PROJE DE, PARA DA ‘HARAM’ OLDU!

Kale Eteği Projesi, 6 yıldır bir türlü tamamlanamazken Özel İdare döneminde 26 milyon lira harcanarak yapılan düzenlemeler patır patır dökülmeye başlandı. Projenin devam eden kısmında ise dünyanın en değerli eserleri güvenlik olmadan öylece bekletiliyor. Bazı yerlerde de ziyaretçilerin can güvenliği tehlikede. Önceki gün bir kişi hayatını kaybetti.

03 / 01 / 2018 11:48

Mustafa ARISÜT/İPEKYOL

Şanlıurfa’da, Büyükşehir statüsüne geçildikten sonra kapanan İl Özel İdaresi tarafından 2012 yılında başlatılan Kale Eteği Projesi, bir türlü tamamlanamadı. Proje, İl Özel İdaresi kapandıktan sonra 4 yıldır Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Koruma ve Denetleme Şube Müdürlüğü (KUDEM) tarafından “Urfa Kale Eteği Kaya Mezarları Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi Projesi” adıyla devam ettiriliyor. Ancak İl Özel İdaresi tarafından yapılan ve 26 milyon lira harcanan kısımlar adeta dökülüyor. Büyükşehir KUDEM tarafından devam ettirilen kısımda ise güvenlik sorunu bulunuyor. Ayrıca projenin bazı bölgeleri korunaklı ve korkuluklu olmadığı için insanların can güvenliği tehlikede. Önceki gün Hz. İbrahim Makamı’nın bulunduğu bölgenin üst kısmındaki uçurumdan 39 yaşındaki 8 çocuk babası Halil Dağ, düşerek hayatını kaybetti.

TURİZM ÇEKİM MERKEZİ OLACAKTI

İl Özel İdaresi döneminde projenin kuzey kısmına yaklaşık 26 milyon lira harcandı. 2013 yılında yapılan açıklamalarda, “İlimizin turistik öneme sahip tarihi, kültürel değerleri restore ve rehabilite edilerek turizm sektörün hizmetine sunulmasını sağlamak, turist sayısını ve konaklama süresini arttırmak istihdam olanakları yaratmak, ilimizin bir turizm çekim merkezine dönüştürülmesi için turizmin çeşitlendirilmesini sağlamaktır.” denilerek projenin amacı anlatılmıştı. Ancak aradan 6 yıl geçmesine rağmen ne turizm sektörünün hizmetine sunulabildi ne de turizm çekim merkezi yapılabildi. Üstelik yapılan çalışmalar tek tek parçalanarak dökülmeye başlandı.

TARASLAMA TEL TEL DÖKÜLÜYOR

Ortak Payda Derneği Başkanı ve Gazete İpekyol Yazarı Sabri Dişli de hem döküldüğü hem de güvenliği bulunmadığı gerekçesiyle konuyu gündeme taşıdı. Dökülen kısımları fotoğraflarda çember içerisine alarak sosyal medyada paylaşan Dişli, “Urfa Kale Eteği Projesi: Milyonlarca lira verildi, 276 ev kamulaştırıldı. 1 mağara (kaya mezarı), 5 sarnıç, 1 kral mezarı, mozaik bulundu. 38 bin metrekarelik yeni peyzaj ihalesi yapıldı. Özel İdare zamanında yapılan taraslama tel tel dökülüyor. En önemlisi GÜVENLİK yok!” şeklinde bir paylaşım yaptı.

URFA KALESİ

Urfa Kalesi'nin M.Ö. 9500 yıllarına ait neolitik bir yerleşim höyüğü üzerine kurulduğu tahmin edilmektedir. Kalenin yanı başında çıkarılan ve Şanlıurfa Müzesinde sergilenen 11.500 yılık Balıklıgöl Heykeli kale dâhil Balıklıgöl havzasının tarihini bilimsel olarak vermektedir. 6.yy'ye ait kayıtlarda kaleden bahsedilmemektedir.

Kale ile ilgi ilk kayıtlar 11.yy'ye aittir. Buna göre kale 6 yy. ile 11. yy arasına tarihlenebilir. Netice itibariyle kale ilgili kabul edilen görüş: M.S. 812-814 yılları arasında Abbasiler döneminde yapıldığıdır. Kalenin üzerindeki korint başlıklı iki sütun Edessa Karalı IX. MANU döneminde, M.S. 240-242 yılları arasında birer anıt sütun olarak yapılmıştır.

Kaledeki iki sütunun yükseklikleri 17.25 m. sütunların çevresi ise 4.60 metredir. Doğudaki sütunun kente bakan yüzünün 3 metre yukarısındaki Süryanice kitabede: "Ben askeri komutan BARŞAMAŞ (Güneşin oğlu)'in oğlu AFTUHA. Bu sütunu ve üzerindeki heykeli veliaht Prens MANU kızı, kral MANU eşi, hanımefendim ve velinimetim kraliçe ŞALMETH için yaptım" yazılıdır. Urfa Kalesi'nin, üç tarafı kayadan oyma derin savunma hendeği ile çevrilidir, kuzey tarafı ise sarp kayalıktır.