Parsel parsel-lediler Ama satamadılar!

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ üyelerinin yapmış olduğu usulsüz tapu devirlerine yönelik devlet tedbir almaya devam ediyor. Bu kapsamda Şanlıurfa’da FETÖ’cülerin yaklaşık 450 tapusuna tedbir konulurken, 50 taşınmazı da hazineye devredildi

08 / 03 / 2017 12:00

15 Temmuz darbe girişimini tertipleyen FETÖ, başarısız darbe girişiminden sonra bu kez yakayı usulsüz tapu işlemlerinde ele verdi. Darbe sonrası birçok kurumdan atılan ve yurt dışına kaçan FETÖ’cülerin usulsüz bir şekilde tapuda devir işlemi yapmaya çalıştıkları ortaya çıktı. Mal kaçırma derdine düşen FETÖ, usulsüz tapu işlemi yapmaya çalıştıkları ve şu ana kadar Türkiye genelinde bin 870 civarındaki usulsüz işleme devlet tarafından el konulduğu anlaşıldı. Türkiye genelinde usulsüz işlem sonucu tedbir konulan bin 870’i bulurken Şanlıurfa ise tedbir konulan tapu sayısı yaklaşık 450, devlete devredilen de yaklaşık 50 gayrimenkul bulunuyor. FETÖ’cülere ait tapulara bakıldığında, mal varlıklarının en çok İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Kayseri şeklinde sıralanıyor.

15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası FETÖ’cüler ellerindeki arsa, yurt, okul, hastane, tarla, dükkan ve konutları çıkarma telaşına düştü. Şu ana kadar örgütün usulsüz tapu devir işlemleriyle ellerindeki gayrimenkulü çıkarmaya çalıştığı ve bunu paraya çevirmek istedikleri saptandı. Türkiye’de FETÖ’ye ait olan devletin eline geçen tapu sayısı 6 bini geçti. Şanlıurfa’da, 50 gayrimenkulün devlet envanterine geçtiği ortaya çıktı. Yine Türkiye genelinde 60 bin taşınmaza el konulurken, FETÖ’nün tapudaki mal varlığının ise 6 milyar civarında olduğu tahmin ediliyor.


NEDEN ELDEN ÇIKARTILMAK İSTENİYOR?

15 Temmuz darbe girişiminde sonra yurt dışına kaçma fırsatı bulamayan FETÖ üyeleri devletin kendi taşınmazlarına el koyma işleminin ardından üzerlerindeki işyeri, ev, arsa, tarla gibi taşınmazlarını elde çıkarmaya çalıştı. FETÖ’cülerin ilk yaptıkları şey boşanma yoluyla malların eşlere devredilmesi oldu. İkinci bir yol ise taşınmazların düşük bir fiyatla üçüncü şahıslara satışı oldu. İşte bu durumda ‘kırmızı hat’ devreye girdi. ‘Kırmızı hat’ listesinde bulunan FETÖ üyelerinin tapu müdürlüklerinde taşınmazlarının satışını yapmaları böylece önlenmiş oldu. Bu şahısların yapmak istedikleri tapu işlemlerine ya tedbir konuldu ya da devlet tarafından el konuldu.


TÜM İLLERE BİLGİ GÖNDERİLDİ

FETÖ bağlantılı olduğu saptanan yaklaşık 500 kurum kapatılırken, bu taşınmazların satışına veya devlet tarafından el konulmasına yönelik işlemler gerçekleştirildi. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, FETÖ ile mücadele kapsamında tapu müdürlüklerinin emniyet, valilik ve ilgili birimlerden örgütle bağlantısının tespit edilen kişilere ait taşınmazların tapu işlemlerini durdurduğunu dile getirdi. Tapu müdürlükleri de mahkemelerin tedbir kararları doğrultusunda işlemleri durdurmaya devam ediyor. Himmet adı altında mütedeyyin insanlardan aldıkları paralarla birçok taşınmaz elde eden FETÖ üyelerinin özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Bursa ve Adana gibi Büyükşehirlerde gayrimenkul sektörüne yatırım yaptıkları ve bunlardan fahiş fiyatlar kazandıkları ortaya çıktı. Şu ana kadar FETÖ’ye ait 6 binin üzerindeki tapuya devlet tarafından el konulduğu ortaya çıktı. Ayrıca belediyeler tarafından FETÖ ile doğrudan ya da dolaylı olduğu saptanan kişi, dernek veya vakıflara yapılan arsa tahsis işlemleri de iptal edildi.


SİSTEMDE ANLIK OLARAK GÖRÜLÜYOR

FETÖ üyelerinin taşınmazlarını usulsüz bir şekilde elden çıkarma işleminin önüne geçmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem Tapu Genel Müdürlüğü hem de bölge müdürlükleri merkezinde OHAL işlem servisini kurdu. Bu sistemle idari ve adli makamlarca bloke konulan, maliyeye devredilen taşınmazların sayısı anlık olarak görülebiliyor. Gelen bilgiler doğrultusunda işlemlerin usulüne uygun olup olmadığına karar veriliyor.

 (HABER MERKEZİ)