Şanlıurfa da depremi iyice hissetti!

Kuzey Irak'ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye'de deprem yaşandı. Depremin Richter ölçeğine göre 7.3 büyüklüğünde olduğu belirtilirken, Kandilli ise İran merkezli ve 7.1 olduğunu kaydetti. Şanlıurfa'da da etkili bir şekilde hissedilen deprem nedeniyle korkulu anlar yaşandı.

14 / 11 / 2017 16:05

Kuzey Irak’ta meydana gelen deprem Türkiye’nin doğusundaki birçok ilde olduğu gibi Şanlıurfa’da hissedildi. USGC tarafından yapılan ilk açıklamalarda depremin büyüklüğünün 7.2 olduğu açıklansa da daha sonra kuruluş bunu revize ederek 7.3’e çıkardı. Depremin merkez üssünün Süleymaniye’nin 103 kilometre uzağında olduğu kaydedildi. USGC’nin verilerinde depremin Halepçe’nin 32 kilometre uzağında meydana geldiği de belirtiliyor. Öte yandan Irak Meteoroloji Kurumu bir açıklama yaptı. Başta Irak’ın başkenti Bağdat olmak üzere ülkenin büyük bir bölümünde hissedilen depremin 6.5 büyüklüğünde olduğu kaydedildi. Kandilli Rasathanesi’nin web sitesinde yer alan verilerde ise, depremin merkez üssünün İran olduğu belirtilirken depremin şiddetinin 7.1 olduğu vurgulandı.

ARTÇI DEPREMLER OLUYOR

Bölgede yaşanan 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından İran Sismoloji Merkezine göre, bölgede 4.9 ve 4.00 Richter büyüklüğünde iki artçı deprem meydana geldi.

ARAP ÜLKELERİNDE DE HİSSEDİLDİ

Deprem, Irak ve Türkiye'nin yanı sıra İran, Suriye, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde de hissedildi.

İRAN'DA ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Irak'ın İran sınırına yakın Halepçe kenti yakınında meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki deprem nedeniyle İran'ın batısındaki Kermanşah eyaletine bağlı kentlerde yaşamını yitirenlerin sayısının 341'e yükseldiği bildirildi. Yaralı sayısının ise 5 bin 953 kişi olduğu belirtildi.

BİNLERCE İNSAN TEDAVİ ALTINDA

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim'e açıklamalarda bulunan Kermanşah Eyaleti Afet Yönetimi Genel Müdürü Rıza Mahmudi, deprem nedeniyle yaralanan 2 bin 504 kişinin de eyalet ve civar kentlerdeki hastanelerde tedavi altına alındığını kaydetti.

70 BİN KİŞİ EVİNİ TERK ETTİ

Kermanşah bölgesinde 70 bin kişinin evini terk ettiği belirtiliyor. Can kaybının büyük bölümü Kermanşah vilayetine bağlı Irak sınırına 15 kilometre kadar mesafedeki Sarpol-e Zahab kasabasında meydana geldi.

DEPREM GÜNEYDOĞU'DA DA ETKİLİ OLDU

Deprem Şanlıurfa'nın yanı sıra Diyarbakır, Batman, Bitlis, Van, Gaziantep, Mardin, Şırnak ve çevre illerde hissedildi. Evlerinde bulunan insanlar sokaklara çıkarak, deprem etkisinin geçmesini bekledi.

Şanlıurfa'da da oldukça hissedilen deprem nedeniyle insanlar sokaklara çıktı. Aracına binerek evlerinden uzaklaşanların da olduğu görüldü. 

(HABER MERKEZİ)