Şanlıurfa'da korkutan deprem!

Şanlıurfa'da peş peşe 4 deprem meydana geldi. Bir evin yıkıldığı belirtilen depremde şuana kadar yaralı bilgisi aktarılmadı. Haliliye İlçesi'nde öğrenciler tedbir amaçlı bahçede bekletilirken, Siverek'te okullar tatil edildi.

02 / 03 / 2017 16:54

Şanlıurfa'da 14.07'de son yılların en şiddetli depremi meydana geldi. 

Merkez üssü Adıyaman Samsat olan depremin büyüklüğü 5.8 olarak kaydedildi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremin yerin 17.6 km. altında meydana geldiğini belirtti. 

Deprem Şanlıurfa ve çevre illerde de hissedildi. Şanlıurfa kent merkezi ve ilçelerinde hissedilen deprem paniğe neden oldu. "Beşik gibi sallandık" diyen Şanlıurfalılar endişeyle kendilerini dışarı attı. 

Bazı evlerde maddi hasar meydana gelirken, Mehmet Akif İnan Nikah ve Konferans Salonu ile Kapaklı Pasajı'nın duvarında çatlak oluştu.

ŞANLIURFA'DA PEŞ PEŞE DEPREMLER

İlk sarsıntının ardından Adıyaman Samsat'ta peş peşe yaşanan depremler kentte de etkili oldu. Şanlıurfa'da son olarak saat 14.18'de Kasımkuyu merkez üssü olan 4.6 büyüklüğünde deprem yaşandı.

Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgiye göre 2. deprem Hilvan'da saat 14.30'da 2.4 büyüklüğünde gerçekleşti.

Saat 14.18 de merkezüssü Şanlıurfa' nın Kasımkuyu olan 4.6 büyüklüğünde bir deprem kaydedildiğini bildirdi. Saatler 14.39'u gösterdiğinde ise merkez üssü Kızlar'da 2.4 büyüklüğünde deprem yaşandı. Son depremin merkez üssü ise Hilvan'ın Angaç mahallesi oldu. Saat 15:25'te meydana gelen son depremin büyüklüğü ise 1.9 olarak kayıtlara geçti. 

EV VE CAMİ MİNARESİ YIKILDI

Peş peşe yaşanan depremlerde maddi hasar meydana geldi. Karaköprü'ye bağlı Esemkulu köyünde bir evin yıkıldığı, yine ilçe merkezinde salı pazarı yanında bulunan boş bir inşaatın çöktüğü iddia edildi.  Kırsal mahalledeki evin yıkılması sonucu şuana kadar yaralı olup olmadığı bilgisi aktarılmadı. Akziyaret mahallesinde bulunan bir camininde minaresi yıkıldı. 

KANTİN DUVARI YIKILDI İDDİASI

Kent merkezinde bulunan Emine Göncü Lisesi kantin duvarının da yıkıldığı gelen iddialar arasında. 

HALİLİYE'DE "ÖĞRENCİLERİ SINIFLARA ALMAYIN" KARARI

Kimi okullarda da tedbir amaçlı öğrenciler okuldan tahliye edildi. Endişeli veliler ise okula gidip okul idaresinin insiyatifi ile öğrencileri alıp eve götürdü. Haliliye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde ilçe genelindeki okullarda öğrencilerin sınıflara alınmaması, bahçede bekletilmesi yönünde karar alındı. 

SİVEREK'TE OKULLAR TATİL

Siverek'te ise yaşanan deprem sonrası okullar tatil edildi.  İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kapanoğlu yaptığı açıklamada "Öğrencilerimizin psikolojik olarak etkilenmemesi için ilçede eğitime yarına kadar ara verdik" dedi. 

KEMAN ÇALARAK SAKİNLEŞTİRDİ

GAP Anadolu Lisesi'nde bir kız öğrenci ise deprem paniğe farklı bir yaklaşım sergiledi ve panik olan arkadaşlarını sakinleştirmek için eline kemanını aldı. Okul bahçesinde keman çalarak arkadaşlarını sakinleştirmeye çalışan öğrencinin o anları sosyal medyada paylaşıldı. 

"GEÇMİŞ OLSUN" DİLEĞİ

Yaşanan deprem sonrası bölge halkının sosyal medyada tek gündem konusu deprem olurken, depremin en yoğun hissedildiği ilçelerden biri olan Haliliye'nin İlçe Belediye Başkanı Fevzi Demirkol sosyal medya üzerinden 'Geçmiş olsun' dileğinde bulundu. Demirkol, "Merkez üstü Adıyaman olan ve kentimizde de hissedilen deprem dolayısıyla tüm halkımıza geçmiş olsun dileriz" dedi. 

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan da sosyal medya üzerinden "Adıyaman Samsat İlçemizde ve İlimizde gerçekleşmiş olan Depremlerden dolayı bütün hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi sunarım" açıklamasında bulundu. 

YA MERKEZ ÜSSÜ URFA OLSAYDI?

Deprem sonrası en çok merak edilen ve endişeleri arttıran ise oturulan binaların sağlam olup olmadığı. Kentte en ufak bir sarsıntıda yıkılacakmış gibi sallanan evlerin bulunduğu bilinen bir gerçek.  

"Merkez üssü Şanlıurfa olsaydı felaket olurdu" söylemi bu depremle en çok konuşulan konulardan biri oldu.

VATANDAŞLAR ENDİŞELİ

Kentte artçı depremlerin yaşanması üzerine vatandaşın dışarıdaki endişeli bekleyişi sürüyor. Deprem anında can havliyle kendini sokağa atan, çocuğu için okula koşan velilerin yaşadığı panik havası yerini biraz olsun sakinliğe bıraksa da korkudan ağlayanların olduğu görüldü.

Özellikle şehir dışında olup yakınlarına ulaşmak isteyenler şebeke probleminden dert yanıyor. Şanlıurfa'da son yılların en şiddetli depremi psikolojik olarak etkisini sürdürüyor.  

HABER MERKEZİ