Şanlıurfa'da FETÖ çatı davasında tahliye var

Şanlıurfa’da FETÖ çatı davasında karar verildi. 104 kişinin yargılandığı davada 10 kişi için tutuksuz yargılanmak üzere karar verilirken mahkeme, diğer sanıkların tutukluluklarının devamına karar verdi. Firarda olan sanıklar için de mahkeme, yakalanma kararının devamına şeklinde karar verdi.

19 / 08 / 2017 11:23

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Şanlıurfa yapılanması kapsamında tutuklu bulunan ve firari olanlarla ilgili görülen çatı davasında karar çıktı. Tutuklu olan ve haklarında yakalama kararı bulunan 104 kişiden 10’u için tutuksuz yargılanma kararı verilirken, mahkeme diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Firaride olan sanıklar için de mahkeme, yakalanma kararının devamına ve infazlarının beklenilmesi şeklinde karar verdi. 104 sanığın yargılandığı dava için Şanlıurfa’da E Tipi Kapalı Cezaevi hizmete girmeden önce başka şehirlerdeki cezaevinde bulunanlar da Şanlıurfa’ya getirildi. Kararın verilmesinin ardından tutukluluklarının devamına karar verilenler tekrar kaldıkları cezaevlerine gönderildi.

TUTUKSUZ YARGILANMALARINA KARAR VERİLENLER

FETÖ üyelerine yönelik Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesince görülen çatı davasında tutuklu sanıklar Musa Tataş, Abdülkadir Göncü, Mehmet Muti Aksoy, Ahmet Yaşar Kabadayı, Mehmet Uryan Arusoğlu, Ekrem Dedecan, Abdullah Polat, Mehmet Şükrü Kılıçlı, Eyyüp Sabri Işıkyıldız, Mustafa Adil Anahtar’ın tahliyelerine karar verildi.

TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA KARAR VERİLENLER

Mahkeme, sanıklar İbrahim Uludağ, İbrahim Halil Cilay, Akif Bağcı, Ahmet Batur, Eyyüp Sabri Ertekin, Hüseyin Öğretmen, Mehmet Fazlı Karaçizmeli, Aytaç Söğüt, Mehmet Tahir, Bülent Ersavaş, Müslüm Halhallı, Mehmet Bülent İpeksever, Ahmet Dodanlı, Mehmet Öksüzoğlu, Mehmet Akan Işıkyıldız, Zeynel Abidin Abacı, Ahmet Koçyiğit, Halil Akkaya, İbrahim Gülel, Fatih Öksüzoğlu, Gürhan Güreser, Nasuh Kemal Acar, Cumali Güneş, Mehmet Ali Dağyudan, Mehmet Durmaz, Murat İmamoğlu, Mehmet Naci Toplu, Mustafa Türkkot, Hasan Erişmiş, Ahmet Demirkıran, Seyfeddin Yılmaz, İsmet Bağan, İbrahim İletmiş’in üzerine atılı suçları işlediklerini gösterir somut delillerin bulunması, atılı suçların CMK 100/3’de yer alan katalog suçlardan olması, mevcut delil durumu, haklarında beyanlarda bulunan bir kısım tanıkların dinlenmemesi bir bütün olarak değerlendirildiğinde bu aşamada adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle ismi yukarıda sayılan sanıklar ve müdafilerinin tahliye taleplerinin reddi ile tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

HAKLARINDA YAKALAMA KARARI BULUNAN VE FİRARİ OLANLAR

FETÖ çatı davasında firari olan ve haklarında yakalama kararı bulunanlar için de karar çıktı. Mahkeme, haklarında yakalama kararı verilmiş olan sanıklar, Harun Kaplama, Ahmet Ablak, Cuma Balcıoğlu, Mehmet Hayri Zengin, Ahmet Dağyudan, Mehmet Ertekin, Cemal Türk, Ramazan Başak, İhsan Kantarmış, Nabi Öksüzoğlu, Bülent Duran, Osman Nuri Karabaş, Hüseyin Arslan, İbrahim Halil Baysal, Mehmet Sait Yetkin, Haluk Erbil, Mehmet Yıldızoğulları, Murat Yılmaz, Ömer Faruk Baysal hakkındaki yakalama kararlarının devamına, infazlarının beklenilmesine karar verdi. (HABER MERKEZİ)