Peygamberler Şehri ‘intiharlar şehri’ oldu!

Şanlıurfa ‘Peygamber Şehri’ ve Hz. Eyyüp Peygamberle birlikte ‘Sabır Şehri’ olarak bilinirken son zamanlarda artan intiharlar, “bize neler oluyor” sorusunu akıllara getirdi. Gün geçmiyor ki bir intihar girişimi, hafta geçmiyor ki bir intihar olayı ile karşılaşmayalım.

09 / 09 / 2017 15:40

Mustafa ARISÜT/İPEKYOL

Şanlıurfa’da çoğu gün 3. sayfa haberlerinde karşılaştığımız intihar girişimlerinin bazıları maalesef intihar olarak gerçekleşiyor. Üstelik bunların bir kısmı duyulmuyor bir kısmı da kaza şeklinde haberlere yansıyor. “Balkonda” veya “cam silerken dengesini kaybedip aşağı düşmesi sonucu hayatını kaybetti” denilen ölümlü haberlerin perde arkasına bakıldığında da intihar vakalarıyla karşılaşmak mümkün. Bir ay içerisinde Şanlıurfa’da 2’si kadın olmak üzere toplam 3 intihar olayı gerçekleşti. Sonuncusu dün intihar eden Türkiye şampiyonu 23 yaşındaki Harun Koyuncu oldu. Gazete İpekyol’a konuşan Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahmut Kaya, “Ekonomik krizler, sosyal buhranlar, psikolojik bunalımlar, hızlı toplumsal değişimler gibi birçok faktör insanların yaşama olan inancını kaybetmesine ve canına kıymasına neden olabilir. Şanlıurfa gibi şehirler de söz konusu etkilere açık yerlerdir.” dedi.

KADIN 40 YAŞINDAYDI

Son bir ay içerisindeki ilk intihar haberi Karaköprü ilçesi Kızlar Mahallesi’nden geldi. 40 yaşındaki Fatma Y. adlı kadın evde kimsenin olmadığı bir esnada kendini iple tavana asarak intihar etti. Eve gelen annesi kızının cansız bedenini buldu. Eve gelen sağlık ekiplerinin müdahalesi de işe yaramadı. Adli Tıp Kurumu’na götürülen genç kadının iple asılmak suretiyle intihar ettiği kesinleşti.

2 ÇOCUK ANNESİYDİ

Bir ay içerisindeki ikinci intihar olayı Ağustos ayının son haftası Haliliye ilçesi Ulubatlı Mahallesi’nde meydana geldi. 2 çocuk annesi 28 yaşındaki Emine K. adlı kadın ahırdaki hayvanlara yem vermeye gittiğinde burada kendini iple asarak yaşamına son verdi. Bir süre sonra ahıra giren genç kadının yakınları, K.’yı tavana asılı halde buldu. İhbarla olay yerine gelen jandarma ve sağlık ekiplerinin incelemesinin ardından Emine K.’nın cesedi, otopsi için Adli Tıp Kurumu’na konuldu.

AYIN SON İNTİHARI ŞAMPİYONDU

Son bir ay içerisindeki son intihar girişimi ise Eyyübiye ilçesi Topdağı Mahallesi’nde gerçekleşti. Wushu spor dalında Türkiye şampiyonu olan Şanlıurfalı sporcu Harun Koyuncu mağarada intihar ederek hayatına son verdi. Türkiye birincisi ve Avrupa ikincisi olan 23 yaşındaki Harun Koyuncu, iddiaya göre nişanlısıyla tartıştı. Yine iddiaya göre bunun üzerine bunalıma giren Koyuncu, kendini iple asarak hayatına son verdi. Genç sporcunun cenazesi çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çağrılan ekipler tarafından otopsisi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Koyuncu'nun ölümü yakınlarını yasa boğarken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Öte yandan kentte geçtiğimiz aylarda tefecilerin tuzaklarına düşürdükleri iş adamları ile bazı gençlerin intiharları da gerçekleşmişti. Ayrıca kentte intihar girişimleri de sık sık meydana gelmekte.

KAYA: KUŞAKLAR ARASI ÇATIŞMA DA TETİKLİYOR

Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahmut Kaya, “İntiharlar birçok nedenden meydana gelebilir. Ekonomik krizler, sosyal buhranlar, psikolojik bunalımlar, hızlı toplumsal değişimler gibi birçok faktör insanların yaşama olan inancını kaybetmesine ve canına kıymasına neden olabilir. Şanlıurfa gibi şehirler de söz konusu etkilere açık yerlerdir. Bir yandan geleneğin ağır yaptırımlarıyla yaşayan kimseler öte taraftan kitle iletişim araçları ve internet sayesinde dünyadaki birçok olguya tanık olmakta bu da yaşanılan ortamla şahit olunan ortamlar arasında yoğun çelişkilerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Geleneksel yaşam tarzlarının hızla dönüştüğü günümüzde kuşaklar arasındaki değer ve normlara bağlılık çatışmaları tetikleyen önemli unsurlar arasındadır. Çatışmaların kontrol edilemediği veya sosyal değişimlerin yumuşak geçiş yoluyla yapılamadığı anlarda krizler meydana gelmekte bu da intiharlara yol açabilmektedir.” diye konuştu.

‘İNSANLARI ÇARESİZ BIRAKMAMALI’

Şanlıurfa’daki değişime de vurgu yapan Kaya, şunları kaydetti: “Sosyal destek mekanizmaları ve toplumsal kontrol birimlerinin işlevini kaybetmesi ve yerine geçecek resmi kurumların tam olarak işlememesinden ötürü birçok sosyal kriz önlenememektedir. Dolayısıyla meseleleri ciddi olarak ele almakta yarar var. Tüm ülkede olduğu gibi şehrimizde de önemli değişimler meydana gelmektedir. İnsanların arzu ve amaçları farklılaşmakta birey olarak kıymet görmek istemektedir. İntihar bir insan için tüm çarelerin tükendiği son çaredir.  Baskıyla, dışlamayla, görmezlikten gelme ile sorunlar çözülemez. İnsanları çaresizliğe mahkum etmemek gerekir ve bunun önlemlerini almak tüm herkesin sorumluluğundadır.”