Özcan’dan ‘İslam'ın güncellenmesi’ açıklamasına destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'İslam'ın güncellenmesi gerektiğini' söylemesi tartışma yarattı. Tartışmalara dahil olan AK Partili Şanlıurfa Milletvekili, "İctihadlara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz" dedi.

12 / 03 / 2018 10:38

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız'a yönelik soruşturma açılması sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'İslam güncellenmeli' ifadeleri tartışmalara yol açtı. Cumhurbaşkanı'nın çıkışından sonra başlayan tartışmaya AK Parti Şnalıurfa Milletvekili Halil Özcan da katıldı. 3 maddede yaptığı açıklamada İslamda bazı ictihadların güncellenmesi sözünün farklı yerlere çekilmemesi gerektiğini belirten Vekil Özcan, "Müteşabih ayetlere dayanan, örf, icma ve kıyas gibi yani Kur’an ve Sünnet’te kesin hükmü bulunmayan konularda uzmanlar (ictihad şartlarına haiz) kişiler tarafından çağımız sorunlarına cevap verecek. İctihadlara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. Bir çok müctehid: görüşüm Kur’an ve Sünnete ters düşerse hükümsüzdür der. Hatta aynı konuda bir bölge ve toplum maslahatını gözeterek yaptığı ictihadi başka bir yerdeki toplumun maslahatını gözeterek yaptığı ictihadlar farklı idi. İmam Şafii (r a) gibi Irak’ta verdiği birçok fetvayı Mısır’da değiştirmiştir. Bütün alimler: Kur’an ve Sünnet her zamana ve mekana hitap eder derler. Kendi kusurumuzu Kur’an ve Sünnete mal etmeyelim" dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Son günlerde kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunan, İslam'da kesinlikle yeri olmayan, kendine göre bazı içtihatta bulunan kişilerin din adamı olarak ortaya çıktığını belirten Erdoğan, şunları kaydetmişti: "Anlamak mümkün değil. Yani bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada, farklı bir asırda, zamanda yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam'ın hükümlerinin güncellenmesi vardır. Siz İslam'ı, 14-15 asır hükümleriyle kalkıp da bugün uygulayamazsınız, böyle bir şey yok. Onun için de bugün İslam'ın uygulanması, yer, zaman, koşullar her şeyiyle, o da ne yapıyor, değişiyor. İslam'ın güzelliği de burada zaten, önemi burada. Şimdi birçok hoca efendi beni tefe koyup çalacak o ayrı mesele. Rabb'im bizi tefe koymasın, mesele orada." (HABER MERKEZİ)