PTT Şanlıurfa'ya yetmiyor!

Şanlıurfa’da bulunan PTT’nin hem fiziki mekan hem de personel bakımından yıllardır ihmal edildiğini açıklayan Birlik Haber Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı Mithat Özgültekin, PTT’nin kurum olarak üvey evlat muamelesi gördüğünü kaydetti.

09 / 03 / 2017 13:41

(Bilal KAPLAN-İPEKYOL)

Memur-Sen’e bağlı Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası (Birlik Haber Sen) Şanlıurfa Şubesi Başkanı Mithat Özgültekin Şanlıurfa’da hizmet veren Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’nde (PTT A.Ş.) yaşanan sıkıntıları dile getirdi. PTT’nin yıllardır ihmal edildiğini kaydeden Özgültekin yaşanan sorunlara acil çözüm bulunmasını talep etti. Memur-Sen Şanlıurfa Şubesi binasında basın açıklaması yapan Özgültekin, Şanlıurfa’daki PTT’nin artık ilin ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak kaldığına dikkat çeken Özgültekin, yaşanan sıkıntıları tek tek sıraladı. Özgültekin, “Şanlıurfa ilimiz ülkemizin 9. Büyükşehri olup, 2 milyona varan nüfusu, 500 bin civarında Suriyeli mülteci İle birlikte yaklaşık 2,5 milyon kişiyi barındırmaktadır.

Şanlıurfa PTT Kurumu özellikle yapısal yönde yenilik ve büyümesi yıllarca ihmal edilmiştir. Şanlıurfa ilimiz dengi Büyükşehirlerle kıyaslandığında bu ihmal apaçık fark edilmektedir.  Örneğin komşu illerimiz olan Diyarbakır il merkezinde 1 PİM Müdürlüğü ile 5 adet lokal merkez müdürlüğü, yine Gaziantep il merkezinde 1 PİM Müdürlüğü ve 7 adet lokal merkez müdürlükleri mevcut iken ne yazık ki, Şanlıurfa'mızda 1 adet PTT Merkez Müdürlüğü olup, PİDM Müdürlüğü ile lokal merkez müdürlükleri kurulamamıştır” dedi.

1 PTT MERKEZ MÜDÜRLÜĞÜ YETERLİ GELMEMEKTEDİR

Yıllarca PTT’nin ihmal edildiğini dile getiren Özgültekin, bu yüzden de kaliteli bir hizmetin verilmediğini kaydetti. PTT’nin imajının yeniden düzeltilmesi gerektiğini belirten Özgültekin, “Şanlıurfa Büyükşehire bağlı 3 ilçe merkez belediyesi mevcut olup, 1 PTT Merkez Müdürlüğü yeterli gelmemektedir. Şanlıurfa PTT’si kurumsal yapılaşma konusunda ihmal edilmiş ve üvey evlat gözüyle bakılmıştır. Şanlıurfa Büyükşehir Merkez İlçeleri (Karaköprü, Haliliye, Eyyübiye) olarak büyümüş olmasına rağmen PTT henüz bu ilçelerde lokal merkez müdürlüklerini kuramayarak bu büyümeye ayak uyduramamıştır. Bu durumda 1 tek merkez müdürlüğünde aşırı yoğunluk ve izdihama neden olmakta ve halkımıza istenen düzeyde hizmet verilememektedir. Şanlıurfa halkına daha iyi ve rasyonel bir hizmet sunabilmemiz için PTT kurumumuzun halkımız nezdinde imajım koruyup hizmet kalitesini arttırmak, siz değerli basın mensuplarından, Şanlıurfa Milletvekili ve yetkililer ile PTT Genel Müdürlüğümüzden yardım ve desteklerini bekler, aşağıdaki taleplerin acilen karşılanması hususlarını bilgilerinize arz ederiz” ifadelerini kullandı.

KUTU

İŞTE MEVCUT SORUNLAR VE ACİLİYET ARZ EDEN TALEPLER

1- Posta İşleme ve Dağıtım Merkezi Müdürlüğü (PİDM): Bölgemizde Gaziantep, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Batman’da dahi ve ülkemizin birçok ilinde mevcut bulunan PİD Müdürlüğünün Şanlıurfa'da acilen kurulması, posta dağıtımında kangren olan sorunların çözümüne katkı sağlayacaktır.

2- Şanlıurfa Merkez İlçeleri Haliliye, Eyyübiye, Karaköprü  ilçelerine PTT İlçe Merkez Müdürlükleri : Büyükşehir ilçe merkezlerine (Haliliye Eyyubiye ve Karaköprü ) ilçelerine PTT merkez müdürlüklerinin kurulması halinde PTT hizmetlerinin il geneline yaygınlaştırılarak halkımıza mahalinde hizmet verilmesi sağlanacaktır.

3- Şanlıurfa PTT Başmüdürlüğü Hizmet Binası: Şanlıurfa PTT Başmüdürlüğü Türk Telekom İl Müdürlüğü ile ortak kullanılan 7 katlı hizmet binasının 1,5 katında hizmet vermektedir. Bazı servislerde müdür, amir, şef, memur aynı odada görev yapmaktadır. Bu da dar alana sıkışan servislerin hizmet kalitesini düşürmekte olup, Müstakil Başmüdürlük hizmet binasına ihtiyaç duyulmaktadır.

4- Memur-dağıtıcı-teknik personel ihtiyacı: PTT Genel Müdürlüğünün yeni personel alımı çerçevesinde 2017 yılında alacağı toplam 2500 personel istihdamında, Şanlıurfa PTT Başmüdürlüğünün münhal bulunan 15 memur, 19 dağıtıcı, normunun doldurulması, ayrıca PTT Başmüdürlüğündeki Teknik Servisinin yeniden Yapı ve Teknik İşler Müdürlüğüne dönüştürülerek eksik bulunan 1 mimar, 1 inşaat, 1 makine mühendisi ve 5 tekniker normlarının verilmesi.

5- Araç ve motosiklet ihtiyacı: Şanlıurfa PTT Merkez ve ilçelerinde posta dağıtım hizmetlerinde kullanılmak üzere Genel Müdürlüğünden 7 adet araç ile 71 adet motosiklet talep edilmiş olup, talebimizin acilen karşılanması.

6-  Split Klima ihtiyacı: Başmüdürlüğümüze bağlı PTT müdürlüklerinde yaklaşık 10 yıldan beri kullanılan split klimalar ömrünü doldurmuştur. Hava sıcaklığının 50 dereceyi bulduğu Şanlıurfa’mızda mevcut klimalar soğutma ve ısıtmada yetersiz kalmakta olup, sıra bekleyen vatandaşların yoğun şikayetlerine neden olmaktadır. Kullanma sürelerini tamamlamış olan bu klimaların acilen yenileri ile değiştirilmesi.