REKTÖR EYYÜBİYE KAMPÜSÜNDE NEDEN YEŞİLE KARŞI ÇIKTIĞINI AÇIKLADI: ‘Parselleyip yemek istiyorlar’

Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın, Eyyübiye Kampüsünün yerini neden TOKİ’ye vermek istediklerini, “Yeşil alan diyenin niyeti yeşil alan değil ki, hedefleri şu açık konuşayım; bu rektörü değiştirene kadar oyalayalım, rektör değişip kendi istediğimiz rektör gelirse orayı da güzelce parselleyelim, yiyelim, özeti bu. Ben de diyorum ki ben ne yapayım direneceğim, başka çarem yok” şeklinde açıkladı.

16 / 01 / 2018 11:13

Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın, dün Rektörlük binasında kentte görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi. Üniversitenin geçen yılki faaliyetleri ve önümüzdeki seneki hedefleri değerlendiren Rektör Taşaltın, gündemi meşgul eden ve merak edilen birçok konu hakkında da bilgiler verdi. Üniversitenin bilim projelerine destek vermediği konusu ile sözlerine başlayan Rektör Taşaltın, “Bin 100 tane proje verilmiş. Projelere bütçe ayrılmıyor, bu tamamen yanlış bilgi” dedi.

EYYÜBİYE KAMPÜSÜ
Eyyübiye Kampüsü’nün TOKİ’ye verilerek imara açılması konusunun ise netameli olduğunu aktaran Taşaltın, “Pek girmek istemiyorum. Bizim hedefimiz neydi, veterinerlik ve hastaneyi taşımaktı. Eyyübiye’de 2 tane MYO var şu anda. 5 bin öğrenci var toplamda. Şair Nabi Kampüsüne bunları taşıyalım, 250 dönümlük boş Eyyübiye’yi de TOKİ’ye verelim, TOKİ bunun karşılığında bize en az 4 fakülte binası yaptırsın, lojman yapsın, yurt yapsın, bir proje hazırladık. Bu projemiz yürümedi. TOKİ başta evet demişti. Sonradan kaldı, niye kaldı onu siz araştırın bulun. Bizim hala hedefimiz bu, önümüz açılırsa biz varız burada. Eyyübiye Kampüsünün hatırına rektörü de değiştirmeye çalıştılar geçmişte. Onu söyleyeyim, bunu da yazın. Biz de diyoruz ki orası devletin arazisi, devlet değerlendirsin, tarım arazisi olarak kalacaksa da öyle kalsın, biri çarpıp bina yapacaksa devlet yapsın” ifadelerini kullandı.

‘REKTÖR DEĞİŞSİN, PARSELLEYİP YİYELİM’
Bazı kesimlerin kendisinin değişmesi için uğraştığını kaydeden Rektör Taşaltın, “Bize çok kimse geldi, burası yeşil alandan çıkmasın, burası yeşil alan olsun. Olsun tamam ama yeşil alan diyenin niyeti yeşil alan değil ki, hedefleri şu açık konuşayım; bu rektörü değiştirene kadar oyalayalım, rektör değişip kendi isteğimiz rektör gelirse orayı da güzelce parselleyelim yiyelim, özeti bu. Bende diyorum ki ben ne yapayım direneceğim, başka çarem yok” sözlerine yer verdi.

TÜP BEBEK MERKEZİ
Tüp bebek merkezi ile ilgili olarak yaşanan sorunlara değinen Rektör Taşaltın, “Hasta olan her yerde problem vardır. Normaldır. İşler tıkır tıkır gidiyor mu, her yerde problem oluyor. Giden doktorlar var, gelen var. Birisi gitmek istedi, yerine birisi geliyor. Neden Urfa’da doktor kalmak istemiyor sorusunu da sormak lazım” diye konuştu.

‘HOCANIN GELMESİ İÇİN İMKAN SUNMAK LAZIM’
İletişim Fakültesinin açılması konusunda hoca lazım olduğunu belirten Taşaltın, “Hoca lazım, fakültenin açılmasında birinci öncelik hoca. Hocayı Urfa’ya getirmemiz lazım, bunun için de imkan sunmamız lazım. Hocaya diyoruz ki niye gelmiyorsunuz Urfa’ya; işte çocukların eğitimi açısından, Urfa’da eğitim kötü, ben çocukların eğitimini feda edemem, aldığımız cevaplar bunlar” sözlerini kullandı.

PERSONEL SIKINTISI
Yaşanan personel sıkıntısı ile ilgili olarak büyük eksiklerinin olduğunu bildiren Rektör Taşaltın,  “Personel sıkıntımız var, normalde 70 tane güvenlikçi olması gereken hastanede, 27 kişi ile çeviriyoruz. Sağa sola kamera koyarak bu işi halletmeye çalışıyoruz. Emniyetten denetime geliyorlar, personeliniz az. İyi de ne yapalım, biz de o raporu alıp bakanlığa yolluyoruz” dedi.

ALİ SARIIŞIK KONUSUNDAKİ İDDİALAR: DOÇENTİNİZ VARSA BUYURUN GELİN ALALIM
Son günlerde gündemi oldukça meşgul eden Rektör Yardımcısı Ali Sarıışık hakkındaki iddialara da değinen Rektör Taşalltın, “Bir arkadaşımız geliyor, kardeşi de doçent olarak geldi. Herkese söylüyorum, doçentiniz varsa buyurun gelin hemen yarın alalım. Hoca gelmiyor buraya. Vay efendim kardeşi ile saltanat kurmuş buraya. Almayalım mı peki? Son yaptığı proje vardı, sanal gerçeklikle ilgili. Böyle bir adamı almayalım mı, ne yapalım?” ifadelerini kullandı.

Mustafa PAYIK/İPEKYOL