zihniyetlerine yönelik eleştirilerde bulunduk. Haklısınız dediler. Söyledikleriniz doğrudur dediler. Raporları yazdıktan sonra gittiler. İnşallah onlar da geç olmasına rağmen istiyoruz ki herkes bu insanlık dramına karşı duyarlı olsun. Gereken uyarılarımızı nazik bir şekilde ilettik" dedi.