Program iptal, yatırımlar azalacak!

TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade, Cazibe Merkezleri Programı’nın iptal edileceğini belirterek, “Son aldığımız duyumlara göre Cazibe Merkezleri Programı’na devletin ayırdığı paranın 40 katı müracaat olduğundan dolayı Cazibe Merkezleri Projesi iptal edilecek ve 23 tane il 6. Bölge teşvik programı kapsamına alınacak. Tabi takdir edersiniz ki bu bölgeler teşvik kapsamına alındığı zaman, Urfa’ya insanların ilgili alakası azalacaktır” dedi

10 / 01 / 2018 13:07

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade, Gazete İpekyol’a yaptığı açıklamada kente yatırım noktasında önemli katkıları olması beklenen Cazibe Merkezleri Programı’nın iptal olacağını söyledi. Yapılan başvuru sayısının 198 olduğunu kaydeden Sadık Sade bu müracaatların, devletin ayırdığı paranın 40 katı olduğunu, bu nedenle de programın iptal edileceğini aktardı. Sade, bir yıldan bu yana sonuçların açıklanmasını bekledikleri için müteşebbislerin de yatırımlarını askıya aldığını vurgulayarak bu noktada kaş yaparken göz çıkardıklarını ifade etti.


SADE: KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARDIK

Cazibe merkezlerinin iptali ile birlikte Şanlıurfa’ya yatırımcıların gelmesinin zor olacağını belirten Sade, “Hafta sonu Sayın Bakanımızla bir istişare toplantısı yaptık. Özellikle bizim için beklentilerimiz olan Cazibe Merkezleri Programı vardı. 2017’nin şubat ayında cazibe merkezleri ile ilgili son başvurular alındı. Bu süreçte Şanlıurfa için 198 başvuru alındı, yatırım yapmak isteyen müteşebbislerimizden. Tabi biz yaklaşık bir yıldır cazibe merkezlerinin sonucunun açıklanmasını bekliyoruz. Bu arada kaş yaparken de göz çıkardık, yatırım yapacak müteşebbislerimiz, cazibe merkezleri başvuruları olduğundan dolayı bunun sonucunu bekleyerek, yatırımları bir nevi askıya aldılar. Bir yıldan beridir bunun sonucu açıklanmıyordu. Ve son aldığımız duyumlara göre Cazibe Merkezleri Programına devletin ayırdığı paranın 40 katı müracaat olduğundan dolayı Cazibe Merkezleri projesi iptal edilecek ve 23 tane il 6. Bölge teşvik programı kapsamına alınacak. Bunlara baktığımız zaman, daha önce 6. Bölgede olmayan, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Bayburt, Kilis, Erzurum, Erzincan gibi illerimiz de 6. Bölge kapsamına alınacak. Tabi takdir edersiniz ki bu bölgeler teşvik kapsamına alındığı zaman, Urfa’ya insanların ilgili alakası azalacaktır. Mesela Karadenizli bir kardeşimiz, Bayburt da aynı bölgede olduğundan dolayı gelip Şanlıurfa’ya yatırım yapması mümkün değil veya bir Erzurum varken, Şanlıurfa’ya gelmesi mümkün değil” sözlerini kullandı.  


‘ŞANLIURFA’YA POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALI’

Şanlıurfa’ya yatırım noktasında pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğinin altını çizen Sade, “Şanlıurfa’nın 1 milyon 924 bin kendi nüfusu var, 600 bine yakın Suriyeliyi burada misafir ediyoruz. Türkiye’deki işsizlik oranı yüzde 10-11’lerdeyken, Şanlıurfa’da yüzde 20-25’lerde. Ve bu son Suriye olaylarından ekonomik olarak etkilendi Şanlıurfa. İhracat yapamaz duruma geldi. Biz de bakanımızdan bir ricada bulunduk; eğer 23 tane il 6. Bölge kapsamına alınacaksa, Şanlıurfa’ya pozitifi bir ayrımcılık yapılması lazım ki buraya yatırımcıyı çekebilelim. Yoksa Akdenizli Kilis’e gider, İç Anadolulu Malatya’ya gider, Elazığ’a gider, Şanlıurfa’da havasını alır. Bizim de bu konuda en azından bir iki kalemde pozitif ayrımcılık yapılması konusunda talebimiz oldu. Bu Cazibe Merkezleri Programı iptal edildiği zaman Şanlıurfa için 6. Bölge kapsamının üzerinde bir pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyledik, Sayın Bakanımız da bunu Bakanlar Kurulu Toplantısında dile getireceğini söyledi. İnşallah sizler de takip edin, bizler de takip edelim bunun sonucunu, Urfa için inşallah hayırlı olur” dedi.


ŞANIURFA’YA MÜJDE: 2018’de 7 FUAR YAPILACAK

Öte yandan kentte 2018 yılında 6 fuar yapılacağına değinen Sade, TÜMEXPO Uluslar arası Fuarı ve eş zamanlı olarak KOBİ zirvesinin de Şanlıurfa’da yapılacağının müjdesini verdi. Amaçlarının her yıl düzenlenen fuar sayısını artırmak olduğunu dile getiren Sade, “Fuar alanı yılda 1-2 fuarla atıl duruma düşmesin diye, biz de fuar şirketi ile yapmış olduğumuz sözleşmede Şanlıurfa’da 2018 yılında inşallah 6 tane değişik fuar yapılacak. Tabi 2018’den sonra bu sayılar da artmaya devam edecek. Bunun yanında TÜMSİAD genel merkezimizin her 2 yılda bir yapmış olduğu, yaklaşık 20 ülkeden katılımcıların geldiği TÜMEXPO uluslar arası fuarımız vardı. Eş zamanlı olarak da Avrupa KOBİ zirvesini organize ediyorduk, genel başkanımızdan rica ettik, İzmir’de yapılacak olan TÜMEXPO Fuarını Şanlıurfa’ya aldırdık. İnşallah kasım veya aralık ayında TÜMEXPO Uluslar arası fuarımız ve eş zamanlı olarak KOBİ zirvemiz yine Şanlıurfa’da yapılacaktır. Amacımız burada yapılan fuar alanının atıl duruma düşmemesi ve her sene yapılan fuar sayılarının artarak belli bir noktaya gelmesi” ifadelerini kullandı.


YERLİ OTOMOBİL ŞANLIURFA’DA ÜRETİLSİN, ORTADOĞU’YA SATILSIN

Son olarak yerli otomobilin Şanlıurfa’da üretilmesini istediklerini bildiren Sade, yerli otomobilin büyük markalarla rekabet edecek şekilde Avrupa’ya satılamayacağını, bu nedenle Ortadoğu pazarının satılması gerektiğini söyledi. Şanlıurfa’nın da Ortadoğu’ya açılan kapı olduğunu ileten Sade, “Yerli otomobil ile ilgili olarak 81 ilin tamamı kendi illerinde üretilmesini talep ediyor. Tabi haklarıdır, saygı duyuyoruz. Ama baktığımız zaman biz üreteceğimiz otomobili nereye satacağız? Buna bir karar vermemiz lazım. Baktığımız zaman bugün bir Mercedes veya Volkswagen ile rekabet edecek şekilde Avrupa’ya otomobil satma şansımız yok, Ortadoğu’ya satacağız. Ortadoğu’ya satacağımızdan dolayı da bu üretim merkezinin en önemli yerinin Şanlıurfa olması lazım. Hem bizim 19,2 olan yaş ortalamamız hem işsizlik oranımızın yüksek olması hem de Ortadoğu pazarına açılan bir kapı olmamız hasebiyle bunun Şanlıurfa’da yapılmasını Sayın Bakanımızdan talep ettik, tabi biz sadece rica makamıyız, icra makamında olanlardan biz talep ediyoruz. İnşallah Pazar günü gündeme getirdiğimiz konular dile getirilir, hepsinin takibi yapılır, Şanlıurfa’ya kazanım sağlanır” diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK-Adil HİLAL/İPEKYOL